Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на ЕСУТ: Варна е в отчайващо положение, през годините има натрупани сериозни проблеми

Председателят на Експертния съвет по устройство на териториите - архитект Кристиян Саралиев
Снимка: Димитрина Дончева
Лекция на тема "Презастрояване и градоустройство във Варна" организира днес председателят на Експертния съвет по устройство на териториите - архитект Кристиян Саралиев. Събитието ще започне от 17.30 часа в зала "Пленарна" на Община Варна и на нея са поканени всички, които искат да научат повече за работата и предизвикателствата пред ЕСУТ и порочните практики в сектора. Часове преди събитието, арх. Саралиев гостува в предаването "Новият ден" на Радио Варна. 
"Варна е в отчайващо положение, а през годините има натрупани много и то сериозни проблеми. Най-големият проблем на града за плановете за строителство в бившите селищни образувания в града. Варна привлича много хора, които искат да живеят някъде, и те се настаняват по градинки на новоизградени жилищни комплекси, вместо да се проведе едно нормално градоустройство и да се предвидят нови квартали, които да се развиват по нужните критерии. В тези територии там няма улична мрежа, отчуждена така, че да се прокара ток и вода и да има нормални тротоари", подчерта арх. Саралиев. Това са територии, допълни председателят на ЕСУТ, които са по-големи от територията на Стара Варна.
 Саралиев подчерта, че Варна няма нужда от промяна на Общия устройствен план. Има ли действащ ОУП, той трябва да се спазва, за да стои застрояването в нормални норми, заяви специалистът. По думите му, в момента не се следва Общият устройствен план, създаден през 2012 г. "Прилага се само частта му за застрояване", подчерта Кристиян Саралиев. 
Порочните практики, свързани със застрояването, ще даде по време на лекцията днес Саралиев. За всяка една от тях той ще дава примери и решения, поясни още председателят на ЕСУТ.  
ЕСУТ има както голяма роля, така и никаква роля, заяви още Саралиев. "Експертният съвет се назначава от кмета, той е съвещателен орган. Отговорността обаче се носи от главния архитект, както от кмета, посредством заповедта", допълни Саралиев. Той каза още, че вече не се прилага "порочната практика преди години, в която главният архитект се подписваше като кмет, което е нарушение на баланса в правото". 
Качеството на живот на варненци е нарушено, и то в пъти, каза още арх. Кристиян Саралиев. 
С него разговаряха Иван Барбов и Димитрина Дончева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Кателиев, Ивайло Маринов, Благомир Коцев в съда

Общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев излизат под домашен арест

Общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев излизат под домашен арест, предаде БНР. Софийският апелативен съд промени мярката им за неотклонение на заседание днес. Според съдебния състав има обосновано предположение за участието им в организирана престъпна група, но вече няма опасност да извършат други престъпления в степен, която да..

публикувано на 09.10.25 в 11:59

МВнР с остра реакция срещу вандалски прояви срещу синагогата във Варна

Министерството на външните работи остро осъжда вандалските прояви срещу синагогата в град Варна и срещу Паметника на благодарността в град Бургас, който е израз на признателността за спасяването на българските евреи през Втората световна война. Категорично недопустимо е с подобни преднамерени злодеяния да се хвърля сянка върху историческите постижения..

публикувано на 09.10.25 в 11:26

Съдбата на Камчийски пясъци се решава днес

Дело за ликвидирането на Камчийски пясъци като защитена зона ще разглежда днес Върховния административен съд. Заседанието на делото във ВАС е насрочено за 14 ч. Четири фирми, собственици на терени, получени по линия на т.нар. заменки по време на правителствата "Сакскобургготски" и "Станишев", обжалват решението за обявяване на Камчийски..

публикувано на 09.10.25 в 11:06

Във Варна задържаха мъж, обявен за общодържавно издирване

Обявен за общодържавно издирване, криминално проявен, осъждан и с влязла в сила присъда варненец на 52- години е задържан от екип на Трето районно управление на полицията.  Униформените са проверили мъжа вчера, а той им е представил чужд документ за самоличност. Така, няколко часа по- късно, те са го превели в затвора за изтърпяване на наказанието. По..

публикувано на 09.10.25 в 09:23

София да бъде домакин на Европейското по волейбол, настоява столичният кмет

Кметът на София Васил Терзиев излезе с пост в социалните мрежи преди очакваното днес решение на Столичния общински съвет столицата официално да стане нов домакин на срещите от Европейското първенство догодина, заменяйки Варна.  Европейското първенство по волейбол да бъде с домакин София, а не Варна, настоява кметът на столицата. В публикация в..

публикувано на 09.10.25 в 08:33

Янтра и Белица вдигнаха нивата си до критични стойности

Реките Янтра и Белица вдигнаха сериозно нивата си тази нощ и около 5 часа достигнаха критични стойности за разлив и наводнения във Велико Търново, Килифарево и Дебелец, предаде БНР.  На рисковите точки в най-ниските части на Велико Търново има дежурства от противопожарната служба. Няма залети жилищни имоти и пострадали паметници на културата, заяви..

публикувано на 09.10.25 в 08:29

Бордът по водите обсъжда мерки за справяне с безводието у нас

Националният борд по водите ще обсъди мерки за справяне с безводието в страната , съобщава БНР.  Това е второто заседание на борда, след създаването му през септември. Вече стана ясно, че за належащи ремонти на ВиК инфраструктурата в различни райони на страната са необходими 3,7 милиарда лева, а правителството предложи на парламента промяна в..

публикувано на 09.10.25 в 08:03