Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Стоян Стоянов: Казусът с цената на водата минава през голямо сито

Инж. Стоян Стоянов, изп. длъжността управител на ВиК-Видин
Снимка: Радио Видин

Почти двойно поскъпване на водата до 2026 година е предвидено в бизнес-плана на ВиК- Видин. Планът е разгледан на заседание на Общото събрание на Асоциацията по водоснабдяване и канализация, въпреки че на последното си заседание Общинският съвет не прие предложението за упълномощаване на представител на Общината, който да участва в заседанието. 

Въпросът за цената на водата винаги е вълнувал потребителите и за да изясним предвижда ли се скоро поскъпване на водата във Видинско и как може да се подобри качеството на ВиК услугите, в "Посоките на делника" гостува Стоян Стоянови.д. управител на ВиК- Видин . 


2,27 лева е цената, която ВиК Видин предлага за доставката на кубик вода за потребителите за 2022 година, обясни инженер Стоян Стоянов. Според справката, която е обявена на сайта на дружеството, за тази услуга сега се плаща 1,558 лева. Отделно за градовете Видин и Белоградчик, където има отвеждане на отпадъчни води, се предвижда таксата за тази услуга да бъде увеличена на 0,41 лева. 0,42 лева за кубически метър е цената за пречистване на отпадъчните води, като тази услуга е само за областния център. Повишението на цените е заложено в бизнес-плана на дружеството за периода до 2026 година, представен на проведеното преди дни общо събрание на Асоциацията по ВиК на обособена територия, обслужвана от "Водоснабдяване и канализация" ЕООД Видин.


"Казусът на каква цена се предлагат ВиК услугите минава през голямо сито, освен икономически разчети, планиране и инвестиционна програма на дружеството, подобряването на услугата, ВиК асоциациите, в които участват представители на общините дават свое становище. Комисията за енергийно и водно регулиране има последна дума. Регулаторът слага на масата всички съображения, за да вземе своето решение. На този етап цената на питейната вода на обслужваната от ВиК територия отдавна не е променяна и предстои да се извърви този дълъг път"- обясни инженер Стоянов. Сред причините за поисканото поскъпване са по-високите в пъти цени на тока за фирмите и тези на материалите, ползвани във ВиК сектора.


Срещу предвижданото поскъпване на ВиК услугите се обявиха от групите на БСП и ГЕРБ в Общинския съвет във Видин. Те не бяха съгласни Общината, която е най-големият акционер във ВиК дружеството с 40,7% да изпрати свой делегат на общото събрание.


"В тази тежка ситуация на повишаващи се постоянно цени и намаляваща покупателна способност увеличението е неудачно", каза председателят на областната партийна организация и общински съветник във Видин Димитър Велков. Според него предлаганото почти двойно увеличение до 2026 година, няма да е поносимо за хората. От БСП призоваха вместо за повишение на цените, да се мисли за по-висока събираемост на задълженията и за намаляване на загубите на вода.


"Смятаме, че в момента ще бъде много тежко, още повече в региона, в който живеем, да се увеличи и питейната вода"- каза Валери Василев от ГЕРБ.


Съвсем очаквано, видинчани споделиха пред Красимир Каменов, че биха искали цената на водата да е по-ниска: 

"Аз имах проблеми с ВиК преди години. Когато не минават, трябва да пишат така нареченото служебно отчисление на кубиците, обаче ми прави впечатление, че предходните месеци съм харчил между 6 и 8 кубика, а когато дойде новото служебно отчисляване, го пишат 10. Е,  нали гледат назад колко съм похарчил, защо го пишат повече? ВиК да се смилят над хората от Сверозападналия регион и да намалят цените". 


 По данни на Комисията за енергийно и водно регулиране от 2017-а година, повече от половината вода в страната се губи по пътя ѝ към потребителите. Отчита се, че Видин е сред градовете с най-малко загуби на питейна вода в страната, но как могат да се намалят загубите? 


"Събираемостта за видинското ВиК е около 93%, доста повече в сравнение с другите дружества в страната. Същото се отнася и за загубите. Няма дружество в страната със загуби под 40%, като мога да кажа, че за 2021 година загубите на ВиК- Видин са 47,6% като в бизнес- плана сме заложили намаляване на тези загуби до 42%", обясни инженер Стоян Стоянов.


Проблемните участъци по ВиК мрежата са доста и по тях се работи според средствата, с които дружеството разполага, каза инж. Стоянов. Сред тях са външният водопровод от село Дражинци до село Бело поле и външният водопровод до село Рупци. С доста аварии е уличният водопровод в село Бойница и той трябва да бъде подменен, както и уличният водопровод в село Стакевци и тласкател от помпената станция Добри дол за селата Арчар и Септемврийци:


"Тук искам да вметна, че това е вода, която ВиК-Видин купува от ВиК-Монтана и е много важно да извършим тази реконструкция, за да не плащаме излишни средства на дружеството Вик-Монтана".


Работи се също по автоматизиране на системите за наблюдение, за да се реагира своевременно при аварии.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00