Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Станево искат читалището да заработи, оплакват се и от пътя

7
Снимка: Радио Видин
Монтанското село Станево има стара и интересна 2000-годишна история. Съставено било от две селища- Лабец и Чучан, възникнали през 13 г. пр. Хр. Преплетена е римската и тракийска история. През 1950 година става днешното Станево, разказа Красимир Младенов. Той се е заел със съхраняването на историята на селото, която разказва увлекателно.

"Участници в Септемврийското въстание тук има 27 души, навързани на въже и откарани в Лом. Трима души- Русин Станев Кючуков, Стан Станкулов, и един от село Ботево- Стефан Умерски са убити. Станево става 1950 година, тогава решават да се обединят двете села, били са към 3100 души", разказа Красимир Младенов.

Малина Рангелова, кметски наместник на с. Станево230 са живеещите днес в Станево, казва кметският наместник Малина Рангелова. Населението е предимно от възрастни хора, които се трудят в градините. Учудващото е, че имат и около 20 деца, които учат в съседното село Ковачица. Кметицата е дала обещание да помага на хората, кой от каквото има нужда. Тя е една от най-младите там.

"Имаме лозови масиви, в които по-младите работят, има и зърнобаза, някои и там ходят, както и в Лом. Повечето от хората обаче са възрастни, но все още гледат животни, градини. Искам да направя нещо, да подобря живота им. Пътищата са в дупки, от години чакаме да ги закърпят, сега ни обещаха", обясни Малина Рангелова.

Как се живее на село и защо са избрали селския пред градския живот- това питаме местните хора. Оплакват се, че заради запустелите имоти са се навъдили лисици и чакали. Животът на хората е изпълнен с много труд в изкарване на прехраната. Причината- ниските пенсии. С носталгия си спомнят за пълното с живот някогашно Станево. Иска им се някак си животът им да се подобри, да се отвори читалището, да дойдат инвеститори и да има работа за младите.

"На нас ни се иска това, което не може да стане- това, което беше, колко фабрики и заводи имаше в Лом, и колко автобуси пътуваха с хора работници... Всичко се изпочупи... Някак си да се подобри животът на младите поне, читалището да отвори...", поискаха хората.

В Станево имат църква, която е в добро състояние, ремонтирана е преди 5 години, но имат нужда от камбана. Сегашната е малка, а оригиналната била открадната, каза още кметицата Малина Рангелова.

Още за село Станево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56