Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на имотите в Северозапада ще падат, прогнозират икономисти

Събужда ли се пазарът на имоти? Това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Според данни от Националния статистически институт, през 2012 г. е регистрирано намаление на цените на апартаментите в 22 от областните градове, като по- значително е в Монтана- с 12%, Сливен- с над 8%, и във Враца- над 7%. През 2011 г., средната цена на квадратен метър жилищна площ във Враца е била 628 лв. при 582 лв. през 2012 г. В Монтана намалението е от 679 лв./кв. м на 597 лв./кв. м. Във Видин средната цена на апартаментите през 2011 г. е била 579 лв/кв.м, през 2012-та- 553 лв/кв. м.

В дългосрочна перспектива цените на недвижимите имоти не само във Враца, но и в Северозападна България като цяло неминуемо ще падат, прогнозира икономистът от Враца, Илиян Нисторов. Според него сделките ще намаляват още повече, стойността на имотите също ще намалява. Такава е трайната тенденция, която се очертава през следващите години.

"До 2018 година търсенето ще намалява, а цената на старите жилища в Северозападна България тотално ще пада", е мнението на Нисторов. Според икономиста, цените на панелните жилища ще падат и поради факта, че до 2020 година Европейският съюз ще наложи изискването да се издават и т. нар. паспорти за история на конструкцията.

"Предлагането във Враца в момента е 6 пъти по- голямо от търсенето. Хората, които си предлагат имотите за продажба държат те да определят цената, което не е правилно. Стойността трябва да се определя от експертите в недвижимите имоти. Не може човек по спомен от минали години да определя цена, когато не знае как се формира стойността на дълготраен актив", допълва Нисторов.

"Нито купувачът, нито продавачът определят цената. Тя се формира от пазара", категоричен бе собственикът на агенция за недвижими имоти във Видин и член на Управителния съвет на Националното сдружение "Недвижими имоти", Любчо Йонов. Предимно за малки апартаменти са сделките във Видинско от началото на годината. Брокерът обаче е оптимист за Северозападния регион:

"Икономиката ни ще се развива, защото имаме два важни приоритета- слабата земетръсна зона на региона и наличието на питейна и поливна вода."
 
Няма увеличение на сделките, отчита Йонов. Решението на правителството да облага депозитите обаче може да доведе до раздвижване на имотния пазар, смята брокерът:

"Инфлацията изяжда лихвите от депозитите, които допълнително ще се стопят и от данъка. Поради това хората, според мен, ще се насочат към инвестирането в имоти."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Земеделските земи
в региона се продават на цена около 300- 400 лева за декар, добави Йонов. С много добри показатели са пшеницата, царевицата и слънчогледът във Видинско, което е привлякло и големи арендатори към региона. Но в момента се правят сделки с малки масиви до 15 декара, които все още не са окрупнени.

Твърде скромни по обем и по бройка са сделките на пазара на недвижими имоти във Враца през последните месеци. Виновна за това е не само стагнацията в бранша, но и високата безработица, както и факта, че предлагането на жилища надвишава в пъти търсенето.

"Има малко раздивжване на тухлените апартаменти, като повечето от тях се купуват с кредити. Тези жилища, с площ около 100 кв. м, са на цена между 46- 50 хиляди лева, което е намаление в стойността на тухлените апартаменти. Панелните са между 20 и 30 хиляди лева", каза врачанският брокер Соня Нисторова. Новото строителство е на цена 400 евро/ кв. м. Слабо е търсенето обаче на тези жилища във Враца, допълни брокерът.

"При новото строителство, двустайният апартамент е като гарсониерата, защото са две стаи- хол, трапезария и кухня на едно, и една спалня", обясни Нисторова, като допълни, че е тенденция хората да търсят предимно старото строителство. Към имоти във Враца имат интерес и чужденци. Те обаче също търсят апартаменти старо строителство и то предимно в центъра на града, на тихи улици. Бумът в търсенето на къщи в селата е преминал. Прогнозата на брокера е, че цените на имотите ще падат.

"Не бих си купила имот, защото е криза. ... Имам наследствени имоти, а нов не мога да си позволя, защото нямам пари за това. ... Единственото, което мога и искам да си купя е лаптоп. ... Бих си взела къща, не по-голяма от 100 кв./м, с малък двор, но не мога да си го позволя, а банковият кредит не ми е изгоден, заради високите лихви. Всеки един човек би искал да има собствен дом"- това са отговорите, събрани в анкета сред жители от Белоградчик.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00