Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-строгите присъди ще решат ли проблема с детската престъпност

Снимка: Радио ВИДИН
ГЕРБ внесе за обсъждане в парламента промени в Наказателния кодекс за по-строги наказания за непълнолетни, извършили тежки престъпления. Новите текстове бяха подготвени след общественото недоволство, провокирано от жестокото убийство на младо момиче от с. Галиче в община Бяла Слатина. Максималната присъда от 12 години за убийство или изнасилване, извършено от непълнолетни, вече няма да е гарантирана.

Мнението на видинчани: "Да се увеличи, да. След като е отишъл да убие човек, значи заслужава много строго наказание... В зависимост от престъплението, е моето мнение, защото все пак това са деца. И ако може да им се помогне е по- добре, отколкото да отидат в затвора, защото затворът не е решение на въпроса... Ако е убийство, трябва да си отиде в затвора, както пълнолетните. Също така трябва и родителите някаква глоба да дадат... Трябва да се реши нещо със семейството. Има 4-5 деца една майка, а тя въобще не се интересува от тях... Да, ще помогнат. Ако знае, че ще лежи в затвора, ще помисли... Когато имаш регистрация в Детска педагогическа стая и трябва да полагаш общественополезен труд за всички тия деяния, които си извършил, втори път ще си помисли дали ще направи това...".

От общия брой на разкритите криминални престъпления, регистрирани в МВР- Видин през 2019 година 81 престъпления са извършени от 81 лица, ненавършили пълнолетие. 24 от тях са малолетни.

"Регистрираните за периода престъпления, извършени в съучастие на непълнолетни с пълнолетни лица са били 8. Други 19 престъпления са били извършени от непълнолетни с малолетни лица. Две кражби, извършени от непълнолетни са регистрирани в районното управление във Видин през месец януари 2020 година. Деянията са били осъществени в областния град. Единият случай касае кражба на ядки от хипермаркет, заведена е преписка по него. Другият случай е свързан с кражба на вещи, по който е образувано досъдебно производство", заяви старши комисар Петър Коцин-  директор на ОД на МВР- Видин.

Кражбите са най- честите противоправни деяния, извършени от деца. Сред противообществените прояви на малолетните и непълнолетните преобладават бягство от дома, скитничество, просия, употреба на алкохол, хулиганство, прояви на агресия и вандализъм. През 2018 година 89 криминални престъпления са били извършени от 84 ненавършили пълнолетие, като 20 от тях са били малолетни. 18 от деянията са били извършени в съучастие с пълнолетни, при други 9 има съизвършителства между непълнолетни и малолетни лица.

"Работата по превенция на детската престъпност, както и работа с малолетни и непълнолетни с противоправно поведение и противодействие на престъпленията срещу деца, са приоритетни задачи на полицейските служители. Част от превенцията включва мерки за оказване на помощ на деца в риск и мерки за предотвратяване на рецидив."

Подходът при беседването с деца е строго индивидуален. Роля има и превенцията на полицейските служители в училищата.

"Противоправните деяния и противообществените прояви на малолетните, т.е. деца от 7 до 14 годишна възраст, се разглеждат в рамките на тъй наречените възпитателни дела в местните комисии за борба с противообществените прояви и там се налагат съответните възпитателни мерки. Що се отнася до непълнолетните, от 14 до 18-годишна възраст, при извършено от тях престъпно деяние, на същите се изготвя съдебно- психиатрична експертиза, с цел установяване разбиране значението на извършеното от тях", допълни старши комисар Петър Коцин.

През 2019 година осъдените непълнолетни лица са 10- 5 са получили условни присъди, другите 5 са с пробация.

Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни /МКБППМН/ в община Видин организира превантивна дейност, разглежда противообществените прояви на малолетни и непълнолетни по сигнали на прокуратура, съд, полиция, граждани и налага законосъобразни възпитателни мерки. Съставът на комисията е от 15 членове от различни институции. За разглеждането на възпитателните дела се сформира 3-членен състав от общия брой на членовете, като председателят на заседанието е юрист, обясни Борислава Борисова - председател на Комисията:

"През местната комисия за 2019 година са преминали общо 116 малолетни и непълнолетни лица. От тях 18 деца са рецидиви, разгледани възпитателни дела- 95 и наложени възпитателни мерки- 140."


Спрямо предходната година тези мерки са повече. През 2018 година децата с противообществени прояви са 78, за 2019 са 116 деца. След като се разгледа възпитателното дело и се наложат възпитателните мерки, Комисията предприема корекционно- възпитателна дейност с детето, извършват се и консултации в Консултативния кабинет към комисията, в Центъра за обществена подкрепа и Комплекса за социални услуги.

Възпитателните мерки, които налага комисията са: предупреждение, задължаване да се извини на пострадалия, да участва в консултации и програми за преодоляване на отклоненията в поведението, поставяне под възпитален надзор на обществен възпитател, забрана на непълнолетния да посещава определени места, да се среща и установява контакти с определени лица, настаняване в интернат и други.

По отношение на родителите също могат да бъдат наложени наказани като предупреждение, посещение на беседи и консултации, глоба от 50 лева до 1000 лева. МКБППМН провежда беседи в училищата на различни теми, като правно и гражданско възпитание, нравствено възпитание, комуникативни умения и трудни ситуации в общуването.

В Наказателния кодекс са предвидени 4 наказания, които могат да бъдат налагани на непълнолетни извършители на престъпления- лишаване от свобода, пробация, обществено порицание и лишаване от права по смисъла на чл.37 от закона, обясни видинският адвокат Светослав Славчев:

"В член 63 от Наказателния кодекс е предвидено и съответно намаляване на наказанието. Това са така наречените особени правила, които важат за непълнолетни извършители на престъпление, като се предвижда съответно редукция на наказанията, които могат да им бъдат налагани, съпоставени с тези, които се налагат на пълнолетни извършители на криминални престъпления."

Редукцията се прилага съответно закона. Например в случаите на налагане на най-тежките наказания, за непълнолетните от 16 до 18 години, е 12 години лишаване от свобода.

Не за всяко престъпление непълнолетните могат да бъдат осъдени. Адвокат Светослав Славчев даде пример какво се случва с лице, което е заловено с наркотици:

"Да кажем бъде заловен, както е обичайната практика, от органите на министерството на вътрешните работи, в този случай се уведомява разследващ и се започва досъдебно производство, стига да има достатъчно данни. Оттук нататък последствията са, че това лице може да бъде привлечено в качеството на обвиняем със съответното постановление, извършват се действия по разследването и когато вече се съберат достатъчно доказателства и се изследва цялата доказателствена база, разследващият има право да даде заключение дали това лице следва да бъде дадено на съд или производството да бъде прекратено, при определени случаи. Това са най-често, когато няма достатъчно доказателства или случаят е маловажен по смисъла член 9 от Наказателния кодекс."

Фокусът на обществото се съсредоточава върху наказанието "лишаване от свобода" при престъпления от непълнолетни. Дали това е единственият начин да се реши проблемът "детска престъпност"- дали ще лежи 10 или 15 години едно дете в затвора, ще го поправи ли и ще ограничи ли такива прояви в обществото?

"Не във всички случаи увеличаването на наказанието води до решаване на проблеми с престъпността, но аз, когато става въпрос за непълнолетни извършители на престъпления, считам, че в някои случаи, а именно за престъпления против личността каквото е убийство, каквото са изнасилване, тежки или средни телесни повреди, ако щете и грабежи, трябва да бъдат променени особените правила за непълнолетни, като се върви в насока завишаване на наказанието", смята адвокат Светослав Славчев.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55