Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 % от домакинствата у нас не успяват да платят сметките си навреме

2
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

България е на второ място в ЕС по невъзможност за плащане на комуналните услуги навреме /30% от домакинствата/. Това сочи ново годишно изследване на ЕС за доходите и условията на живот. Как бихме могли да се справим с този проблем?

Йордан Генов е директор в платформата "Моите пари" и дава своите съвети: 

"Бюджета на едно домакинство има две страни. От едната страна са приходите, а от другата разходите...Освен основни разходи, едно домакинство има и избираеми разходи, и разходи за бъдещето... Когато не може да си плати навреме комуналните услуги, е редно да се лиши от някои от избираемите разходи... Алтернатива са и допълнителните приходи..."
- коментира Йордан Генов.


В изследването на първо място е Гърция- над 1/3 от домакинствата й /36% не са способни да плащат навреме сметките си през последните 12 месеца. Доста след първите две са Хърватия и Румъния- съответно със 17,5% и 14%. За разлика от тях, малко домакинства не успяват да плащат своите комунални услуги навреме в Нидерландия, Чехия, Швеция и Австрия /всички около 2%/.


Сред домакинствата, сблъскващи се с трудности да плащат комуналните си услуги навреме, се открояват тези с деца, които все още са на грижите на родителите си. В ЕС малко под 14% от домакинствата, състоящи се от един възрастен със зависими от него деца, се сблъскват с подобни трудности в сравнение с по-малко от 3% от домакинствата, състоящи се от двама възрастни /с поне един от тях на 65 или повече години/. Сред домакинствата с двама или трима възрастни и зависими деца този дял е около 11%.


Според проучване на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект" нашите сметки показват, че около половината от българското население всъщност са на границата на това да не успяват да покриват разходите си за нормално, комфортно, здравословно отопление.

"На първо място се нареждаме по двата водещи показателя за размер или обхват на хората, които не могат да отопляват и да охлаждат домовете си комфортно през зимата или през лятото. На второ място сме по забавяния на плащането на сметките към топлофикационните и електроразпределителните дружества"- смята д-р Драгомир Цанев директор на Центъра за енергийна ефективнос "ЕнЕфект".


Подобряването на условията на живот на хората и борбата с бедността и социалното неравенство е централна част в политиките на Европейския съюз. Независимо от това, все още има домакинства в ЕС, които имат трудности да свържат двата края. Почти 7% от домакинствата не са в състояние да плащат навреме комуналните си услуги /отопление, ток, газ, вода и т.н. поради финансови затруднения, показва новото изследване на Евростат. За да се справим с това, в България се залага на енергийната ефективност, защото е логично, че когато отоплението и разходването на вода е максимално пестеливо и ефективно, то и разходите спадат.

Евелин Йорданов е икономист и има счетоводна кантора от 1993 година. Неговите лични наблюдения за Видин са строго аналитични и логични.

"Разходите са много, а заплатите ниски...Приходите не отговорят на разходите в едно домакинство...Решението на проблема трябва да е на държавно ниво"
, смята той.

За да пестим и да имаме по-ниски разходи за електричество и да не се затрудняваме при плащането, е важно какви електроуреди ползваме. Около 55-60% можем да спестим от монтажа на по-качествени климатици в сравнение с вентилаторните печки и маслените радиатори. Това каза в предаването "Преди всички"  Йордан Вакъвчиев, управител на магазин за техника. Колко енергоефективен е един електрически уред, зависи от начина на експлоатация, подчерта той:

"Най-евтиният отоплителен уред – вентилаторният, наричан от хората „духалка“, стопля бързо, но нетрайно, при това хаби доста ток. Конвекторните печки с реотан и чувствителен термостат пък помагат да отопляват помещения, в които не се губи топлина... За много от отоплителните уреди важи правилото - по-добре да работи на едно, но да не се спира, за да може уредът да стане по-икономичен", отбеляза Йордан Вакъвчиев.


"С тези пенсии няма как да не закъсняваме с плащанията...На пенсионерите е трудно, но не само на тях...Трябва да се направи нещо, защото народът гине...", смята Васил Кънчев-пенсионер от Видин . 


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00