Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Станево искат читалището да заработи, оплакват се и от пътя

7
Снимка: Радио Видин
Монтанското село Станево има стара и интересна 2000-годишна история. Съставено било от две селища- Лабец и Чучан, възникнали през 13 г. пр. Хр. Преплетена е римската и тракийска история. През 1950 година става днешното Станево, разказа Красимир Младенов. Той се е заел със съхраняването на историята на селото, която разказва увлекателно.

"Участници в Септемврийското въстание тук има 27 души, навързани на въже и откарани в Лом. Трима души- Русин Станев Кючуков, Стан Станкулов, и един от село Ботево- Стефан Умерски са убити. Станево става 1950 година, тогава решават да се обединят двете села, били са към 3100 души", разказа Красимир Младенов.

Малина Рангелова, кметски наместник на с. Станево230 са живеещите днес в Станево, казва кметският наместник Малина Рангелова. Населението е предимно от възрастни хора, които се трудят в градините. Учудващото е, че имат и около 20 деца, които учат в съседното село Ковачица. Кметицата е дала обещание да помага на хората, кой от каквото има нужда. Тя е една от най-младите там.

"Имаме лозови масиви, в които по-младите работят, има и зърнобаза, някои и там ходят, както и в Лом. Повечето от хората обаче са възрастни, но все още гледат животни, градини. Искам да направя нещо, да подобря живота им. Пътищата са в дупки, от години чакаме да ги закърпят, сега ни обещаха", обясни Малина Рангелова.

Как се живее на село и защо са избрали селския пред градския живот- това питаме местните хора. Оплакват се, че заради запустелите имоти са се навъдили лисици и чакали. Животът на хората е изпълнен с много труд в изкарване на прехраната. Причината- ниските пенсии. С носталгия си спомнят за пълното с живот някогашно Станево. Иска им се някак си животът им да се подобри, да се отвори читалището, да дойдат инвеститори и да има работа за младите.

"На нас ни се иска това, което не може да стане- това, което беше, колко фабрики и заводи имаше в Лом, и колко автобуси пътуваха с хора работници... Всичко се изпочупи... Някак си да се подобри животът на младите поне, читалището да отвори...", поискаха хората.

В Станево имат църква, която е в добро състояние, ремонтирана е преди 5 години, но имат нужда от камбана. Сегашната е малка, а оригиналната била открадната, каза още кметицата Малина Рангелова.

Още за село Станево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45