Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински ученици ще помагат за опазване на археологически ценности

4
Останки от крепостна стена на Бонония
Снимка: Радио ВИДИН
През това лято освен, че имаше редовни археологически проучвания на Рациария, имаше проучвания и във Видин, в района на кула номер 8 от античната крепостна стена на Бонония, в квартал "Калето". Кулата се намира между днешните улици "Гладстон" и "Цар Асен I" и е открита случайно преди години при изкоп за основи на блок. Последните проучвания са правени през 1989 и 1990 година. В района на античното селище бяха извършвани само спасителни археологически разкопки, тъй като с годините обектът се бе превърнал в квартално сметище. Това припомни археологът от Регионалния исторически музей (РИМ) във Видин Илко Цветков.

"С годините обектът запустя и се превърна в сметище, нямаше пари за проучвания след демокрацията. Сега, със скромни средства, успяхме да изчистим обекта, за да се продължи проучването. Установихме монолитно крепостно съоръжение от античността. Необходимо е от Общината да кандидатстват с проекти, да се намерят средства и на всяка цена да продължим работа. Голяма част от терена в западната крепостна стена е общински и има възможност да се направи археологически резерват в градска среда- да се консервира и експонира"- обясни археологът.  

Така изглеждаше обектът в началото на 2014 годинаПо време на изкопните дейности на проекта за водния цикъл във Видин е засечено продължение на крепостната стена, което е наложило временно спиране на обект по улица "Тополовец" зад ПГТ "Михалаки Георгиев", бившия техникум "Вела Пискова", посочи директорът на видинския музей Фионера Филипова:

"Хубаво беше, че това съвпадна и с водния цикъл, защото при разкопаването на една от улиците открихме продължение на крепостната стена. Спряхме участък от водния цикъл, но мисля че взаимно дори си помогнахме."


За археолозите е ясно, че Бонония е била една значителна римска крепост с масивни стени. За това говори откритата стена с ширина близо 4 метра. Това е била най-мощната крепост, строена по времето на император Константин в началото на IV век. Сега е времето общността във Видин, и не само, да научи за значението на този обект и огромната му роля за туризма. Зидовете от крепостта биха могли да се реставрират по подобие на капиите.

"Това е голяма възможност за туризма в региона. По подобие на Хисаря, където антични стени минават през целия град, тук може същото да се направи. Много малка част от стените са застроени с блокове. Има големи пространства, които могат да се превърнат в паркови зони, както османската стена и капиите"
- смята археологът д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН.

СнимкаУчениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" ще участват в опазването и консервацията на кула № 8 от античната крепостна система Бонония. Идеята е на учителя по история и цивилизация в училището Любен Добрев. По съвместна инициатива и с одобрението на РИМ Видин учениците ще могат безплатно да посещават историческите обекти.

"Ученици от училището, които проявяват интерес, ще се включат в инициатива под ръководството на учителя си Любен Добрев. Те ще участват в обгрижването на разкопките- да не се допуска тяхното замърсяване или вандалщина. Ако имаме възможност по някой от проектите, по които работим, ще облагородим мястото, след като съгласуваме идеята с ръководството на музея и Общината. Искаме да привлечем вниманието на учениците към историята на града, защото през последните 25 години доста неглижирахме възпитанието на децата към възприемането на културно-историческото наследство. Целим да захраним по някакъв начин тяхното самочувствие и гражданска позиция за наследството на България"
- подчерта директорката на училището Евлогия Манджукова.


Още за това как видински деца ще помагат на археолозите за опазването на културно-историческото богатство на Видин може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00