"Ще повдигнем съдебен иск. Искаме виновните да бъдат наказани"- каза в рубриката "Правосъдие" по РАДИО ВИДИН Калин Георгиев, баща на 11- годишната Мария, която на 25 май почина в линейка, на път за София.
Редица нарушения са установени в детското отделение на Видинската болница във връзка със смъртта на Мария. Според огласения доклад на Изпълнителна агенция медицински одит, работещите в детското отделение не притежават на практика компетентността, която самото отделение има по документи. Болницата и дежурният педиатър ще бъдат санкционирани. Пропуск в диагностиката е забавило установяването на тежкото състояние на детето, обясни за програма "Хоризонт" на БНР директорът на Медицинския одит д-р Светлозара Илиева.
"Детето е прието в Детско отделение. Дежурният педиатър се е запознал с рентгеновата снимка, не е преценил, че състоянието не детето е спешно- решил е, че се касае за превмония и не е повикал дежурния рентгенолог веднага, след като снимката е била готова. Има предложения от наша страна да се отнеме второ ниво на компетентност на Детското отделение, като се направи първо, което ще се отрази на работещите там"- обясни д-р Светлозара Илиева и посочи, че докладът не може да се ползва за основание за съдебен иск, но родителите имат основание да повдигнат такъв.
"Ще повдигнем съдебен иск"- категоричен е бащата на Мария- Калин Георгиев. За РАДИО ВИДИН опечаленият баща припомни и събитията от злощастния ден:
"На 24 май детето имаше оплаквания от задух, аз я заведох в Бърза помощ. Там й направиха инхалации, като предположението беше за спазъм на белия дроб. Дежурната лекарка ни изписа антибиотик, капки за нос и сироп за кашлица и си отидохме в къщи. В почивните дни не можахме да открием никого- нито личния лекар, нито началника на детското отделение. На другия ден на обяд отново имаше задух и отново отидохме в болницата. Направиха снимка и взеха кръв от пръста на Мария. Тогава предположиха, че е пневмония. Убедиха ни, за което страшно съжалявам, да останем в болницата под тяхно наблюдение и ни приеха в детско отделение със същата диагноза. Започнаха вливания, при което детето започна видимо да се влошава. Тогава го сложиха и на кислородна маска. Детето искаше да става, да спрем системите. Тогава сред лекарите настъпи тревожност. Питахме ги какво става, споменаха "инфаркт на миокарда", не знам, обаче, дали това е записано някъде. Стана ясно, че търгваме за София, но това тяхно спешно тръгване се проточи от 21 до около 23 часа. Тръгна линейка, върна се... не знам защо... и защо не тръгнахме веднага. Обяснението им беше, че чакаме анестезиолог- реаниматор. Такъв дойде по анцунг, миришеше на алкохол. Във втората линейка, отново за София Мария почина в ръцете ми, на 20 км от Видин..."- разказва през сълзи Георгиев.
Временна комисия също разследва случая със смъртта на детето. Това каза и д-р Борислав Милчев, представител на УС на Районната лекарска колегия, като изказа съболезнования към родителите на починалото дете. Според него, Комисията ще установява точните факти, случили се на 24 и 25 май и довели до фаталния изход с детето. По думите на д-р Милчев, отговорност за случая носят всички.
"Лекарската колегия застава зад действията на колегите си в болницата във Видин, техните действия са били адекватни и по правилата на медицината. Смъртта на 11- годишната Мария е резултат от системна грешка", потвърди д-р Борислав Милчев. До един месец със становище по случая ще излезе и Етичната комисия на Българския лекарски съюз.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..