Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ни влияе стресът и можем ли да го преборим

Снимка: Радио ВИДИН

За много от българите стресът се е превърнал в неразделна част от ежедневието. Това важи в по- голяма степен за хората, живеещи в големите градове. Според данните от национално проучване 48% от българите усещат стрес от градския начин на живот всеки ден. По последни данни на Световната здравна организация, глобалната икономика губи всяка година 1 трилион долара от намалена производителност на труда вследствие на стресови състояния. Над 300 милиона души по света страдат от депресия, а над 260 милиона - от тревожни разстройства. Според психолозите, менталните усилия, които човек полага за предвиждане и контрол на дадена ситуация, се възприемат от организма като реално случващи се и го поставят в режим на справяне с проблема. Вътрешното напрежение, което изпитваме, се изразява в раздразнителност, агресия, загуба на концентрация, сухота в устата и дехидратация. През последните години зачестяват паническите разстройства като резултат от начина ни живот и на индивидуалните особености на характера, каза Кремена Станилова, психолог, психотелесен психотерапевт и преподавател в Български Институт по Неорайхианска Аналитична Психотерапия, който възприема човека в неговата цялост - тяло, душа и психика. 

"Стресът има различни проявления и той сам по себе си не е вреден. Това са нормални реакции за всеки жив организъм. По този начин ние се пазим от околния свят, ходим на работа и оцеляваме. Друг е въпросът, че съществува един мисловен стрес, който ни кара постоянно да мислим за бъдещето и правим организма си неспокоен. По този начин отключваме биохимични процеси и този стрес остава да циркулира в тялото ни с всички последствия от него. От особена важност е личният избор и това как да подходим към околния свят. По този начин ще избегнем натиска върху нашия организъм" - такава е примерната схема, по която трябва да градим приоритетите си в ежедневието, според психолога Кремена Станилова. Дори минимални нива на дехидратация могат да афектират работните резултати. Не бива да забравяме, че чувството за жажда се появява чак, когато дехидратацията вече е факт, а тялото и умът страдат. Крайните резултати са умора, намаляване на ефективността, раздразнителност, затруднение в осмислянето на информацията и увеличени нива на стрес.

Тони Трифонов от Видин, от десетина година живее под непрекъснат стрес. Днес той употребява антидепресанти и разказа за проблема си. 

"При мен нещата се случиха на лична основа. Преживях някои неприятности в семейството си и вследствие на това отключих постоянен страх и безпокойство. Живея под постоянен страх, даже в момента се стресирам и от прогнозата за времето. Когато чуя, че ще завали дъжд се притеснявам, че няма да мога да изляза навън и да отида да пазарувам. През годините нещата се успокоиха, но сега пак съм стресиран. Медикаментите са една помощ, но всичко е въпрос на вътрешно мислене, според мен" - сподели Тони Трифонов.


Постоянният стрес често води до адренална умора в надбъбречните жлези, в резултат на което се нарушава водно-солевият баланс в тялото и се появява дехидратация. Ето защо хора, които по характер са тревожни или притеснителни, е нужно по-често да приемат вода като начин да понижат нивата на стрес в организма. Има ли начин да бъде преборен стресът днес? Венцислав Величков попита видинчани как се справят с този проблем: 

"Мисля, че стресът идва преди всичко от напрегнатата обстановка между началници и подчинени, както и между колегите ... При нас няма стрес и се разбираме прекрасно на работа ... Най- важното да се преборим със стреса е като решим вътрешните си конфликти." 

Посетихме и видинското училище "Цар Симеон Велики", където разговаряхме с ученици от осмите класове за това чувстват ли се стресирани и как влияе стресът върху учебния процес: 

"Учителите се отнасят добре към нас и не мисля, че сме стресирани... Имаме контролни и домашни работи, така че понякога може и да сме стресирани... Слушаме музика и четем книги, както и се разхождаме, за да преборим стреса" - казаха учениците.


Какво казва традиционната медицина за стреса и лечим ли е той днес - това попитахме д-р Емил Мушанов, личен лекар от Видин: 

"Причините са строго индивидуални, както и лечението на стреса. Съществуват медикаменти, които помагат на пациентите, но като цяло всичко е в начина на мислене и вътрешната нагласа. Не можем да променим света и трябва да живеем живота си по- спокойно" - коментира д-р Мушанов

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23