Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономическата цена на политическата криза

Лъчезар Богданов: Почти милиард лева на сметката на политическата криза

Снимка: БГНЕС

Краткосрочната фискална цена на падането на правителството е 900 млн. лева според Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика. Средносрочните и дългосрочните ефекти от политическата криза могат да са по-сериозни, включително поставяне под съмнение на пътя към присъединяване към еврозоната и предвидимостта на цялостния данъчен модел, казва икономистът:


"Това е, когато се разпадне монолитното мнозинство, което стои зад изпълнителната власт. Обикновено започват да се струпват или да се организират така да ги наречем тематични мнозинства в парламента, т.е. по идеи на някои от партиите, които звучат популярни и всъщност се събират различни мнозинства от различни фракции. Когато няма ясно мнозинство, което да си е казало какви разходи ще прави и какви няма да прави, се получава подобно нещо. Това се случи и когато служебното правителство миналия август внесе актуализация и в парламента различните партии по някакъв начин се сговориха, както се казва и в дванайсет без пет пренаредиха и пренаписаха актуализацията, която тогавашният финансов министър Асен Василев, пак същия, но в качеството си на служебен министър предложи. Сега се случи нещо подобно- повече пари за заплати в някои сектори, както и дежурните, да ги наречем проектни финансирания, т.е. имаше за оборудване в болници и така нататък. Те сами по себе си не са много големи стойности, но се натрупват. Това е някак си рамката, когато нямаме стабилно мнозинство, ясно мнозинство в управлението. Очевидно става една надпревара за различни инициативи и тя най-често минава, защото по някакъв начин са популярни. Винаги политиците искат да кажат, че правят нещо за избирателите и това най-често се разбира като повече разходи, някакви харчове, които да стигнат до определени социални групи."


Според Лъчезар Богданов ако има правителство с по-дълъг хоризонт и ясно парламентарно мнозинство, то тогава ще има по-цялостна идея как да се действа, дори в кризисни ситуации. 


"Всъщност големият въпрос е, ако може правителството да си позволи да похарчи примерно един милиард за мерки, различни от вече утвърдения бюджет, дали това са най-умните и най-ефективни мерки".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00