Август на 2025 година се оказва кошмарен за РС „ПБЗН“, в този горещ летен месец с дни бушува най-големият пожар от последните повече от 30 години – този, възникнал на 5 август по обяд в смесена гора от около 400 дка южно от пистата на Летище Балчик и продължил близо седмица. Шест дни възобновяващи се пламъци в труднопроходима местност и заплахата огънят да стигне до първите къщи на квартал „Изток“ или крайморския път към местността Тузлата.
Борбата с огнената стихия мобилизира в пълна степен не само огнеборците, но и десетки организации и доброволци. За съпричастността на всички в този тежък момент началникът на службата Стелиян Стойчев изказа огромна благодарност към отзовалите се организации: Община Балчик; ЗК „Черно море“ – гр. Балчик; ЗК „Добруджанка“ – с. Соколово; ЗК „Сокол“ – с. Соколово; ЗК „Гурково“ – с. Гурково; ЗК „Изобилие“ – гр. Балчик; ЕТ „ВНЛ-РИЧ Радослав Станчев“ – с. Соколово; ЕТ „Димитър Диков – Мария Дикова“ – с. Гурково; ЕТ „Васил Григоров“ – гр. Балчик; Общинско предприятие БКС; „ПАТО“ ЕООД – гр. Добрич; Магазин „АБЦ“ – гр. Балчик; ДЛС – Балчик; ВФ 28770 – Балчик; ГПУ Каварна – РДГП - Бургас; ГПУ Варна – РДГП - Бургас; БГПК – РДГП – Бургас.
„Ръководената от мен структура е свикнала да работи в тежки условия и негодна за дишане среда с много лишения, но въпреки това с всеотдайност и професионализъм от всички служители. Предвид климатичните условия и огромните мащаби на възникналия пожар се изправихме пред бедствие, нетипично за нашето ежедневие. Изказвам своята благодарност за подкрепата, защото вие не само участвахте в ликвидиране на едно произшествие, а дадохте пример на обществото, с отговорността си и волята да дадете всичко от себе си за локализиране размерите на пожара и неговото погасяване, подсигурихте ни с необходимите водни количества за пожарогасене, за да можем заедно да опазим и защитим нашата гора – която дава кислород, така необходим за всички нас, обезпечихте с храна и вода както служителите, така и хората, притекли ни се на помощ, които всеотдайно се бореха с огнената стихия близо 143 астрономически часа.
Благодаря, че видяхте бедата и се отзовахте на помощ, видяхте отразяващия се пожар в очите на служителите и застанахте до тях, за това че бяхме заедно – рамо до рамо в стихията“ – това е част от откровения пост на главен инспектор Стелиян Стойчев, споделен в социалната мрежа, след като вече бедствието е зад гърба на огнеборците, но все още под въздействието на емоциите.
Причините за пожара остават неизяснени. По случая няма образувано досъдебно производство в РУ на МВР, което означава, че не се разследва, уточни Стойчев.
В този тежък август огънят не чака ред, за да се разрази и на други места в летните горещини. Стопанска постройка на улица „Дебър“, жилищна сграда във вилна зона Белите скали, детонация на газова бутилка в ЖК „Балик“, пътно произшествие в местността Равна гора в Балчик – това са само част от инцидентите, на които балчишките огнеборци реагират.
„Пътно произшествие в местността Равна гора, за щастие, без жертви – на възрастен човек му прилошава и навлиза в гората. Имаше детонация в ЖК „Балик“, вероятната причина е изтичане на газ пропан-бутан от бутилка. Образувано е производство. Слава богу, бутилката не е гръмнала, но са избити прозорци, врата на баня, възрастна жена е с порезни рани. За кратко улица „Христо Ботев“ беше в стъкла и блокирана между бл. 33 и магазин „Бурлекс“ – обобщи инцидентите последния месец началникът на балчишката пожарна. Август завършва с голям пожар в сухи треви в самото село Храброво, който два екипа успяват да овладеят навреме, за да опазят живота и имуществото на хората.
Той отправи покана към балчиклии да бъдат част от едно показно събитие, с което да отбележат заедно смелостта и професионализма на хората, които ежедневно пазят живота и сигурността ни. На него ще се демонстрира как огнеборците реагират при пътнотранспортно произшествие. Поводът е професионалният празник на пожарникарите на 14 септември и Седмицата на пожарната безопасност - 8-14 септември. Датата е 10 септември от 10.00 часа, а мястото – на терена пред клуба на улица „Арда“ (зад супермаркет АБС) в квартал „Левски“.
„Събитието се организира заедно с Общината и специализирана фирма за изкупуване на стари коли и отпадъци. Ще покажем как се действа при ПТП – рязане и разпъване на автомобили. Надявам се на зрителите да им бъде интересно и да доведе до това, че в работата си да не се занимаваме с истински случаи“ – призовава пореден път за повече бдителност главен инспектор Стойчев – началник на РС ПБНС.
Снимка: Архивен кадър от пожаро-тактическото занятие на пристанището в Балчик миналия септември, по време на което бе симулиран пожар и спасяване на обгазен работник. Пожарът на кораб е един от сложните за овладяване, затова и на порта, който е опасен стратегически обект, се спазват строги мерки
Ще преобладава ясно и слънчево време, след полунощ и до обяд на много места ще има мъгла. Ще е почти тихо, през деня със слаб, предимно югозападен вятър. Минимални температури между 2° и 7°, по Черноморието до 10°, максимални между 13° и 18°, по-ниски ще останат в местата с по-трайни мъгли, главно по поречието на Дунав. За Варна минимална..
Има една трансформация на международния ред, която може да ни прати в геополитическото нищо. Част от политическия елит не може да осъзнае големите опасности. Ние стоим на границата на западната цивилизация, а това поставя огромни рискове пред нас. Това коментира Тома Биков, народен представител, журналист и политолог в предаването на Радио Варна..
На площад "Независимост" пред Съдебната палата в град Варна се проведе протест срещу жестокостта над животните. Чуйте повече в прикачения звук: Протестът е официално съгласуван с Община Варна. Той е организиран във връзка със жестокостта, упражнена и довела до смъртта на кучето МАЯ преди броени дни в София. Ние се присъединяваме към..
Трима души са загинали и един е ранен при тежко пътнотранспортно произшествие на АМ "Тракия", съобщиха от МВР. Инцидентът е станал в 9:06 часа тази сутрин. По първоначални данни катастрофата е станала на км 208+500, в участъка между Стара Загора и Нова Загора. Сблъскали са се два леки автомобила, предава БНТ. Раненият пътник е транспортиран в..
Лични вещи и икона с мощи на свети Гавриил Ургебадзе пристигат днес в страната ни. Те са изложени в митрополитския катедрален храм "Св. великомъченица Неделя", където в момента българският патриарх Даниил отслужва света литургия. Св. Гавриил Ургебадзе е канонизиран за светец от Грузинската православна църква през 2012 г. Св. Гавриил е живял..
Общо 191 от 240 народни представители са имали неоправдани отсъствия от пленарни заседания през октомври, показва справка, публикувана на сайта на Народното събрание. Това е ръст с 86 депутати спрямо септември, когато 105 народни представители имаха неоправдани отсъствия. ГЕРБ-СДС е парламентарната група, от която са отсъствали най-много депутати –..
Коледни добавки за пенсионерите тази година не са планирани, възможностите на бюджета в това отношение са силно ограничени. Това каза заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева в ефира на Нова телевизия. По отношение на внесените в Народното събрание три проектобюджета - на държавата, на касата и на ДОО, Сачева каза,..