Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развитието на туризма- повече приходи за общините

Археологически комплекс "Калето" в Мездра
Снимка: Мирослав Гетов

Туризмът се счита за един от важните сектори на родната ни икономика, който допринася към брутния вътрешен продукт и създаването на работни места.

Попитахме видинчани какво мислят за инвестициите от туризъм в общината, на местно ниво, и могат ли да влязат свежи средства от такава дейност в бюджета.

"Видин има прекрасно географско разположение и природни дадености и може много да се направи за туризма, за да генерира допълнителни средства към общинския бюджет" - смятат жителите на крайдунавския град.

Какво правят общините в българския Северозапад за развитието на туризма като възможност за допълнителни приходи? Попитахме кмета на община Вършец Иван Лазаров.

"Основните ни приходи от туризъм се генерират от туристическия данък. От няколко години бележим ръст при събирането му, което повишава посещаемостта на туристическите дестинации в нашия регион и тяхното състояние."

В община Чипровци се гордеят с историята и туристическите забележителности на този край, но приходите от развитието на туризма са минимални.

"Имаме минимални приходи от туристически такси от собствениците на къщи за гости и историческия музей в бюджета, които са по-скоро символични. Чрез туризма се подобрява индиректно обаче инфраструктурата и по този начин се подобрява състоянието на туристическите дестинации
"- това заяви в "Актуално" кметът на община Чипровци Анатоли Първанов.

Оценявайки природните си дадености и паметниците на културата на своята територия община Мездра поставя развитието на туризма като една от приоритетните си задачи, информира сътрудникът ни Петко Котларски. За целта Общинският съвет приема Програма за развитие на туризма, като последната е за периода 2012-2015 година. В нея като основни задачи са заложени поддържане на инфраструктурата, поддържаща туризма: опазване, поддържане и рекламиране на туристическите обекти; повишаване качеството на туристическия продукт; развитие на Публично - частното партньорство и разработването на проекти. Постоянно се разкриват еко пътеки, вело и туристически маршрути, търсят се възможности за развитие на еко и селски туризъм. Всичко това, разбира се, подпомага развитието на икономиката и търговията в общината. Археологически комплекс "Калето", Туристически комплекс "Дядо Йоцо гледа", Черепишкият манастир, природният феномен "Ритлите", стенописите при село Царевец са само част от привлекателните за туристите обекти.

Общината в Мездра търси от развитието на туризма и средства за бюджета си. Те се реализират от туристически данък- заплащане за нощувка в средствата за подслон и местата за настаняване, от наложени от кмета глоби, от таксите за категоризиране на туристически обекти, от средства по целеви програми, дарения, помощи и международни програми. Целта Археологически комплекс "Калето" да се превърне в основна туристическа дестинация на община Мездра се реализира. От откриването му на 31 юли 2014 година до днес мястото е посетено от 11 180 туристи, които от входната такса, екскурзоводни услуги и закупени сувенири пряко подпомагат общинския бюджет. Ясно е, че пътят е верен и туризмът може да подпомага финансово общината, допълва Петко Котларски.
 
В Козлодуй развитието на туризма не е сред водещите приоритетни отрасли. Сътрудникът ни Силвия Иванова разговаря с Любомир Димитров- главен експерт "Спорт и туризъм в Община Козлодуй".

"Има няколко обекта на територията на нашата община, за чието стопанисване и поддръжка отговаря държавата. Не можем да говорим за развитие на нещо, което не съществува"- каза Любомир Димитров.

За да има добре развит туризъм, а оттам и приходи за общините от Северозапада, би трябвало да има добре развита пътна инфраструктура - нещо, което не може да се каже за този регион, особено що се отнася до пътищата в област Видин, на които продължава да не се обръща внимание. Успокоение до някъде е фактът, че Видин е едно от пристанищата на река Дунав, където само през миналата година са акостирали 167 туристически кораба. За 2015 година статистиката сочи 181 кораба само за последните 4 месеца. Какво прави Община Видин за развитието на туризма като възможност за допълнителни приходи? Отговор на въпроса дава заместник кметът на Общината, Борислава Борисова:  

"През последните години Видин се радва на засилен интерес от страна на наши и чужди туристи. Най - посещаваният туристически обект си остава средновековната крепост Баба Вида. Тя носи и най-големите приходи в бюджета на Общината. След нея се нареждат Художествената галерия "Никола Петров", Историческият музей "Конака", Музей "Кръстатата казарма". Туристическият данък, който се плаща от хотелиерите, също е съществено перо от приходите..."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45