Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осигуряват средства за ремонта на басейн „Юлиян Русев“

Снимка: Румен Сарандев

Община Варна подготвя писмо до министър на младежта и спорта Иван Пешев с искане за съдействие при решаването на възникналите затруднения при поддръжката на Плувен комплекс „Приморски“ и евентуалния риск близо 4000 деца и младежи да останат без необходимата база за тренировки за продължителен период от време. Искането е подкрепено от голяма част от плувните клубове, които ползват базата, както и от общински съветници от Постоянната комисия  „Младежки дейности и спорт”, съобщават от общинската администрация.

Община Варна е осигурила в бюджета за 2025 г. необходимите средства както за планираните ремонти на басейн „Юлиян Русев“, така и за химични препарати за почистване и дезинфекция на водата на всички басейни в комплекса. Законът за обществените поръчки обаче допуска една фирма да остави децата на Варна без база за тренировки, подготовка и провеждане на състезания.  Това заяви заместник-кметът с ресор спорт Илия Коев по време на среща с представители на няколко плувни клуба, които ползват безвъзмездно басейните, директора на дирекция „Спорт“ Кристиан Димитров, директора на Общинското предприятие „Инвестиционна политика“ Николай Стефанов, ръководството на Общинското предприятие „Спорт“, което стопанисва комплекса и общински съветници от ресорната комисия.

На срещата стана ясно, че Община Варна е провела процедура по избор на доставчик на химични препарати за пречистване на водата в басейните в комплекса, но фирмата, която е класирана на второ място  в обществената поръчка, обжалва избора пред Комисията за защита на конкуренцията. В тази ситуация, докато КЗК не се произнесе, няма как да бъдат закупени препарати, въпреки осигурените средства за това. В писмото до министъра на спорта се настоява за съдействие за възможно най-кратки срокове за разрешаване на казуса с препаратите, без които басейните не могат да функционират безопасно, в това число и пред КЗК. Междувременно са проведени редица разговори за временно решение и осигуряване на необходимите количества за следващите няколко месеца. Клубовете, които ползват басейните, също ще съдействат, стана ясно по време на срещата.

Директорът на ОП „Инвестиционна политика“ увери, че ремонтите на басейн „Юлиян Русев“ могат да започнат още в началото на месец септември. Те са свързани с подмяна на пясъчните филтри за пречистване на водата и с ремонт на дъното на басейна и прилежащите части около него. Проведените вече процедури и избор на изпълнители позволяват ремонтите да протекат успоредно, за да не се удължава срокът за завършването им.

Общата стойност на двата ремонта е близо 520 000 лв. без ДДС, като средствата са осигурени в бюджета на Община Варна. Осигурено е още и финансиране на ремонта на детския басейн.

По време на срещата беше решено представители на клубовете по плувни спортове да присъстват на заседанията на ПК „Младежки дейности и спорт” в Общинския съвет, за да споделят като ползватели своите впечатления за изпълнението на ремонта, както и представители на фирмите изпълнители на ремонтните дейности. Предвиденият срок за неговото приключване е 3 месеца.

Ще бъде изпратено още писмо до Регионалната здравна инспекция – Варна с молба да бъде удължен срокът за изпълнение на предписанията по отношение на цялостното състояние на басейна, предвид предприетите мерки, стана ясно още по време на срещата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Славев

Теодор Славев: Оттеглянето на бюджета е рефлекс, основан на страх

Оттеглянето на Бюджет 2026 и реакцията на Бойко Борисов е рефлекс, основан на страх. Той знае до какво може да доведе гнева на хората по улиците. Има несполучлив опит от минали години. Това коментира в предаването на Радио Варна POST FACTUM политологът Теодор Славев. Според него в решението не може да се намери нова управленска логика. Славев..

публикувано на 27.11.25 в 20:25
Лидерът на социалистите Атанас Зафиров.

БСП преосмисля участието си в управлението?

БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на Позитано 20,  предаде БНР. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и..

публикувано на 27.11.25 в 18:15
Исторически парк в с. Неофит Рилски

Прокуратурата привлече 7 обвиняеми за организирана престъпна група, свързана с "Историческия парк"

Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност 7 лица за организирана престъпна група, свързана с корупция (чл. 321, ал. 3 НК), и постанови задържането им за срок до 72 часа., предаде БГНЕС. Обвинението спрямо тях е, че от началото на месец януари 2013 г. до 26.11.2025 г. на територията на гр. София, гр. Варна и други части на..

публикувано на 27.11.25 в 17:39

Пуснаха кмета на Варна Благомир Коцев под парична гаранция от 200 000 лева

Състав на Варненския окръжен съд измени мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев в по-лека, като го пусна на свобода под парична гаранция в размер на 200 000 лева. Сумата  трябва да бъде платена в 7-дневен срок. Десетки симпатизанти на Коцев очакваха произнасянето пред сградата на Съдебната палата, те скандираха "Свобода" и "Победа"...

публикувано на 27.11.25 в 17:13
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Земеделският министър Георги Тахов: Няма да има забавяне на плащанията към стопаните

2025-а година е една от най-тежките в последните 30 години, нуждаем се от кардинални промени в напояването и поземлените отношения, каза по време на откриването на 13-ия национален агросеминар, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите с участието на МЗХ, председателят на организацията Илия Проданов.  Форумът в курорта Албена до..

публикувано на 27.11.25 в 16:23

Съдът ще се произнесе по мярката на Коцев в 17,00 часа

Състав на Варненския окръжен съд ще се произнесе в 17,00 часа по мярката за неотклонение "задържане под стража" на кмета на Варна Благомир Коцев. Защитата на Коцев - адвокатите Ина Лулчева и Николай Владимиров, поискаха мярка "подписка" като заявиха, че разследването е приключило и Коцев няма как да повлияе, ако е на свобода.  След пледоариите на..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

Общинският съвет на Варна отложи искането за повече средства за премахване на опасни постройки

Общински съвет – Варна одобри компенсирани промени по бюджета на общината за 2025 г., продиктувани от непланирани разходи и възникнали нови обстоятелства. Корекциите се извършват в рамките на утвърдените бюджетни параметри, като средствата се пренасочват от дейности, които няма да бъдат реализирани през тази година. Според решение на..

публикувано на 27.11.25 в 15:36