Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три деца са се родили през 2019 година в село Лик

3
Снимка: Красимир Каменов

Как живеят хората в село Лик, община Мездра? Защо все по-често си спомнят за миналите времена, какви радости и неволи съпътстват живота им? Кои са основните причини за обезлюдяване на селото и как кметски наместник и читалищно ръководство се опитват да спрат миграционните процеси? Има ли бъдеще биоземеделието тук и как смятат да върнат младите в родното място?

Това са част от въпросите, които зададохме, за да разберем как тече живота в селото. Красимир Каменов потърси отговор първо от кметския наместник, Гена Кръстева.

"Както във всички села, така и тук населението непрекъснато намалява. Почти няма и трудова дейност. Работни места има в читалището, в пощата и кметството. Имахме интернат в селото, но той беше закрит още през 2010-2011 година. Това още повече обезлюди селото. Сега вече и поминък почти няма. В Лик няма дори арендатори, които да обработват земята, както е по другите села. Имаме тук една фирма, която се занимава с биоземеделие, но са още в начален етап. Само са монтирали оранжериите.

С медицинското обслужване също не сме добре. Имахме личен лекар, която идваше веднъж седмично, но повече от два месеца вече я няма. Разбрахме, че си има някакви проблеми и затова доста от хората се прехвърлиха при други лекари в Мездра. Що се отнася до транспорта за града, тук също има проблем. Имаме един автобус сутрин, но не е достатъчен. Сега новият общински кмет обеща, че ще реши въпроса с превоза. Защото всеки, който е пътувал с автобуса в понеделник или в четвъртък знае, че навалицата е голяма, хората се сърдят и е невъзможно да продължава така.

В селото има един магазин, в който се продава всичко и три барчета. Нямаме проблем със зареждането ни с хляб, справяме се. Преди и в Лик имахме фурна, дори разкарвахме хляб в околните села, но сега животът е друг.

В селото ни има и около 20 деца. Последното се роди на пети декември. И още две се родиха през 2019 година за голяма наша радост, защото другите години са зорлем по едно...",
допълни Гена Кръстева.

Защо хората от село Лик все още с носталгия си спомнят за миналите времена и какво искат от местната и държавната власт да направят за малките населени места, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45