Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучение и работа онлайн - възможно ли е?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В случай на допълнително обявяване на неучебни дни, училищата трябва да разработят свои планове за преструктуриране на учебния материал и да осигурят възможност за дистанционно обучение при необходимост, гласи нареждане от МОН. На фона и на кризата с COVID-19 там където е възможно и служители на фирми започнаха работа дистанционно от дома или без контакт с клиенти. Заради втората поред извънредна грипна ваканция най-голямото българско образователно издателство "Просвета" стартира инициативата "Учим онл@йн с учител". За тази инициативата разказва главният редактор на издателството Кина Андреева:


"Инициативата включва серия от видеоуроци по български език и литература и по математика за 7. клас, които учениците ще могат да следят от домовете си. Целта е те да наваксат заложения по програма учебен материал, за да могат успешно да се справят с националното външно оценяване в края на учебната година. Видеоуроците ще бъдат водени от учители с богат опит по съответния предмет, а учебният материал ще бъде преподаван съгласно обичайното седмично разпределение на часовете. Седмокласниците ще имат свободен достъп до видеоуроците, които ще бъдат излъчвани на сайта на "Просвета" и на страницата на издателството във Фейсбук. Учителите ще провеждат часовете си по подобие на нормалните занятия в училище. Връзката с учениците ще е дистанционна. Учениците ще имат възможност да задават въпроси и ще получават задачи за самостоятелна работа, като учителите ще им дават нужните съвети и препоръки..."


Обучение от разстояние обаче няма да е възможно за всички поради технически причини. Този вариант може да се приложи в учебни заведения, които ползват облачните технологии. Образователното министерство има готовност да изпълни всички спешни мерки на кабинета, свързани с коронавируса. Това заяви ресорният министър Красимир Вълчев преди дни.


На територията на община Враца, където грипната ваканция бе удължена до 13 март /петък/ включително, от вчера започна тестването на дистанционната система за обучение на учениците от I до XII клас, която да бъде въведена само при необходимост. Това стана ясно след провелото се заседание на Общинския оперативен щаб за борба с остри респираторни заболявания и коронавирус. Началникът на Регионално управление на образованието - Враца, Галина Евденова обясни, че в момента проучват как може да стане това:


"Правим опит да разберем до колко е възможно това. Все пак не всички ученици разполагат с компютри у дома... Проучваме възможностите..."


Ето и коментара по темата на нашият сътрудник във Враца Жоро Александров:

"Във Враца ще опитат да приложат революционно решение в родното училище, като засега само проучват възможността от началото на седмицата да започне дистанционно обучение. Имам предвид - децата да си седят у дома, а учителите да им преподават също от домовете си, благодарение на съвременните технологии - тази идея беше лансирана вчера /11.03/ по време на поредното заседание на властите, когато стана ясно, че опасността от коронавирус наближава все повече Северозапада. Всъщност засега се проучват повече възможностите за подобен начин на преподаване. А междувременно грипната ваканция беше удължавана още два пъти в рамките на един и същи ден - първо до петък включително, а след това и до понеделник. Хората, които работят в просветата обаче са наясно, че е възможно нещата да се объркат тотално и в началото на седмицата да се окаже, че Врачанско е под карантина заради някой доказан случай на заразен с коронавирус. А тогава паниката ще завземе още повече и родители, и деца, пък и учители. Затова доста смело, но и мъдро е решението да се потърсят възможностите на електронни платформи /като "Уча се", например/, за да се потърси алтернатива на преподаването. Не е тайна, че има доста училища, които използват електронни учебници и е въпрос на време технологиите да влязат в клас. Това обаче си има и своите минуси, защото системата ще работи, докато някой не реши да я саботира. Представете си, че някой разсеян родител забрави да си плати интернета у дома или доставчикът на интернет се издъни, или просто спре електричеството? Иначе в някои държави по света, където разстоянията между отделните населени места са по 20, 30 и повече километри децата отдавна не ходят на училище, а учат с помощта на съвременните технологии. Дали пък коронавируса няма да докара някоя революция в българското училище? Не знам, но обещавам да следя с интерес темата."


Много фирми и институции, които могат позволиха на служителите си да работят от дома. Примери много. В София една банка с над 200 IT специалисти позволи на половината от тях да работят дистанционно от дома, а другите да останат в офиса. След 14 дневен период ще се разменят. Целта е ясна - да се избегне евентуалното заразяване на всички служители. Видинската търговско промишлена палата е получила такива инструкции. Всички документи които трябва да получат нейните клиенти се изпращат онлайн за да се избегне контакт между хората.


"Получихме такива инструкции и повечето документи изпращаме и получаваме онлайн. Така избягваме прекия контакт... Ограничили сме до минимум посещението на хора при нас... Напомням, че фирмите могат да ползват и услугата "Форсмажор". Това е една услуга, която съществува отдавна, но в случая би било много полезна за бизнеса. Ако не може да бъде изпълнена определена сделка, фирмите могат да се обърнат към нас, да бъде издаден подобен сертификат и те да не носят отговорност за това, че не могат да изпълнят своите задължения поради извънредна ситуация..."- коментира Красимир Кирилов председател на Видинската търговско промишлена палата.


Сертификатът за форсмажор се издава въз основа на писмена молба на български търговец, изпаднал в обективна невъзможност за изпълни договорните си задължения към чуждестранен или български партньор, поради възникнали непреодолими и непредвидими /форсмажорни/ обстоятелства - пожар, природни бедствия, аварии, войни, земетресения, правителствени забрани, стачки и др. Към молбата следва да се приложат документи, издадени от независима организация, доказващи по безспорен начин настъпилите форсмажорни обстоятелства.


Работодателите могат да въвеждат гъвкаво работно време и дистанционен труд като предпазна мярка за служителите си срещу разпространението на вируса COVID-19. Това са част от препоръките за организиране на работния процес, които Министерството на труда и социалната политика изпрати днес до всички национално представителни работодателски организации. За да защитят здравето на персонала си, работодателите могат да превърнат всички свободни помещения в нови работни места и да поставят вътрешни прегради между отделните работни станции. Препоръчва се общите събрания, конференциите, семинарите и обученията да бъдат отложени или да бъдат организирани чрез онлайн платформи. Променливото работно време може да се съчетае с дистанционна работа, като по този начин ще се избегне струпването на работници и няма да се прекъсне ефективният работен процес, предлагат от МТСП. За да се организира надомна работа, шефовете на компании трябва да създадат условия за възлагане и отчитане на положения труд и да осигурят оборудване. Особено внимание те трябва да имат към хората с увреждани.
Редовно трябва да се провеждат инструктажи, да се осигурят лични и колективни средства за защита и дезинфекция на помещенията.
Служителите с болничен лист за поставяне под карантина не трябва да се допускат до работните им места, категорични са от социалното министерство.


Лилия Царска е студентка втора година в  Американския университет в Благоевград. Веднага след, като се заговори за коронавируса у нас от академичното ръководство на университета разпускат студентите и започват обучение онлайн. Как протича подобна лекция и как приемат колегите и подобно обучение разказва тя:


"От ръководството реагира веднага и ни пуснаха да си ходим... Имаме специална платформа, от която слушаме лекциите. Имаме и чат с преподавателите... липсва живият контакт, но щом се налага го правим... На 23-ти трябва да се върнем в университета... Колегите, които пътуват приемат този начин на преподаване добре. Особено тези, които не обичат да стават рано им е по-добре да си включат у дома лаптопа и да си слушат лекцията... Такъв начин на преподаване има бъдеще..."


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00