Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи международен театрален фестивал "Театърът се вълнува" във Варна

На 24 септември във Варна започва първия международен черноморски театрален фестивал „Театърът се вълнува“. Той е част от 105 сезон на варненския драматичен театър. Откриването ще бъде с премиерата на „Алма Малер“ – проект на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ и Северна Македония. Режисьор е Деян Пройковски. "Алма Малер" е по текст на Сашо Димоски. Хореограф е Олга Панго. Това е четвъртата постановка на варненска сцена, от която тя е част. 

Постановките от фестивала ще се играят на Основна сцена и на сцена "Филиал". Във Варна ще гостуват театрални трупи от страната, както и от Унгария, и Италия. 

В основната програма на „Театърът се вълнува“ има седем спектакъла. В премиерата на „Алма Малер“ участва почти цялата трупа на варненския театър. 22 актьори. 

Габор Томпа води във Варна екипа на Националния унгарски театър в Клуж-Напока за спектакъла "Аз съм вятърът" от Юн Фосе (25 септември). МТ „Николай Бинев“ София участва с постановката на Яна Титова „Лисабон“ (26 септември) от Захари Карабашлиев, наградена с „Аскеер 2025“ в категория „Съвременна българска драматургия“. На 26 септември гостува ДТ „Никола Вапцаров“ – Благоевград с постановката "Женитба" от Гогол с режисьор Ростислав Георгиев. „След дъжда“ на италианската асоциация „Aria Teatro” (27 септември) е авторски спектакъл на Аида Талиенте и Киара Бенедети. На 28 септември е „Празен град“ на Деян Дуковски от РС Македония, постановка на Ахмет Исмаил в Yalta Art Room София.



Фестивалът ще предложи и богата съпътстваща програма - изложби, огнено шоу, театрални ателиета, представяне на книга и филм за Георги Парцалев.

Закриването на фестивала е на 28 септември с концерта-спектакъл на Милица Гладнишка „Лисицата и котараците“ – песни по велики романи. 

Идеята е Международният черноморски театрален фестивал „Театърът се вълнува“ да бъде организиран всяка година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Със спектакъла "Дух" днес продължава Коледният музикален фестивал във Варна

Във Варна започна 26-ият Коледен музикален фестивал. Тази вечер ще бъде представен спектакълът "Дух" , а в главната роля публиката ще види Балена Ланджева, която ще замести Милица Гладнишка, която отсъства по здравословни причини.  Разнообразна е програмата на фестивала, в нея са включени м юзикъл, опера, оперета, балет, детски спектакъл,..

публикувано на 24.11.25 в 15:05
Възстановка на фасадата на храма на Кибела, направени според откритите артефакти

Мултимедийна изложба представя балчишкия храм на Кибела в страната и чужбина

Исторически музей - Балчик спечели проект "Храмът на Понтийската майка на боговете - Кибела от Дионисополис - мобилна мултимедийна изложба. Иновативен метод за популяризиране на културното наследство на Балчик. Средствата са по програма "Създаване и разпространение - големи проекти" 2025 г. към Национален фонд "Култура" с пълно финансиране от 30 000..

публикувано на 20.11.25 в 14:57

"От Нюрнберг до Варна" - представят исторически албум за Народния съд

В Музея за нова история на Варна утре ще се състои представяне на историческия албум "От Нюрнберг до Варна", посветен на Международния наказателен трибунал в Нюрнберг и Народния съд във Варна. Автори са Траян Димитров - историк, завеждащ отдел "Нова история" - РИМ-Варна и Симеон Кулиш, историк, учител, научен секретар на Тракийския научен институт,..

публикувано на 20.11.25 в 13:40

Нова книга за черноморското крайбрежие на Варненска област през Късната античност

Нова книга за черноморското крайбрежие на Варненска област през Късната античност излезе от печат. Книгата е на проф. д-р Иван Христов от Националния исторически музей  - „Archaeology of the Pontic Coast Coastal. Fortresses, Settlements and Harbour Zones in the Province of Moesia Secunda“. Тя е посветена на тайните на черноморското крайбрежие и..

публикувано на 19.11.25 в 15:55

Новите светове на Ирена Ангелова

Ирена Ангелова има над 20-годишен опит в музиката. Заминава за скандинавските страни, когато е едва на 21 години, и изгражда успешна кариера в Дания, където се установява да живее и твори. Копнежът по родината обаче е толкова силен, че един ден тя решава да се върне в България. Завръща се и към красотата на българския език, а след дебютния ѝ..

публикувано на 19.11.25 в 14:00

Илияна Кръстева представя поезията си в ГХГ "Борис Георгиев"

Детството може би е периодът от живота на човек с най-много вкус на мед и сладко, с най-благи спомени. Чуйте повече от нейната изповед пред репортера ни Ваня Славова: Илияна Кръстева е била дълги години директор в училище в Брегово, Видинско.  След като се пенсионира, се връща във Варна и сега работи като старши начален учител в ОУ..

публикувано на 19.11.25 в 11:08

"Пътят" - изложба в памет на Георги Лечев в ГХГ - Варна

Почит към приноса на Георги Лечев (1949 - 2025) в българското и европейското изкуство е изложбата, която е подредена в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна. Тя е организирана със съдействието на семейството на художника, а повечето от графичните произведения са предоставени от Галерията за графично изкуство - Варна.  Името "Пътят"..

публикувано на 18.11.25 в 14:20