Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честито Рождество Христово!

Снимка: архив

Празнуваме Рождеството Христово! Семействата се събират заедно на празнична трапеза, децата отварят подаръците, които Дядо Коледа е донесъл тайно през нощта. Но преди всичко този свят празник се свърза с християнската религия и култура- с рождението на Спасителя Иисус Христос. То е описано в евангелията на Лука и Матей- библейски книги от Новия завет.

"Благословени празници желая на всички! Нека Христовата любов, която Го накара да слезе от висините на Своето божество, да стане човек, да се принизи, винаги да ни съпътства, да се доверим на тази любов, да възприемем това, което Господ е дошъл да донесе! Нека Бог ни помага!", пожела Видинският митрополит Даниил.

"Посланието на този голям и най-светъл празник е всички да бъдат смирени, да подражаваме на Богомладенеца Христос, защото Господ се явява и открива само на смирените", припомни отец Илия Симеонов.

Според народните традиции днес не се работи, всички ходят на църква за тържествената празнична служба. Прави се традиционно общоселско хоро.

"От късната вечер тръгват коледарските дружини. Обикалят от дом на дом и пеят коледни песни, благославят раждането на Младия Бог или на Младото слънце, защото това е времето на слънцеповрат- увеличава се денят. Срещу своята благословия коледарите получават дарове. Извършва се и обредно засяване- стопанинът трябва да вземе пшеница и да я засее символично на двора. Може и да хвърли шиника и по това дали ще падне с отвора нагоре или обратно се гадае каква ще е годината. В този празник са съчетани както езически елементи, така и християнски. Над езическите се надграждат християнските ритуали и така по-лесно езичниците приемали новата световна религия. Това са истинските човешки ценности- хората да живеят добре, да се почитат традициите, да се почитат прадедите, да бъдат семействата заедно. Защото човек най-добре се чувства в семейството и истинското щастие е в семейството и в продължаването на рода. Коледа се е празнувала три дни. На следващия ден се посещават кумовете, а на Стефановден се чествали имените дни", обясни етнографът във видинския исторически музей д-р Сашка Бизеранова.

Повече за празника, изпълнения на църковния хор към Видинската митрополия и наричания на видински коледари- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00