От 22 до 24 юли землището на Балчик ще бъде център на най-мащабното агросъбитие на лятото "Ден на полето 2025", организирано от Добруджански съюз на зърнопроизводителите. За три дни интензивен обмен на опит и идеи на едно място ще събере водещи компании от агроиндустрията, фермери, специалисти и иноватори. Поземлените отношения ще бъдат тема на кръгла маса с участници от Министерството на земеделието и храните, Държавен фонд "Земеделие" и областни дирекции "Земеделие" в Добрич, Силистра и Бургас.
Над 30 утвърдени бранда са потвърдили своето участие в събитието, което вторник и сряда от 14,00 до 17,00 ч. ще предложи демонстрации на най-новата селскостопанска техника. Посетителите могат да се запознаят с последните постижения в аграрните технологии, ефективни хербициди, фунгициди и инсектициди, съобразени с нуждите на българското земеделие и предизвикателствата на климатичните условия.
Под мотото "Деца на полето" на 23 юли от 18,00 ч. специално внимание ще бъде отделено на образователните инициативи и забавления за децата, които имат за цел да ги вдъхновят и запознаят с бъдещето на земеделието, показвайки им колко интересна и важна може да бъде тази сфера. Час по-рано ще започнат игрите, организирани от Професионална гимназия по аграрно стопанство - в Добрич.
Официалното откриване е на 22 юли от 18 часа. Всяка вечер ще има музикална програма. Срядата е отредена за балканско парти с група "Табиет", а в четвъртък полето ще търси талант в караоке вечер с Венци от "Тутурутка".
Домакин е най-голямата кооперация в общината - "Черно море". Място - в района на кръговото движение на изхода от Балчик, полето след пояса вдясно от пътя за Варна, съобщи председателят на кооперацията Емил Енчев.
Земеделският форум се организира от добруджанския съюз на зърнопроизводителите и има за цел да даде колкото се може повече ценна информация на фермерите относно видовете хибриди и как те се развиват при едни и същи климатични условия, торовете и селскостопанската техника и други. В рамките на събитието ще се проведе и кръгла маса на тема „Поземлени отношения“, а специално място в програмата е отделено на децата, за да заобичат и те земята и да придобият правилното отношение към природата.
Платформата на „Ден на полето“ е разположена на над 100 декара земя. Тук в следващите три дни земеделските производители могат да се запознаят с по над 50 вида хибриди слънчоглед и царевица и да се ориентират в правилните за тях и земите им семена в огромното разнообразие от производители. По думите на агронома на събитието Ани Даскалова информацията е най-ценното богатство за зърнопроизводителите.
Протест срещу съдебния произвол и задържането на кмета на града Благомир Коцев се проведе днес във Варна пред сградата на община Варна. Над 400 души се събраха в началото на акцията, но в рамките на половин час протестиращите станаха около 1000. Те затвориха кръстовището пред сградата на общинската администрация, а по-късно решиха да тръгнат на шествие..
Десетки варненци от различни райони на града се събраха пред сградата на община Варна, за да изразят недоволството си от въведената "зелена зона" за кратковременно паркиране. Те казаха, че от няколко дни ги глобяват по сто лева заради неправилно паркиране, а никога досега не е имало подобна акция Протестиращите са създали с техни текстове и музика..
Малкият бизнес е готов да поеме част от предстоящите разходи, след приемането на Бюджет 2026, но очаква мерки - реформи, достъп до обществени поръчки, инвестиции в инфраструктурни проекти , които дават добавена стойност. Това каза Данко Калчев, съсобственик на семейна стъкларска фирма в Белослав, в предаването на Радио Варна POST..
Управляващите решиха да бъдат отпуснати по 120 лв. коледни добавки на всички пенсионери под линията на бедност. Това обяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС на съвместен брифинг с партньорите си от коалиционния Съвет за съвместно управление. В брифинга участваха Мая Димитрова от БСП, Павела Митова от ИТН и Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало". "По време на..
Служители на НСИ във Варна излязоха на протест с искане за 20% увеличение на заплатите. Те подчертават, че не искат привилегии, а уважение към труда си и адекватно възнаграждение. По думите им предвиденото в бюджета увеличение „до 5%“ се равнява на едва 70–80 лева и е „крайно унизително“. Протестиращите напомнят, че статистиката осигурява ключова..
До 72 часа е задържан служител на сектор „Арести“ във Варна. Срещу него се води разследване за извършено престъпление по служба и за подкуп. Това съобщи окръжният прокурор на Варна Красимир Конов. Извършени са претърсвания и обиски в килиите, разпитани са много свидетели. По информация на старши комисар Красен Торимацов, директор на Областната..
Всички общини в Добричка област са извършили опресняване на хоризонталната маркировка в районите на училищата и детските градини в населените места. Част от тях са подменили уличното осветление в районите на пешеходните пътеки. Всички местни власти са извършили почистване на прораснали клони на дървета и храсти по пътищата. В населените места са..