Идеята за преминаване по билото на Стара планина е спомената първоначално от Алеко Константинов. През 1933 е осъществена от Павел Делирадев и Тодор Цветков и описана от Павел Делирадев в първия пътеводител за трасето „От Ком до Емине“. Обаче преди Ком остават едни 130 километра по билото на Стара планина, които не са, но би трябвало да са част от маршрута. От връх Връшка чука – до Ком.
Отсечката между върховете Връшка чука и Ком никога до сега не е била част от пешеходния маршрут Ком - Емине. Причината, казва Ивайло Марков, инициатор на проекта "Връшка чука – Ком", е не добрите съседски взаимоотношение със Сърбия след Балканските и Първата световна война.
"Тази част на Стара планина е границата със Сърбия. И всъщност в пътеписа "От Ком до Емине" Павел Делирадев още на първите страници пише, че тръгвайки от Ком, те осакатяват маршрута."
2024 – Ивайло Марков решава, че тази несправедливост трябва да бъде поправена. И към маршрута Ком – Емине да бъдат добавени първите 130 километра. Финансирането е осигурено от фондация "Америка за България".
"Които имат програма за развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав. Кандидатствах с проекта, одобриха го и така се започна."
Официално маршрутът от Връшка чука до Ком е проходим. Но все пак е нов и не трябва да бъде сравняван с прехода Ком - Емине, примерно, предупреждава Ивайло Марков.
"На места има известни затруднения. Има непочистена хвойна или паднали клони. Все пак маршрута може да се нарече приключенски."
Но има още много за вършене.
"Успяхме да разчистим най-трудните участъци и да маркираме първата половина, което е от Връшка чука до разклона за хижа "Горски рай". Това е по-трудната част.
Втората част е по-позната. Има пътеки. Съвсем скоро там ще бъде завършена маркировката. Предстои изграждането на чешми и заслони по маршрута.
През първата една трета туристите се движат в предбалкана през букови и дъбови гори. Стига се до Белоградчиския проход и от там започва изкачване на същинския Западен Балкан. Там е и най-трудната част за преминаване - т.нар. конче на северозапад – между върховете Орлов и Хайдушки камък.
Средоното пешеходно време за преминаване на тези 130 километра по билото на Стара планина от връх Връшка чука до връх Ком е шест дни. Това прави по 20 и няколко километра на ден.
Повече чуйте в звуковия файл.
Нов проблем с първия от доставените през пролетта самолети Ф-16 за България е бил констатиран, съобщава министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от "Възраждане" Цончо Ганев, предаде БНР. Става въпрос за "теч на гориво от един от вътрешните отсеци за разполагане на горивните резервоари“. В отговора си..
Нуждата от промени в законодателството, които да помогнат за преодоляването на проблема с имотните измами, бе темата на изнесеното заседание на Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет, което се проведе във Варна. Организатори на инициативата са Българска съдийска асоциация, Асоциация "Форум" и Българска асоциация на съдиите по вписванията. Един от..
Над 40 хиляди евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп от петима британски и нидерландски шофьори, превозващи техниката за снощния концерт на поп звездата Роби Уилямс. Това каза директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов, предаде БНР. На нарочен..
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна от 20 август 2025г., с което бе прекратено наказателното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за авариралата тръба под Варненското езеро. Според съда не са изпълнени указанията на предходния съдебен състав и затова връща делото отново на държавното обвинение..
Възстановено е движението по път III-208 Провадия - Златина. Припомняме, че заради самокатастрофирал автомобил в ременно движението по този участък се осъществяваше двупосочно в една лента. Заради катастрофа движението по пътя "Провадия-Златина" е двупосочно в една лента
Иван Коларов е болен от рядък вид левкемия, а семейството му се нуждае от спешна нужда от средства за лечението му. Кампания за набиране на средства вече тече във фондация "Павел Андреев", открита е дарителска сметка, организира се и благотворителен базар в помощ на каузата. В момента Иван е в една от най-добрите клиники за борба с рака в..
Храната може да бъде нашата ежедневна отрова и нашето най-добро лекарство. Това подчерта за предаването "Новият ден" в Световния ден на сърцето функционалният нутриционист Станислава Ангелова. За да бъде сърцето ни здраво, трябва да го храним с любов, да сервираме всеки ден на масата си питателна, жива храна, и да даваме на тялото си нужното..