Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работа в жегите

Пием топла вода, тоалетна- в природата, казват работници на открито

Снимка: Светослав Цветанов, радио Видин
Лятото настъпи официално на 21 юни, но доста преди това усетихме и покачването на температурите. Измерените градуси на места достигаха близо 40. Това ни накара да проверим как се справят хората, работещи на открито и дали им се осигуряват нужните почивка, вода и изобщо как се свиква с жегата.

Допустимата температура през лятото при работа не може да бъде над 28 градуса. В Наредба за микроклимата на работните места са определени и изключения, според които при жеги навън, температурата в помещенията може да е с от 3 до 5 градуса над допустимата, но не повече от 33 градуса.

Директорът на видинската Инспекция по труда бе гост в Радио ВИДИН

"При работа на открито работодателят е длъжен да се съобразява с подадените червени и жълти кодове за опасни метеорологични условия - вятър, висока температура, дъжд, мъгла. Да прецени доколко неблагоприятните климатични въздействия могат да застрашат живота и здравето на работниците му и да вземе съответните мерки. Такива могат да бъдат промяна на работното време, на тип работа, като се изпълняват задачи, които са по-безопасни при дадени условия, да се осигурят подходящи лични предпазни средства, помещения с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма. Всички тези мерки са описани в Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места"- каза в студиото на Радио ВИДИН директорът на Инспекцията по труда във Видин Илиян Митов.

Дали обаче това се случва - проверихме какво казват работници от една пътно поддържаща фирма за 12- часовия им работен ден, за топлата питейна вода и купичката кисело мляко, което им се полага на ден:

Снимка"Минаха на обяд, раздадоха ни вода, но в тези пластмасови шишета тя си е топла, крием се на почивка по сенките където има, но на много места няма такава. Тоалетна- в природата... Храна си носим от вкъщи, хладилните чанти са екстри... Работно време- 12 часа на ден, почивка само в неделя, няма купони, кисело мляко и минерална вода ни дават на ден. Има и работно облекло. А парите знаете ли колко са, най-голямата заплата е 800 лева, за тая отрова. Машинистите взимат малко повече. В тоя град е така, ниско платено"
- оплакаха се работниците.  

В коментар на анкетата нашият събеседник поясни, че тази фирма е проверявана, има и наложена санкция:

"Със сигурност хората имат основание да критикуват. Но тези нарушения са въпрос на доказване, документално. Но когато отидем на място и помолим работника да попълни декларация или сведение за работния ден и заплата, те не желаят, страхуват се. Но има и възможност ние да се самосезираме, запазваме винаги анонимността на работник или служител, който подаде сигнал. Една подробност- сигналът да има определени реквизити, за да продължим"- подчерта Илиян Митов.  

Проверки се правят и в селското стопанство за спазването на трудовите норми и еднодневните трудови договори.

"Извършени са 20 проверки на фирми в селското стопанство. Издадени са 81 предписания, 42 от които са за осигуряване на безопасни условия на труд, 2 са по безопасност на работното оборудване, по хигиена на труда са 13 предписанията. Към момента има издадени около 300 еднодневни трудови договори"
- каза още директорът на Инспекцията по труда.

Целия разговор с Илиян Митов може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00