Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случва ли се промяната в Бяла Слатина

Снимка: Радио Видин
В "Добро утро, кмете!" се отправяме към врачанската община Бяла Слатина. Градът се намира на около 50 км. североизточно от Враца и е един от малкото градове, строени планово - с прави и дълги улици. Покрай града от север-североизток минава река Скът. Това е информацията, която може да намерите за града в интернет. Там обаче не пише за безработицата и безпътицата пред младите хора. Попитахме жителите на Бяла Слатина как живеят, какво ги тревожи и дали одобряват работата на кмета си.

"Ежедневието ни, безработицата и безпаричието - това ни тревожи. Малко е труден животът тук, младите хора трудно успяват да намерят работа. Към кмета забележки нямаме, прави всичко според възможностите си. Градът ни е хубав. Центърът е подреден... Ние сме на гости тук, вижда ни се обезлюден градът", споделиха анкетираните хора.

СнимкаКмет на Бяла Слатина втори мандат е Иво Цветков. Според него, това, че хората му гласуват втори път доверие означава, че виждат промяната, която той обещал в първия мандат. Завършен на 100 % е проектът за водния цикъл на града, изграден е над 10 км. водопровод и канализация, както и пречиствателна станция. Преодолени са и последствията от наводнението през 2014 година. Имат санирани 6 жилищни блока по националната програма за енергийна ефективност, което е почти половината от допустимите за саниране сгради в малкия град.

"Видяха хората промяна, направихме няколко инфраструктурни проекта, които обаче са подземни и нямаше видимост за тях - водния цикъл на града и на 4 села, завършихме проекта през 2014 година. Това са основите за един съвременен град и една съвременна община. Подкрепата, която получих от хората ме задължава все повече да работя и да отговарям на техните изисквания", обяснява Иво Цветков.

СнимкаБюджетът на Община Бяла Слатина за настоящата година е 16 млн. лв. По-голямата част от средствата ще отидат за покриване на разходите на училищата, Дома за стари хора, Центровете от семеен тип. Не достигат пари за ремонти, които кметът има желание да направи, но ще се търсят допълнителни начини за финансиране по проекти и национално дофинансиране.  

Работата на кмета Иво Цветков се подпомага от Обществен съвет, създаден преди години по негово предложение. Събират се няколко пъти в годината като предлагат идеи за нови проекти за общината.

Болницата в Бяла Слатина има 7 отделения и 100 легла за болни. Сградата е ремонтирана по проекти на "Красива България", две от отделенията - рентгеновото и детското също са реновирани, разказва още кметът на Бяла Слатина.

СнимкаГрадът има характерни паметници. Освен тези на революционера Христо Ботев, на Ботевия четник Кольо Радев-Черкеза, на поета революционер Николай Хрелков, на антифашиста Благой Монов, и много други, хората се хвалят и с "Перката" - паметник на загиналите по време на Втората световна война съветски летци. Намира се на едно от възвишенията североизточно от града в "Лесопарка". До паметника във вид на част от самолетно витло, се стига по извити бетонни стъпала от местността "Езерото". Освен това, в града имат и бюст-паметник на известната в миналото партийна деятелка Цола Драгойчева на централния градски площад.
 
На финала на разговора с кмета на Бяла Слатина го попитахме коя служба е по-трудна - да управляваш града или бившата му работа на  пожарникар:

"Всяко решение на кмета е свързано с много човешки съдби, но пожарната ми е дала чувство на отговорност и ангажираност, на състрадание. Смятам, че умело ги прилагам в кметските си взаимоотношения с хората", каза още кметът на града.

Цялото интервю и анкетата с хората от Бяла Слатина чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09