Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мездра и Хайредин след бедствието

Тодор Алексиев: "За нас човешкият живот е водещ, затова се действа и по-грубо"

В Мездра започнаха възстановителните работи, в Хайредин оценяват щетите

Тодор Алексиев, кмет на община Хайредин
Снимка: Община Хайредин
В "Добро утро, кмете!" правим обзор на обстановката в две врачански общини, където беше обявено бедствено положение след поройните дъждове миналата седмица. В понеделник бедственото положение в Мездра беше отменено със заповед на кмета. Беше сформирана комисия, която да направи оценка на материалните щети, нанесени от наводненията. Над половин милион лева са оценени пострадалите частни и общински имоти в населените места на община Мездра.
 
"В пострадалите домакинства сме описали всичко- електроуредите, обзавеждане. За Мездра, заедно с частните домакинства, цифрата от щетите е 307 000 лева. За други 10 населени места в общината са около 231 000 лева, или общо щетите са за около 538 000 лева"- каза за Радио ВИДИН кметът Иван Аспарухов.
   
Мездра, 01.08.2014, снимка: Мирослав ГетовВъзстановителните работи в града вече започнаха. Със заповед на кмета техника и екипи работят по възстановяване на разрушения участък от корекцията на река Моравешка, северно от пивоварната и по почистване коритото на река Боденска от корекцията на реката до ж.п. моста.

Иван Аспарухов, кмет на Мездра"Ще разчистим от наносите корекцията на Боденска бара и ще прочистим корекцията на Моравешка река. Имаме нарушена и доста инфраструктура, поражения в промишлената зона- унищожен е цял шивашки цех, друг за машини и съоръжения също. Нужни са обаче по-гъвкави механизми за обезщетяване. Как да помогнем на собствениците на тези предприятия, когато е пострадала готова продукция или материали за производство..."- каза кметът на Мездра.  

В България не е толкова разпространено частните имоти да се застраховат при бедствия, в случая при щети от наводнение. Така е и в Мездра. Кметът Иван Аспарухов предлага подобни застраховки да станат задължителни, и да се въведат отново обученията по "Гражданска защита".

От Мездра към Хайредин, където също имаше бедствено положение преди седмица. Обстановката след проливните дъждове и наводненията е напълно овладяна, съобщи кметът на общината Тодор Алексиев. В момента се извършват огледи и оценка на щетите от бедствието:

"По-сериозен проблем беше водоснабдяването в село Ботево, но там се погрижихме хората да получават минерална вода, която караме с цистерни. Така ще правим докато се утаи напълно кладенецът на селото. Тогава ще се възобнови водоподаването. Има ток навсякъде. Настанихме хора в старческия дом в Хайредин, за другите бяха осигурени продукти от първа необходимост."

Благодарение на факта, че язовирите в община Хайредин не са били дадени на концесия и състоянието им е подлежало на най-строг контрол от страна на общинските служители, последиците от наводнението в Мизия са в пъти по-малки от възможните да се случат. Месеци преди първите предупреждения за възможно повишаване на водите след поройните дъждове, служители на община Хайредин, са почистили преливниците и са поддържали нивата на язовирите на възможно най-ниски нива, заяви Тодор Алексиев.

При обявено бедствено положение, като необходима мярка може да бъде предприето временно извеждане на лица, домашни и селскостопански животни и изнасяне на имущества от определената територия, е посочено в Закона за защита при бедствията. Това е наложило общинската управа в Хайредин да бъде по-твърда към хората, отказали евакуация.

"Имаше две възрастни жени в Бързина, които не искаха да се евакуират от страх че ще има кражби в къщата им. Аз повиших тон и ги изкарахме от къщата. Вярно, че с тях евакуирахме и хладилника и телевизора... Същото беше и с един човек, който си изкара коня да евакуираме, а той се върна в къщата, та и там повишихме тон. За нас човешкият живот е водещото нещо, затова ако трябва се действа и по-грубо."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45