Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот извън работата или работа в живота?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В напрегната ни ежедневна работа, дали успяваме да намерим време за себе си или носим работата си у дома? Отделяме време за почивка през отпуската, но достатъчна ли е тя? Специалистите казват, че тя не може да компенсира цялата работна година. Нужно е да се води балансиран живот, а работодателите да осигуряват нужното време и условия за ежедневен релакс. Темата коментираме с психолога Елица Иванова:

"Човек трябва да умее да се откъсне от работата, защото това ще добре за неговото физическо и психическо здраве...Може да си намери хоби. Може да спортува...Да, не го правим, но е препоръчително това да се случи...Поне за един час трябва да се откъсне от работата и да не мисли за нея..."

Най-хубавото нещо, свързано с работното време, са почивките. Насоки за това как да е разпределено работното време и как трябва да почиваме, за да бъде почивката, а оттам и работата ни ефективна, ни дават Кодексът на труда, Наредбата за работното време, почивките и отпуските и Наредба №15 от 31 май 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа.

Днес работата наистина заема по-голямата част от нашето ежедневие, личният ни живот остава на заден план. Забравяме хобитата си и общуването с близките си.  "Трябва да намерим начин да го направим това откъсване от работа", каза за Радио ВИДИН HR- специалиста и член на управителния съвет на "Българската асоциация за управление на хора" Георги К. Първанов:

"...В идеалния случай би трябвало да го направим. Със смартфоните обаче ние наистина пренасяме работата си у дома и сме седем дни в седмицата по 24 часа на работа...Човек трябва да прецени колко време прекарва в социалните мрежи. Да изключва телефона дори...Физиологията на човека е такава, че трябва да има ежедневна и ежеседмична почивка..."- смята Георги К. Първанов.

Понякога наистина се налага да останем и извън работно време, за да доработим или да вземем нещо за работа вкъщи. Това не трябва да се превръща в ежедневие, смятат специалисти. Когато сте във ваканция или просто на вечеря след работа със семейството си, позволете си да изключите служебния телефон. Спрете известията на пощата си извън работно време. Заглушете груповия чат с колегите от работа. Ако не го направите, работата постоянно ще си пробива път във вашето свободно време. А докато мозъкът ви е ангажиран постоянно с тази комуникация, спокойствието и почивката, от които имате нужда, няма да са пълноценни.

Вероятно сте чували много съвети за най-добрия начин да намерите баланс между професионалния и личния си живот. Много експерти и автори по темата от дълги години опитват да намерят тайната формула, която да ни направи щастливи и удовлетворени едновременно от нашата кариера и от живота ни извън офиса. Светослав Димитров има бизнес с компютри. Работата му свързана с продажба, поддръжка и пътувания. Как той намира баланса между професионалния и личния живот?

"...Трудно е, но съчетаваме някакви схеми за почивка. Съчетаваме с колегите нещата. Трудно е в частния бизнес...Обичам да ходя за риба или да гледам мач...Разтоварването е и среща с приятели, но истинската почивка не са два дни. Трябва да са повече. Ако тръгнеш петък за почивка, то в неделя точно когато почиваш то ти трябва да се връщаш на работа...Понякога хобито може да ти е натоварващо и да се върнеш от почивка с физическа умора. Но това друг вид умора, а не психическа пред компютъра. Физическата умора ще я възстановиш с храна, а психическата не...".


Живот извън работата или работа в живота? - това се опитахме да разберем. Всъщност от много врече се водят дебати за баланса между работата и личния живот, но определена "рецепта" няма.

Анкета сред видинчани показа, че почти нямат време за реална почивка. Прибирайки се вкъщи, те продължават да мислят за работа или да работят нещо у дома. Други смятат, че хобито независимо какво е, ти гарантира поне един час отмора от работа.

Редно е да има баланс, коментират специалисти. Балансът е онова състояние, при което чувстваме животът си смислен и пълноценен и възприеме себе си като успешни и щастливи и на работа и извън нея.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00