Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна.
Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни предприятия в сферата на преработката. Посетителите имат възможност да се запознаят с висококачествени, традиционно произведени продукти – от вина и сирена до кашкавали и млечни десерти.
„Това е начинът да стигнем директно до крайния потребител“, сподели Христо Ковачeв, управител на винарска изба от село Орешак, община Троян. Той допълни, че благодарение на инициативата на Министерството на земеделието и храните, фермерите получават платформа за реализация на своята продукция в различни градове на страната.
На място се представят и млечни продукти, произведени без компромис в качеството. Тодорка Ечева, млекопроизводител от град Левски, подчерта: „Нашите продукти са от истинско мляко, без обезмасляване и без сухи заместители. За 1 килограм сирене използваме около 8 литра краве или 4–5 литра биволско мляко. Това е реалният разход, а цената, която поставяме, отразява действителната себестойност.“
Производителите признават, че се сблъскват с предизвикателства, свързани с конкуренцията от търговските вериги и недоверието на част от потребителите. Въпреки това, те са единодушни: интересът към фермерските продукти расте. Все повече хора търсят автентичен вкус и сигурен произход.
„Българинът е все още недоверчив, но виждаме промяна. Хората започват да предпочитат да купят по-малко, но истинско,“ добави Ечева. Тя подчерта значението на такива събития за популяризиране на българската фермерска продукция и призова държавата и общините да подкрепят по-системно подобни пазари.
Изложението се реализира с подкрепата на Министерство на земеделието, Държавен фонд „Земеделие“ и Община Варна.
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..
В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна . Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..
Вечният спор между варненските плажове отново се разпали. За да разберем кой печели лято 2025, анкетирахме почиващи и на двата плажа и установихме какви се предпочитанията им. В разгара на сезона на Южния плаж във Варна изплува дълбокият проблем за замърсяването, както и допълнителното неудобство от уличните животни. Според думите на една от..
От днес в народния календар започват Горещниците – трите най-горещи дни през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..