Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци в действие

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Доброволците вярват, че помощта им е възможна само ако се действа. И действат. Но какво е да си доброволец по време на криза? Несъмнено отговорността е голяма!


Тази седмица официално бе обявена Общата информационна система, която дава поглед на кметовете към доброволческия ресурс на местно ниво. Интересът е голям, коментира изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева: 


"Във вторник проведохме среща и до края на седмицата Общата информационна система ще заработи...Много са доброволците, които са се записали. Те са заявили желание в настоящия момент да се включат с доброволен труд, средства и лични автомобили най-вече при доставката на храни и лекарства. Данните са събрани от 179 общини...Всички тези хора заедно с доброволните формирования вече се интегрират в единна информационна система, до която ще имат достъп кметовете на общини. Във всеки един момент всеки кмет ще знае на територията на неговата община с колко хора разполага, къде може да ги използва, включително дали може да ги пренасочи към съседни общини...Ние сме много обнадеждени от реакцията на гражданите с най-различен профил да помагат. Това са хора с висока квалификация до безработни - пенсионери, студенти, лекари, земеделски производители, много IT специалисти, психолози, инженери, журналисти. В Павликени и Струмяни има и чуждестранни граждани, които живеят тук. Всички доброволци ще бъдат проверени в системата на МВР за криминални прояви...В настоящата ситуация голяма част от общинските служители също са ангажирани в дейности на общините по управление по време на криза"- обясни Силвия Георгиева. 



Очаква се доброволците да имат и легитимация. В малките общини също има доброволци, но на този етап с нуждите на хората се справят кметове и кметски наместници. Първият случай на коронавирус в област Видин бе в ружинското село Дреновец, но хората спазват мерките. "В община Ружинци има сформирани два екипа от доброволци", каза кмета Александър Александров и допълни че има информация за единната система:


"Имаме един постоянен екип "Ружа 15". Сега има и други доброволци. Сред тях има и ученици 11 и 12 клас. На повикване са. Засега не сме ги търсили, защото се справяме. Кметовете и кметските наместници се грижат за хората...Следя ситуацията с единната система..."
 

В граничната община Кула също има екип от доброволци, но и там са на повикване, защото се справят с нуждите на хората, коментира кметът на Кула д-р Владимир Владимиров:


"Имаме сформирана група. Оставили са си телефонните номера и ако се наложи, ще ги търсим...Знаем и кои хора от какво се нуждаят... В кметството има дежурен 24 часа, който приема телефонните обаждания..."
 


Доброволчеството за разлика от платените дейности, може да носи приятно чувство на удовлетворение или уважение, но няма финансова печалба - доброволците извършват своята дейност напълно безплатно. Най-често наградата за усилията на доброволците е добрата дума, признанието и похвалата.



Сръбския град Зайчар е на 24 километра от град Кула. Там също има въведено извънредно положение, но с много по- строги мерки. Там също има доброволци, каза кметът на Зайчар Божко Ничич: 


"Ние направихме преди две седмици доброволчески център. Той е към червеният кръст. Това са нашите млади хора в града. Работят непрекъснато. Ние купихме над две хиляди пакета с необходими неща. Раздаваме ги на най- крайно нуждаещите се. В някои градове в Сърбия раздават помощите на възрастни хора, които имат пенсия под 250 евро месечно. Но ние избрахме друг вариант. Да раздаваме тези пакети, които не са малки, а в тях има над 17 продукта, на хората, които нямат никакви доход и са социално слаби. Раздаваме ги в града и по селата в община Зайчар. Чрез Червен кръст организирахме "народна кухня", както я наричаме тук. Всеки може да се обади и да поръча топъл обяд, а до адрес го доставят доброволците. Буквално на вратата им го носят, на тези хора, които в тази ситуация нямат възможност за топла храна. Това се прави не само в Зайчар, но и в 42-те села в община Зайчар."



Ивайло Петков е студент в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", но преди десет дни се прибира в родния Видин заради въведеното извънредно положение. Той е член на Младежкия червен кръст и иска да помага:


"Веднага си дойдох да помагам. На всички им е тежко. Пакетираме храни и ги разнасяме...Екипирани сме добре с всякакви предпазни средства..."

Съвместно с БЧК работят и във Враца. Там представители на местния клон на Централна рибноопазваща организация започнаха благотворителна кампания в помощ на възрастни хора:


"С набраните средства 850 лева бяха закупени и дарени трайни хранителни стоки на БЧК", каза за Радио Видин председателят Владислав Йорданов. 

 
Всеки може да помага в тази ситуация, в която се намираме по различен начин. Доброволчеството може да се разглежда и в един по-широк контекст - то е индикатор за гражданска активност и социален интегритет, то показва дали хората се чувстват като част от определена общност, дали споделят общи ценности, принципи и практики, или казано по-просто - дали ги е грижа един за друг.

Чуйте звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45