Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православната църква почита света Мария Магдалена

Снимка: БГНЕС, архив

На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове.

В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал.

От този момент нататък Мария следвала Исус до смъртта му и била първата, която видяла празния му гроб и първа чула думите на възкръсналия Христос.Така тя става и първата вестителка на Възкресението на Исус. На нея се приписва първият възглас “Христос воскресе!”.

След Възнесението Господне Мария Магдалина прекарвала с пресвета Богородица и апостолите в постоянна молитва и била свидетелка на първите успехи на християнското учение в Йерусалим. Пълна с усърдие и вяра, тя сама проповядвала словото Божие и посещавала различни страни. Църковното предание говори, че посетила и Рим, и че поднесла на императора Тиберий червено яйце, като му казала: "Христос воскресе!" и му разказала за кръстната смърт на Господа.

Още от старо време имало обичай у юдеите, особено у бедните, да поднасят яйца на свои познати, приятели и покровители в деня на рождението им и на Нова година. Това се смятало като израз на радост и уважение от людете, които не са могли да поднесат по-скъпоценен дар. По примера на св. Мария Магдалина у християните влязло в обичай да се даряват един другиму червени яйца за спомен на Христовото Възкресение.

От Рим св. Мария Магдалена дошла в Ефес, където до самата си смърт помагала на св. Йоан Богослов в неговите апостолски трудове. В V век нейните мощи били преместени от Ефес в Цариград.

Името на светицата се извежда от “Магдала” на иврит Magdala Nunayya или Магдала на рибарите (името на града идва от “migdal” – колона) е град в Галилея, за който се счита, че е домът на Мария Магдалина.

На този ден имен ден празнуват Мария, Мариана, Марийка, Мара, Маруда, Манда, Маруша, Магдалена, Магда, Миглена, Лина.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Без часовник

Когато лястовичките измерват хоризонта от край до край и се заливат от смях, те изпращат хубави послания до любопитния летен свят. Толкова е чаровно, че на човек му се иска да трае вечно. Този миг, тази лястовича песен - звънка и магнетична, шепотът на дърветата, които сякаш дискретно обсъждат деня, хората, събитията... Августовско безвремие...

публикувано на 11.08.25 в 17:35

GPT-5: Всички говорят за новия колега

Технологичният свят се събуди с най-новото поколение изкуствен интелект от OpenAI - GPT-5, наследник на GPT-4 и GPT-4.5. Той обещава значителни подобpения в общуването с изкуствен интелект. GPT-5 не е просто генератор на текст. Той анализира контекста много по-дълбоко, може да pаботи с изображения, видео и аудио, като съчетава pазличните..

публикувано на 11.08.25 в 16:52

Пътни полицаи ескортираха с патрулка родилка до АГ- болницата във Варна

Трима пътни полицаи ескортираха с патрулка родилка от Добрич. Петя и Марчо Митеви от Добрич вече са родители на близнаците Никола и Матей. Чудото се е случило на 8 август в АГ-болницата във Варна след три опита за инвитро процедури. Без помощта обаче на полицаите от Варна, чиито имена не знаят, колата с родилката едва ли е щяла да стигне навреме..

публикувано на 11.08.25 в 15:06

Продължават да пръскат срещу кърлежи в детски градини и училища

Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“ информира, че през седмицата 11-14 август ще бъдат обработени срещу кърлежи тревните площи в детска ясла №9 „Детелина“, детска градина №23 „Иглика“, както и около детска градина №39 „Приказка“ и училище „Стоян Михайловски“. Обработки ще се извършват също в кметство район „Приморски“ и в ж.к...

публикувано на 11.08.25 в 13:47
Артистична инсталация на един от плажовете в Израел, създадена от събрани по брега отпадъци

Остават четири дни да се постигне споразумение по глобалния договор за замърсяването с пластмаса

Страните останаха в задънена улица по въпроса как да се справим с замърсяването с пластмаса, а остават само четири дни за изготвянето на исторически глобален договор за ограничаване на тази все по-нарастваща заплаха. Макар пластмасата да е променила съвременния живот, замърсяването с нея представлява все по-голяма заплаха за околната среда и човешкото..

публикувано на 11.08.25 в 08:18

Очаква ни горещ понеделник

И днес времето ще бъде слънчево, във вътрешността още по-горещо. Сутринта ще е почти тихо и на места видимостта временно ще е намалена, но по-късно през деня вятърът ще се усили от североизточна четвърт, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз. Максималните температури във вътрешността ще са между 35° и 40°, по крайбрежието ще са от 28° до 33°, за..

публикувано на 11.08.25 в 08:15
Антонио Бандерас

Антонио Бандерас на 65: Нямам намерение да забавям темпото

Испанската филмова звезда Антонио Бандерас заяви по повод рождения му ден, че няма никакви планове да се оттегля или да намалява работния си ритъм, въпреки че вече е на 65 години. „Когато бях на 20, си мислех, че хората на 65 вървят с бастун“, сподели Бандерас, познат от филми като „Маската на Зоро“, „Десперадо“ и „Филаделфия“, пред испанския..

публикувано на 10.08.25 в 13:10