Поддръжката на един язовир се извършва целогодишно и не трябва да се пестят средства, коментира за Радио Варна Валентин Георгиев, който стопанисва яз. „Николаевка“ в община Суворово.
На първо място е почистването на всички хидромелиоративни съоръжения, но много от концесионерите на язовири не го правят, тъй като е скъпо и трудоемко, посочи той. Ако не се почистват редовно се образуват т.нар. тапи, а в последствие язовирите преливат. Изпускателите трябва да се в много добро състояние, преливниците също, трябва да се чистят редовно и каналите, които са за изтичане на водата, каза още Валентин Георгиев.
Той посочи, че за язовира който стопанисва, отделя близо 30 000 лева на година за тази дейност.
Причината язовирите да преливат е съвкупност от обилни дъждове и липсата на доброто им стопанисване, категоричен е Георгиев. Влияние оказва и фактът, че от язовири за напояване са били преобразувани в рибовъдни стопанства, в пикник зони и др.подобни. Но дори и в този им вид, изискват своето внимание и грижа, смята управителят на язовир „Николаевка“.
В същото време лошата поддръжка на един язовир е причина и за неговото засушаване. Много язовири пресъхната в цялата страна, заради неправилна експлоатация и нежелание да се дадат пари за почистване на хидромелиоративните съоръжения, коментира още Георгиев.
„Всеки вдига ръце и казва: „Ами то няма вода.“ Не е така. Навремето тези язовири са изграждани от умни хора и са изграждани във вододайни зони. Но от 1989 година до сега, никой не е полагал грижи за тия вододайни зони. Всичко е обрасло, разграбено и унищожено. Някакъв хаос. Ужас е!“
Южна Корея е свят, коренно различен от нашия - организиран, дисциплиниран, толерантен и в същото време динамичен и целеустремен. Посещението в Корея беше поразяващо. С тези начални думи описа ярките си впечатления от пътуването си до Южна Корея журналистът Виолета Тончева в предаването на Радио Варна Post Factum. Тя участва в делегацията на..
За мен хирургията е любов, знание, умение и творчество с морал, съчетани с риск, тревожност, саможертва и удовлетвореност. Всичко това се постига с много труд и отговорност. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р Темелко Темелков. Варненският лекар беше отличен по време на годишните награди "Лекар на годината" в категория "Дългогодишна..
Зад новите обвинения срещу кмета на Варна Благомир Коцев стои политическа мотивация и целенасочено елиминиране на неудобен местен лидер. Българската прокуратура не води дела, за да осъжда престъпници, а за да демонизира и унищожава политици и бизнесмени, като така разчиства терена за други интереси. Така коментира последните действия на обвинението..
Есенното издание на фестивала Varna Jazz Days тази година се разпрострира в рамките на два месеца. През октомври и ноември варненската публика има възможност да се наслади на четири сценични концерта с международни артисти, клубни и семейни събития, както и един суинг маратон. А началото беше поставено на 18 октомври с колоритен хепънинг на..
Интервю с Kam Lee (MASSACRE, екс-MANTAS, екс-DEATH) Kam Lee е един от гласовете на дет сцената от Тампа, Флорида през80-те и началото на 90-те години на миналия век. Бил е част от MANTAS, които след това се превръщат в DEATH (тук историята е ясна). 40 години по-късно с доста прекъсвания водените от Kam Lee MASSACRE продължават своя дет поход...
Интервю с Olli-Pekka Laine (AMORPHIS, OCTOPLOID, екс-BARREN EARTH) През миналата година AMORPHIS отбелязаха 30-годишнината от издаването на „Tales from the Thousand Lakes“– крайъгълен камък за групата. Басистът им Olli-Pekka Laine издаде дебюта на соловия си проект OCTOPLOD „Beyond the Aeons“, а в края на миналия месец финландците изкараха и..
Ако има ръст на цените на горивата заради американските санкции върху руските петролни компании "Лукойл" и "Роснефт", той няма да надхвърля 10%, а поскъпването ще е краткосрочно за не повече от две седмици. Това прогнозира икономистът Красен Станчев , основател на Института за пазарна икономика. По думите му от 2000-та година насам делът на..