Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Ангелова, КНСБ в "Напоителни системи": "Ако не ни се изплати дължимото, ще сме в стачна готовност"

Служителите от "Напоителни системи" излязоха на протест миналата седмица заради неизплатени заплати. В момента дружеството дължи 1,847 млн. лева за заплати и осигуровки на 1898 работници. На 6 ноември бе проведена среща между синдикатите, изпълнителния директор на "Напоителни системи" - инж. Стайко Ганчев и министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. На срещата обаче не бе намерено решение за изплащане на дължимите работни заплати.

В протестния митинг на 14-ти ноември, от Хидротехнически район (ХТР) - Видин се включиха 10 човека и по 20 души от ХТР - Монтана и Враца. Представители на протестиращите внесоха декларации до министъра на финансите, на земеделието и в Министерски съвет.

"Беше ни казано, че Мирослав Найденов се е чул с г-н Дянков и ще имат среща, на която ще се реши. Сега е получено по 60% от заплатите за юли и август. Ако до края на ноември не ни бъдат изплатени дължимите заплати вече ще сме в стачна готовност. Също така настояваме за изплащане на средствата за дейността ни по опазване от вредното въздействие на водите, които от миналата година са в размер на 2,4 милиона лева, за тази година вече са извършени разходи за 4,5 милиона лева, а за охраната на язовирите са похарчени 800 хиляди лева. Тези дейности не са ни разплатени от държавата", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН синдкалният лидер на КНСБ в ХТР Видин, клон Мизия, Петя Ангелова.

"През цялата 2012 г. прехвърлянето на отговорността от министерство на министерство и липсата на реално финансиране за държавната дейност "Опазване от вредното въздействие на водите", извършвана от "Напоителни системи", доведоха до решението за организиране на протестната акция", заявиха преди дни от синдикатите.
 
      Язовир "Божурица", община Видин
"53 души работят в ХТР - Видин, от тях 8 души са с висше образование, останалите са със средно и основно. Месечното им възнаграждение на повечето служители е малко над минималната заплата. Във Видин стопанисваме 8 язовира, като основното им предзназначение е за напояване. Обемите в тях позволяват поливането на по-големи площи, но има малко потребители. Причината е във високата цена на водата. В региона има 14 помпени станции - напоителни, като те не са работили през последните 17 години", каза ръководителят на звено "Хидротехнически район Видин" към "Напоителни системи", клон Мизия - Димитър Йоцов.

Изградените годни площи за помпено поливане в региона са над 90 хиляди декара от общо над 125 хиляди дка поливни площи за района. Гравитачната поливка в момента е на цена 34 лева на декар с ДДС, а помпената поливка, в зависимост на кое стъпало е, варира между 60 и 90 лева на декар. За последните две години не са демонтирани тръбопроводи от напоителната система на територията на региона.

      Високите води на Дунав при Видин през лятото на 2010 година.
"С наличния персонал, ефективна "жива" охрана не може да се извършва. Съръженията ги охраняваме със СОТ, заради което невинаги посегателствата могат да бъдат избегнати. Основната ни дейност е насочена към поддържане на обектите за предпазване от вредното въздействие на водите. За сега помпените станции и дигите са в задоволително състояние. Но повечето отводнителни станции са построени и пуснати в експлоатация в средата на миналия век, което прави поддръжката им трудна. Има проект за възстановяване на три от помпените станции, но за това са необходими средства. Поддръжката на съоръженията по защитата е целогодишна и те са в необходимите технически параметри, но може да се направи и много повече, ако бъдат осигурени достатъчно пари от държавата", допълни Йоцов.
 
В региона има 3 отводнителни пункта в три населени места и 50 километра диги. Съръженията защитават над 125 хиляди декара площи и 11 населени места от високите води на река Дунав.
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00