Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Другите са виновни за катастрофите"

Снимка: Радио ВИДИН

Превишаването на позволената скорост, определяно като "неволно", е най-разпространеното рисково действие сред българските шофьори на възраст между 18 и 75 г., показва първото издание на изследователския проект Индекс за безопасно шофиране. 71% от запитаните 1000 водачи отговарят, че това им се е случило поне веднъж през последната година.

Неправилното планиране на маршрута и попадането в задръстване, което е могло да бъде избегнато, е втората най-често срещана ситуация - 56% от българските шофьори отговарят, че това им се случва. Този тип ситуации не носят особен риск за водача или другите на пътя, но са сериозна причина за повишаване на стреса и нарастване на агресията, особено при натрупване на закъснения.

Над 90 процента от катастрофите са в резултат на човешки грешки, сочат още изводите от доклада. По-малко от 30 процента категорично са заявили пред анкетиращите, че не са допускали нарушения през изминалата една година.

Българските шофьори си дават висока оценка за избягване на риска и прехвърлят отговорността към останалите участници в движението. Това е знак, че рисковете на пътя не просто са подценени, а често не се и разпознават, коментира Яна Спасова от екипа, реализирал проучването.

"Не бих казала, че съм лош шофьор, старая се да спазвам правилата. Опитвам да съм отговорна на пътя. Наблюденията ми са, че българският шофьор е изнервен зад волана, а това води до катастрофи. Най-честата грешка, която ми се е случвала, е отнемане на предимство. Лошо е, че повечето шофьори се смятат за най-добрите, а всеки прави грешки. Мисля, че не са достатъчни часовете за обучение по кормуване. Няма как само за 30 часа да станеш шофьор. Моят призив е всички да са отговорни зад волана, да не забравят, че трябва да пазят не само собствения си живот, а и останалите участници в движението.", каза в студиото на Радио ВИДИН Теодосия Микова, млад водач, участник в кампанията "Най-добър млад шофьор на България".

Най-честото нарушение, което водачите сами признават, че извършват, е шофирането с превишена скорост. А това е и най-честата причина за пътни произшествия. Над 2000 тежки катастрофи през миналата година са станали заради несъобразена с пътните условия скорост. При тях са загинали 228 души, ранени са над 2400.

През 2017 година по българските пътища загинаха 682 човека. От началото на тази година до днес смъртта си при катастрофи намериха още 229. Голяма част от тежките пътно-транспортни произшествия са в резултат на подценяване на обстановката, превишена скорост, чувство за безнаказаност и неуязвимост. Тези констатации се потвърждават и от националното изследване за Индекс на безопасно шофиране.

Налага се изводът, че са необходими мерки за повишаване на уменията и познанията на участниците в движението, обясни заместник- министърът на транспорта Ангел Попов.

Обмисля се по-дълго обучение на младите водачи, каза и заместник-изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Дамян Войновски.

През миналата година на територията на област Видин са станали 75 тежки катастрофи с шестима убити и 76 ранени, във Враца- 183 тежки пътно-транспортни произшествия с 18 убити и 235 ранени, в област Монтана по пътищата са загинали 23, 169 са ранени при 132 катастрофи.

"Пътна полиция" отново напомня, че е важно всеки един от участниците в движението да е наясно, че е длъжен да пази себе си и е отговорен за живота на другите.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13