Спортът помага много на подрастващите най-вече, но трябва да спортуват и възрастните, смята треньорът по лека атлетика в Спортен клуб "Радуканови" Мирослав Радуканов:
"Това е доказано, че спортът и движението независимо под каква форма, има огромно влияние на човешкия организъм... При нас в клуба идват деца, които нямат никаква двигателна култура, но след тренировките им личи, че подобряват и движението, и здравето си... 11 години съм бил в системата на МВР и секретар на спортния клуб към полицията-"Видапол". Участвали сме в много състезания с колегите и това се отразяваше благоприятно на стресовата работа... Препоръчвам на всички да намират време за спорт или поне за разходка. От Колодрума до Баба Вида са около два километра и е прекрасно място за разходка..."
По време на физическо усилие се увеличава броят на белите кръвни телца. Обяснението: активността стимулира освобождаването на хормоните на стреса, които пък от своя страна позволяват на белите кръвни телца, разположени по стените на кръвоносните съдове, да преминат в кръвообращението. Колкото повече бели кръвни телца има в кръвта, толкова по-добри са защитните сили на организма.
Николай Колев от дълги години води Баскетболен клуб "Видин" и според него спортът и движението трябва да е начин на живот:
"Физическа активност трябва да имаш цял живот...Ходя по училища и виждам деца, които са с наднормено тегло. Има и с високо кръвно, което не е нормално...Трябва да се спортува. Независимо от възрастта... Виждам по градската градина и хора, които тичат и това е много хубаво. Моят апел е - спортувайте, това е здраве..."
Бъдете сигурни в едно- колкото по-разнообразни са спортните ви активности, толкова по-добре. Когато се приберете вкъщи след работа, закалени от редовните тренировки, предстоящото пазаруване в кварталния магазин или заниманията с децата, няма да ви изтощават толкова.
По време на физическо усилие организмът произвежда ендорфини. Тези хормони ни карат да се чувстваме приятно и позволяват по-спокойно да посрещаме трудностите на живота. Усещането за умора изчезва. И накрая по време на спортна активност мозъкът е стимулиран от различна информация като например тази да не паднем или как да извършим някакво движение. А всички се чувстваме по-добре, когато духът ни е бодър.
"Мъдреците казват, че движението е живот", казва Снежка Гечева на Волейболен клуб "Бдин-Вида".
"Трябва да се спортува. Трябва да има движение...За съжаление много деца не искат да спортуват...Хубаво е да се движат. Върнаха се и школите с народни хора, което също е хубаво... Ако един човек цял ден е седял на работното си място, е хубаво да има след това двигателна активност...Човек, който се движи и спортува по друг начин възприема света..."- каза още Снежка Гечева.
Една тренировка - милион ползи за организма. Дори 30-минутен джогинг "отмива" стреса от всекидневието и повдига настроението, доказват изследвания. Участници в изследване, които тичали по 30 минути дневно в продължение на 3 седмици, започнали да заспиват по-бързо и сънят им бил по-продължителен и здрав в сравнение с периода преди тренировките.
Павел Павлов е терапевт и работи с хора с увреждания и според него е важно да се спортува и да се натоварва човек според възможностите си.
"Всички знаем, че движението е живот. Човек има двигателен апарат и той е създаден за да се движи..."- коментира още той.
Анкета сред млади хора показа, че повечето са ангажирани с някаква спортна дейност и са на мнение, че това им помага и освежава.
Отделяйте време за движение. Движението под каквато и да е форма е здраве. Приемете предизвикателството и бъдете активни.
Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..