Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 1 ноември- за смисъла на израза "Аз съм българин"

На днешния 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. Този ден носи особена и неповторима стойност за нас. Днес можем да седнем и да обърнем поглед назад, в десетилетията, във вековете, да си дадем сметка защо сме тук и да благодарим на всички онези, посветили живота си за издигане на националния ни дух в годините на мъчителното петвековно иго. Първи ноември не е само празник, той е и символ на вярата, на спомена за миналото, което ще проправи пътя на бъдещето. Днес ние често говорим в колко опасна действителност живеем и как героите на нашето време вече ги няма. Така ли е всъщност? 

Владимир Велков е богослов по образование и инициатор на подписка, в подкрепа на епископ Поликарп за Видински митрополит. Днес той бе гост в "Посоките на делника"

Владимир Велков, богослов"Върху нашата идентичност влияят най- добре живите примери. Днес можем да дадем много такива примери като дядо Добри или отец Иван, който продължава да се грижи за много бездомни хора. Въпреки всичките неволи и трудностите той продължава да се справя с предизвикателствата. Много малко са хората, които знаят защо денят на народните будители се чества на тази дата. Личният пример днес може да има голяма сила и ние трябва да даваме добър пример на младите и на хората около себе си всеки ден" - каза Владимир Велков.


Видинчани бяха лаконични по темата. Според тях днес народните будители не се срещат толкова често. 

"Всеки си търси начин за препитание, така че дори и от чужбина пак можем да работим за страната си днес ... Аз съм патриот и никога и за нищо на света не бих заменила България" - бяха част от техните коментари.


Ученици от клуб БдинциМлади хора от Видин, по свое желание приеха да участват преди дни като доброволци към видинския патриотичен клуб "Бдинци" в церемонията и тържествената заря, по случай Димитровден, духовния празник на града ни. Те са ученици от десети клас в СУ "Цар Симеон Велики" в крайдунавския град. 

"Чувството бе неописуемо и няма да го забравим никога. Когато започна зарята на площада, направо настръхнахме и изпитахме гордост от това, че сме българи. Отново бихме се включили, ако ни поканят от патриотичния клуб" - казаха младите хора. 

Денят на народните будители е светлина, която ни кара да си спомним, да се поучим, да се борим и да продължаваме, да умеем да се преклоним и да подражаваме. За ролята на учителите днес разговаряхме с преподавателя по български език и литература във видинското училище "Цар Симеон Велики" Светломира Пешева

Светломира Пешева, преподавател БЕЛ в СУ Цар Симеон Велики Видин"Учениците трябва да са запознати с делата на народните будители и те да са пример за подражание. Учителят, който е направил това със своите ученици или поне с част от тях, наистина е успял. Младите хора са енергични и горят в желанието си да се реализират днес. За да се родят будителите, трябва да има нужда от тях. В момента в обществото има ценностна криза и младите хора трудно остават в България, за да работят тук. Но пък младите хора обичат трудностите и може би това ще е причината да се саморазвиват в живота си и ще ги накарат да се завръщат по родните си места" - посочи Светломира Пешева

Днешният празник за първи път се чества през 1909 г. в Пловдив, а от 1 ноември 1922 г. до 1945 г. е общонационален празник и неприсъствен ден за учащите се. Възстановен е официално със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание на 28 октомври 1992 г. Днес дори в покоя си народните будители са именно там, където ни трябват - в спомените и песните, в книгите и сърцата ни. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00