"Ще повдигнем съдебен иск. Искаме виновните да бъдат наказани"- каза в рубриката "Правосъдие" по РАДИО ВИДИН Калин Георгиев, баща на 11- годишната Мария, която на 25 май почина в линейка, на път за София.
Редица нарушения са установени в детското отделение на Видинската болница във връзка със смъртта на Мария. Според огласения доклад на Изпълнителна агенция медицински одит, работещите в детското отделение не притежават на практика компетентността, която самото отделение има по документи. Болницата и дежурният педиатър ще бъдат санкционирани. Пропуск в диагностиката е забавило установяването на тежкото състояние на детето, обясни за програма "Хоризонт" на БНР директорът на Медицинския одит д-р Светлозара Илиева.
"Детето е прието в Детско отделение. Дежурният педиатър се е запознал с рентгеновата снимка, не е преценил, че състоянието не детето е спешно- решил е, че се касае за превмония и не е повикал дежурния рентгенолог веднага, след като снимката е била готова. Има предложения от наша страна да се отнеме второ ниво на компетентност на Детското отделение, като се направи първо, което ще се отрази на работещите там"- обясни д-р Светлозара Илиева и посочи, че докладът не може да се ползва за основание за съдебен иск, но родителите имат основание да повдигнат такъв.
"Ще повдигнем съдебен иск"- категоричен е бащата на Мария- Калин Георгиев. За РАДИО ВИДИН опечаленият баща припомни и събитията от злощастния ден:
"На 24 май детето имаше оплаквания от задух, аз я заведох в Бърза помощ. Там й направиха инхалации, като предположението беше за спазъм на белия дроб. Дежурната лекарка ни изписа антибиотик, капки за нос и сироп за кашлица и си отидохме в къщи. В почивните дни не можахме да открием никого- нито личния лекар, нито началника на детското отделение. На другия ден на обяд отново имаше задух и отново отидохме в болницата. Направиха снимка и взеха кръв от пръста на Мария. Тогава предположиха, че е пневмония. Убедиха ни, за което страшно съжалявам, да останем в болницата под тяхно наблюдение и ни приеха в детско отделение със същата диагноза. Започнаха вливания, при което детето започна видимо да се влошава. Тогава го сложиха и на кислородна маска. Детето искаше да става, да спрем системите. Тогава сред лекарите настъпи тревожност. Питахме ги какво става, споменаха "инфаркт на миокарда", не знам, обаче, дали това е записано някъде. Стана ясно, че търгваме за София, но това тяхно спешно тръгване се проточи от 21 до около 23 часа. Тръгна линейка, върна се... не знам защо... и защо не тръгнахме веднага. Обяснението им беше, че чакаме анестезиолог- реаниматор. Такъв дойде по анцунг, миришеше на алкохол. Във втората линейка, отново за София Мария почина в ръцете ми, на 20 км от Видин..."- разказва през сълзи Георгиев.
Временна комисия също разследва случая със смъртта на детето. Това каза и д-р Борислав Милчев, представител на УС на Районната лекарска колегия, като изказа съболезнования към родителите на починалото дете. Според него, Комисията ще установява точните факти, случили се на 24 и 25 май и довели до фаталния изход с детето. По думите на д-р Милчев, отговорност за случая носят всички.
"Лекарската колегия застава зад действията на колегите си в болницата във Видин, техните действия са били адекватни и по правилата на медицината. Смъртта на 11- годишната Мария е резултат от системна грешка", потвърди д-р Борислав Милчев. До един месец със становище по случая ще излезе и Етичната комисия на Българския лекарски съюз.
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..
Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..
Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..