Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 140 години на една от най-значимите български дати - шести септември, Деня на Съединението!

Съединението Варна
Снимка: Румен Сарандев

На днешната дата, през 1885 година автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Княжество България, противно на решенията на Великите сили на Берлинския конгрес, проведен през 1878 година.

До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голямо Конаре и други южнобългарски селища, координирани от Българския таен централен революциенен комитет. 

През нощта срещу 6 септември войски, командвани от майор Николаев, установяват контрол над Пловдив и, без да срещат съпротива, свалят правителството и генерал-губернатора Гаврил Кръстевич. Временно правителство, в което влизат представители на войската и на двете южнобългарски партии начело с Георги Странски, обявява обща мобилизация на мъжете от 18 до 40 години за отпор срещу очакваното турско нападение и кани княз Александър Батенберг да подкрепи Съединението.

Пловдивските събития предизвикват масови демонстрации на подкрепа в Княжеството. Поставен пред свършен факт, министър-председателя Петко Каравелов се заема да утвърди Съединението в сътрудничество с княза. На 8 септември Александър Първи издава прокламация, с която се обявява за „княз на Северна и Южна България“, а на следващия ден е вече в Пловдив и назначава трима комисари на мястото на временното правителство, което се отказва от пълномощията си. Междувременно княжеското правителство мобилизира армията си и изпраща наличните си войски в подкрепа на милицията в Южна България. Народното събрание, което се събира извънредно на 11 септември, утвърждава тези мерки, като гласува кредит от 5 милиона лева за покриване на военните разходи.

Със Съединението и успешната му защита, българите постигат първия етап от националното си обединение и ревизията на Берлинския договор. Територията и населението на Княжество България се увеличават съществено, но това подтиква съседните балкански държави да се обединят трайно срещу идеята за автономия на Македония и Одринско.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно слънчево ще е времето в неделя

През нощта ще е предимно ясно и почти тихо. Минималните температури ще са между 14° и 19°, по Черноморието малко по-високи 17°-22°.  През деня ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността следобед. Ще духа до умерен вятър от изток-североизток, следобед по крайбрежието подсилен от бриз. Максималните температури  ще са от 26° до 31°,..

публикувано на 06.09.25 в 13:34

140 г. от Съединението - честването във Варна

Венци и цветя бяха поднесени на паметната плоча на сградата на Държавния архив във Варна, където на днешната дата преди 140 години княз Александър Батенберг получава телеграмата за обявяването на Съединението. По-късно започна празнично шествие, начело с представителния духов оркестър на ВМС, до паметника на загиналите в..

публикувано на 06.09.25 в 13:30

14-то издание на Фестивала на хвърчилата в Шабла

В първите дни на септември Шабла отново се превръща в събирателен център за красиви арт модели хвърчила, а акцентът освен върху птиците този път е поставен и върху природните елементи вятър и вода, които са естествените им местообитания и които правят неповторим облика на Крайморска Добруджа. Фестивалът на хвърчилата в Шабла събира за 14-ти път..

публикувано на 06.09.25 в 11:21

Села и местности край Варна са без вода за 24 часа

Поради повреда на напорен водопровод от 7 часа тази сутрин до около 7 часа в неделя, 7-ми септември са абонатите от местностите Добрева чешма, Телевизионна кула, Лозите, Черноморска панорама (Перчемлията), Розмарин и местност Пчелина, съобщава ВиК-Варна на интернет страницата си. От аварията са засегнати и селата Каменар и Куманово, както и част от..

публикувано на 06.09.25 в 11:15

В неделя затварят бул. „Васил Левски“ заради „Супер Рали Варна 2025“

На 7 септември (неделя) Варна ще бъде домакин на автомобилното шоу „Супер Рали Варна 2025“, което налага временна организация на движението в града. От 07:00 до 17:00 ч. ще бъде преустановено преминаването на автомобили по бул. „Васил Левски“ в отсечката от кръстовището с бул. „Осми Приморски полк“ до кръстовището с бул. „Княз Борис I“. Ограничението..

публикувано на 06.09.25 в 10:35
Пазар в Ямбол

Изложение на производителите и занаятчиите организира Община Добричка

Изложение на производителите и занаятчиите организира Община Добричка. Събитието ще се проведе за трета поредна година и има за цел да популяризира местното производство и да скъси пътя до клиентите.  Изложението ще се проведе на 16 септември (вторник) от 10:00 до 18:00 часа пред сградата на Общината на площад "Цар Борис ІІІ". В него ще бъдат..

публикувано на 06.09.25 в 10:30

На 6 септември - до 28 градуса във Варна и до 35 във вътрешността на страната

Днес ще слънчево с временни увеличения на облачността, по-значителни преди обед по Черноморието. Ще духа слаб, по Черноморието до умерен североизточен вятър, следобед по крайбрежието подсилен от бриза. Максимални температури между 28° и 33°, по Черноморието от 26° до 29°, за Варна около 28°. Вълнение на морето 3, следобед по южното крайбрежие..

публикувано на 06.09.25 в 08:35