След 1946 година традицията в честването на празника на Българската армия е прекъсната. Първоначално е определена датата 9 септември, а след 1953 година- 23 септември, която дата се чества до 1989 година. Великото народно събрание определя за празник на войската 23 август- деня на решителните боеве при Шипка. Две години- 1991 и 1992-ра, българските воини честват този паметен ден като свой празник.
През 1993 година, с постановление на Министерския съвет, 6 май е обявен за Ден на Храбростта и празник на Българската армия.
Днес, за нас, хората от Българския Северозапад, останаха ли достатъчно причини да се гордеем със старата бойна слава на родния ни край или не ни остана душа за това?
"Нищо не остана в нашия Северозапад. Хора няма, не само военнослужещи. Остана ли ни душа за почит към бойната слава на българския войник, ако той е от Българския Северозапад? Ни войник, ни слава, ни почит не ни остана...", категоричен бе в коментара си в пряка телефонна връка с предаването "Посоките" слушател от Кула. "Враца отново има повод да празнува на 6 май. Трябват си военни. Показаха го действията на армейците по време на тежките природни стихии, които през последната година връхлетяха Северозапада. Военни спасяваха хора и овладяваха последиците от наводнения, снежни навеи, обледенявания", така започва коментарът на лейтенанта от резерва Георги Александров. Коментар, в който той припомня през кого и през какво мина битката на Враца да си върне военното поделение.
"Видин и поделение?! Отдавна няма такова нещо...", огорчен коментира старшина от бившето видинско военно подразделение, което вече е не в запаса, а направо в историята...
"Поводи за гордост в Деня на Храбростта има. И на Гергьовден винаги трябва да намираме време за памет и почит", категоричен е офицерът от запаса с 35 години военна служба Димчо Георгиев. И разказва за спасяването на знамето на Трети пехотен Бдински полк. Димчо Георгиев е председател на патриотичен клуб "Бдинци" и групата за исторически възстановки във Видин. Клубът е горд притежател на ценна реплика на спасеното знаме. А оригиналът се пази при специален режим на съхранение в знаменната зала на Националния военноисторически музей в София.
Всички мнения по темата чуйте в прикачения звуков файл.
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..