На 27 октомври се навършиха 70 години от рождението на композитора, диригент и педагог Стефан Мутафчиев /1942-1997/. Седмица преди това пръстите ми нетърпеливо тракаха по клавиатурата в търсене на информация за твореца. Вписвайки името му в най-голямата интернет търсачка с изненада установих, че резулататите се крепят на: икономичен пакет биографични данни; информация за няколко издадени CD-та с негова музика (пестеливо описани); информация за плочата “Дълъг път” от 1987г. в сътрудничество с кавалджията Теодосий Спасов; ... и десетки препратки към актьора Христо Мутафчиев (!?).
Крайно недостатъчно, недопустимо и неприемливо отношение към музикант с огромен принос за българската музикална култура.
И така поставяме началото...
Биографични данни за Стефан Мутафчиев може да откриете тук и тук. По-любопитен обаче бях да узная какви спомени пазят за Стефан Мутафчиев приятели, колеги и студенти. Всеки от тях е различна гледна точка към личността и делото на Стефан Мутафчиев. Разбира се, това е една много малка част от историята на/за музиканта, която трябва да бъде вписана в глобалната мрежа.
“Казаци" - изп. АНТП Тракия
"Фимийко" - изп. АНТП Тракия, дир. Николай Мутафчиев
"Стоян на механа отива", "Пролетни песни" - изп. Академичен народен хор при АМТИИ - Пловдив, дир. доц. д-р Костадин Бураджиев, Документален запис от 13.11.2010г., Камерната зала „България”, София
“Листни са, горо” - изп. Академичен народен хор при АМТИИ - Пловдив, дир. проф. Василка Спасова
“Седи мома” - изп. АНТП Тракия, дир. Николай Мутафчиев
“Ой, шопе, шопе” - АНТП Тракия, дир. Стефан Мутафчиев
“Седнало е Гьоре” - АНТП Тракия, дир. Николай Мутафчиев
“Бавна мелодия” - изп. Теодосий Спасов, съпр ОНМ БНР, дир. Стефан Мутафчиев
“Ботьо на Плевен отиде” - изп. Теодосий Спасов, съпр. Академичен народен хор при АМТИИ - Пловдив, дир. Стефан Мутафчиев
“Старо добруджанско хоро” - изп. Теодосий Спасов, съпр.ОНМ БНР, дир. Стефан Мутафчиев
“Шест песни от Варненско”- изп. АНТП Тракия, дир.Николай Мутафчиев
“Севдим Кальо” – изп. АНТП Тракия, дир. Димитър Христов
"Секой фали" - изп. АНТП Тракия
"Брала мома ружа цвете" - изп. Ансамбъла за народни песни при Комитета за радио и телевизия
В „Алея Култура“ на 19 октомври с Мартин Николов - Подготвят документален филм за Библиотека „Галактика“ – разговор с Мира Арнаудова от екипа; - Георги Тошев с нов филмов проект за Свами Тиртха, автор на „Черната книга“; - „Присъствие/12“ изложба на Димитър Манолов; - „Вариации“ – изложба на Иван Стратиев;..
Село Каменар е най-близкото село до Варна. Стига се за около 6-7 минути. Освен това е и най-многолюдното във Варненска област – наброява 3240 души. Това разказа за Радио Варна кметът на Каменар Светослав Райков. Известно е като селото на ромите, защото този етнос е преобладаващият в него. Селото е разположено на Франгенското плато. Стига се..
Всички сме на тема „политика“, а в Радио Варна предстои открита на среща-дискусия със социалния психолог Росен Йорданов – темата е „Моралът в политиката“. Започва благотворителна кампания за събиране на средства за закупуване на специализирана медицинска апаратура за родилно отделение и неонатология на МБАЛ ”Света Анна" – Варна. В Деня на..
На 13 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Olli-Pekka Laine (AMORPHIS, OCTOPLOID, екс-BARREN EARTH). Представяне на новия албум на BENDIDA "Elysian Fields" – разговор с Вини Атанасов. Радина Найденова ("Wretched Feasts") за концерта на BAEST (17 октомври, София). В предаването ще звучи музика на: DAY 40,..
В „Алея Култура“ на 12 октомври с Мартин Николов - „Време разделно“ – премиера на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна; - „Електронен алманах на българските илюстратори“ – Милена Радева, председател на Съюза на българските илюстратори; - XIII Европейски фестивал за детска песен „Златни искри” – разговор с Доно..