Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Другите са виновни за катастрофите"

Снимка: Радио ВИДИН

Превишаването на позволената скорост, определяно като "неволно", е най-разпространеното рисково действие сред българските шофьори на възраст между 18 и 75 г., показва първото издание на изследователския проект Индекс за безопасно шофиране. 71% от запитаните 1000 водачи отговарят, че това им се е случило поне веднъж през последната година.

Неправилното планиране на маршрута и попадането в задръстване, което е могло да бъде избегнато, е втората най-често срещана ситуация - 56% от българските шофьори отговарят, че това им се случва. Този тип ситуации не носят особен риск за водача или другите на пътя, но са сериозна причина за повишаване на стреса и нарастване на агресията, особено при натрупване на закъснения.

Над 90 процента от катастрофите са в резултат на човешки грешки, сочат още изводите от доклада. По-малко от 30 процента категорично са заявили пред анкетиращите, че не са допускали нарушения през изминалата една година.

Българските шофьори си дават висока оценка за избягване на риска и прехвърлят отговорността към останалите участници в движението. Това е знак, че рисковете на пътя не просто са подценени, а често не се и разпознават, коментира Яна Спасова от екипа, реализирал проучването.

"Не бих казала, че съм лош шофьор, старая се да спазвам правилата. Опитвам да съм отговорна на пътя. Наблюденията ми са, че българският шофьор е изнервен зад волана, а това води до катастрофи. Най-честата грешка, която ми се е случвала, е отнемане на предимство. Лошо е, че повечето шофьори се смятат за най-добрите, а всеки прави грешки. Мисля, че не са достатъчни часовете за обучение по кормуване. Няма как само за 30 часа да станеш шофьор. Моят призив е всички да са отговорни зад волана, да не забравят, че трябва да пазят не само собствения си живот, а и останалите участници в движението.", каза в студиото на Радио ВИДИН Теодосия Микова, млад водач, участник в кампанията "Най-добър млад шофьор на България".

Най-честото нарушение, което водачите сами признават, че извършват, е шофирането с превишена скорост. А това е и най-честата причина за пътни произшествия. Над 2000 тежки катастрофи през миналата година са станали заради несъобразена с пътните условия скорост. При тях са загинали 228 души, ранени са над 2400.

През 2017 година по българските пътища загинаха 682 човека. От началото на тази година до днес смъртта си при катастрофи намериха още 229. Голяма част от тежките пътно-транспортни произшествия са в резултат на подценяване на обстановката, превишена скорост, чувство за безнаказаност и неуязвимост. Тези констатации се потвърждават и от националното изследване за Индекс на безопасно шофиране.

Налага се изводът, че са необходими мерки за повишаване на уменията и познанията на участниците в движението, обясни заместник- министърът на транспорта Ангел Попов.

Обмисля се по-дълго обучение на младите водачи, каза и заместник-изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Дамян Войновски.

През миналата година на територията на област Видин са станали 75 тежки катастрофи с шестима убити и 76 ранени, във Враца- 183 тежки пътно-транспортни произшествия с 18 убити и 235 ранени, в област Монтана по пътищата са загинали 23, 169 са ранени при 132 катастрофи.

"Пътна полиция" отново напомня, че е важно всеки един от участниците в движението да е наясно, че е длъжен да пази себе си и е отговорен за живота на другите.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00