55 милиона лева по план и изпълнение около 51 милиона лева, което е над 90 процента. Отделно това около 8 милиона лева са средствата по европейски проекти. Такива са прогнозите за финала на бюджетната 2025 в община Балчик. Сравнено с други години числата са оптимистични, добро е изпълнението на собствените приходи, което налага и тяхната актуализация. Един от тези налози е данък придобиване на имущество, при планирани 3.3 милиона лева, до края на август са влезли в местната хазна почти 2.9 милиона лева, което налага актуализация с още 150 хиляди лева.
Главният счетоводител на община Балчик Михаил Димов, който представи на обществено обсъждане промените в актуализирания бюджет, е на мнение, че това се дължи на въвеждането на еврото.
„Постъпленията са по-големи заради повечето сделки на територията на общината, което си обяснявам с въвеждането на еврото. Хората си инвестират парите“ – коментира една от причините Димов.
Актуализираният бюджет е само в графата за местни дейности и е в посока повишение с около 680 хиляди лева. Част от тях са свързани с непредвидени капиталови разходи – ремонт на покрива на кметството в село Църква (30 хиляди лева); 60 хиляди лева за котел за отопление в Средното училище „Христо Ботев“ в Балчик; 66 000 лева за новия траурен дом в гробищния парк и хладилна камера; компютърна конфигурация и софтуер за Автогара Балчик – 2500 лева, във връзка с поемането на тази дейност от Община Балчик и др. Средствата за тези нови обекти се взимат от други, чието изпълнение се пренася за догодина, един от тях е изграждане на приют за бездомни животни. Увеличени са разходите за контрол на популацията на бездомните кучета през т.г., включен е текущ ремонт на настилката на каменни стълбища в района на местност Ехо.
Община Балчик все още не е взела решение по какъв начин ще се изчислява такса смет от следващата година. Обмислят се законовите варианти за това и се обменя опит с членовете на НСОРБ. Това коментира ресорният заместник – кмет Димитрин Димитров по повод изказването на премиера Росен Желязков в курорта Албена, че едва 71 общини от общо 266 са заявили готовност за въвеждане на системата на принципа „замърсителят плаща“. Предстоят срещи по темата.
Чуйте репортажа на Албена Иванова:Районният съд във Варна наложи на 23-годишен младеж ефективно наказание от 8 месеца лишаване от свобода, което да бъде изтърпяно при първоначален строг режим. Кражбата е извършена в условията на опасен рецидив през деня на първи април тази година в широкия център на Варна. Потърпевшият мъж влязъл в хранителен магазин и понеже не смятал да се бави,..
След като определението на Върховния касационен съд постъпи в Софийския затвор, Благомир Коцев ще бъде конвоиран в затвора във Варна, предаде БНР. "Делото идва във Варна с решение на Върховния касационен съд от последния час. Очаква се той да бъде конвоиран до морската столица в предстоящите дни. Искането за изясняване на подсъдността беше внесено от..
Състав на Окръжния съд в Добрич призна за виновен подсъдим по дело за причиняване на смърт при управление на джет и му наложи наказание лишаване от свобода за срок от 3 години, чието изтърпяване е отложено с 4-годишен изпитателен срок. Подсъдимият К. Н. е признат за виновен в това, че на 22 август 2020г., в акваторията на Черно море в района на гр...
52% увеличение на заплатите в Антикорупционната комисия и Комисията за незаконно придобитото имущество гласува ресорната парламентарна комисия в Закона за държавния бюджет, който беше приет на първо четене. Въпреки острите критики на опозицията мнозинството прие план-сметката за догодина, съобщава БНР. "Възраждане", МЕЧ и ПП-ДБ видяха необосновано..
Инспекторите Мая Василева и Здравко Дечев от РУ на МВР - Балчик са автори на Кратък полицейски наръчник за управление на индивидуално електрическо превозно средство. Съвсем скоро излезе втора, актуализирана според измененията в Закона за движението, част на изданието, което се разпространява сред подрастващи и възрастни не само в Балчик, но и в..
Адвокатите на кмета на Варна Благомир Коцев са внесли искане за промяна на мярката за неотклонение, която ще се гледа във Варна. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Пост Фактум" адвокат Александър Русанов, проследил всички шест заседания по мерките на варненския кмет. Припомняме, че днес стана ясно, че Окръжният съд във Варна ще гледа..
Окръжният съд във Варна ще гледа делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев и останалите четирима обвиняеми. Това реши Върховният касационен съд в закрито заседание - съдебния акт вижте тук. "В случая, всички обвиняеми и голямата част от свидетелите живеят в района на Варненски окръжен съд. Ето защо, с оглед процесуална икономия и осигуряване бързина..