Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арчар- село с много кражби и липса на канализация

Снимка: Радио ВИДИН
Този петък ви отвеждаме до най-голямото село във Видинска област- Арчар. То е и двойно по-голямо от общинския център град Димово. До 14 август 1934 година селото се е наричало Акчар. В миналото Арчар е един от най-големите културни центрове в област Видин със свои фолклорен ансамбъл и самодейци. В селото е построено едно от най-големите читалища в страната. Промените след 1989 година се отразяват неблагоприятно на Арчар. Повече от 60% от населението емигрира в големите градове или извън страната. По-голямата част от хората остават без работа и се препитават предимно с иманярски набези, довели до унищожаването на историческото културно наследство на селото- разрушен е римският град Рациария, разграбени са иконите от местния храм, построен от цар Борис III.

В днешното село Арчар живеят 2 800 души. Какъв живот водят обаче, Ани Цекова разговаря с някои от хората. Всички те се оплакаха от многото кражби в селото, от липсата на канализация и от голямата безработица.

СнимкаЙорданка Петрова се срещна с кмета на Арчар Емил Георгиев. От него научихме, че 800 безработни от селото са регистрирани на трудовата борса и повечето от тях са от малцинствата.

"Около 500 души са в чужбина. Уж сме в Европейския съюз, но нещата стават все по-зле и по-зле. На църквата направихме пълен ремонт, но отвътре е празна. Мъчим се да съществуваме и да помагаме на хората с каквото можем"
, е тъжната констатация на кмета на Арчар.

Още за живота в селото чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00