Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работа в жегите

Пием топла вода, тоалетна- в природата, казват работници на открито

Снимка: Светослав Цветанов, радио Видин
Лятото настъпи официално на 21 юни, но доста преди това усетихме и покачването на температурите. Измерените градуси на места достигаха близо 40. Това ни накара да проверим как се справят хората, работещи на открито и дали им се осигуряват нужните почивка, вода и изобщо как се свиква с жегата.

Допустимата температура през лятото при работа не може да бъде над 28 градуса. В Наредба за микроклимата на работните места са определени и изключения, според които при жеги навън, температурата в помещенията може да е с от 3 до 5 градуса над допустимата, но не повече от 33 градуса.

Директорът на видинската Инспекция по труда бе гост в Радио ВИДИН

"При работа на открито работодателят е длъжен да се съобразява с подадените червени и жълти кодове за опасни метеорологични условия - вятър, висока температура, дъжд, мъгла. Да прецени доколко неблагоприятните климатични въздействия могат да застрашат живота и здравето на работниците му и да вземе съответните мерки. Такива могат да бъдат промяна на работното време, на тип работа, като се изпълняват задачи, които са по-безопасни при дадени условия, да се осигурят подходящи лични предпазни средства, помещения с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма. Всички тези мерки са описани в Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места"- каза в студиото на Радио ВИДИН директорът на Инспекцията по труда във Видин Илиян Митов.

Дали обаче това се случва - проверихме какво казват работници от една пътно поддържаща фирма за 12- часовия им работен ден, за топлата питейна вода и купичката кисело мляко, което им се полага на ден:

Снимка"Минаха на обяд, раздадоха ни вода, но в тези пластмасови шишета тя си е топла, крием се на почивка по сенките където има, но на много места няма такава. Тоалетна- в природата... Храна си носим от вкъщи, хладилните чанти са екстри... Работно време- 12 часа на ден, почивка само в неделя, няма купони, кисело мляко и минерална вода ни дават на ден. Има и работно облекло. А парите знаете ли колко са, най-голямата заплата е 800 лева, за тая отрова. Машинистите взимат малко повече. В тоя град е така, ниско платено"
- оплакаха се работниците.  

В коментар на анкетата нашият събеседник поясни, че тази фирма е проверявана, има и наложена санкция:

"Със сигурност хората имат основание да критикуват. Но тези нарушения са въпрос на доказване, документално. Но когато отидем на място и помолим работника да попълни декларация или сведение за работния ден и заплата, те не желаят, страхуват се. Но има и възможност ние да се самосезираме, запазваме винаги анонимността на работник или служител, който подаде сигнал. Една подробност- сигналът да има определени реквизити, за да продължим"- подчерта Илиян Митов.  

Проверки се правят и в селското стопанство за спазването на трудовите норми и еднодневните трудови договори.

"Извършени са 20 проверки на фирми в селското стопанство. Издадени са 81 предписания, 42 от които са за осигуряване на безопасни условия на труд, 2 са по безопасност на работното оборудване, по хигиена на труда са 13 предписанията. Към момента има издадени около 300 еднодневни трудови договори"
- каза още директорът на Инспекцията по труда.

Целия разговор с Илиян Митов може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45