Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

192 000 избиратели ще гласуват за кмет, съветници и президент в Бургас

191 820 избиратели имат право да гласуват на изборите 2 в 1 на 23 октомври в община Бургас, съобщи днес на първата си среща с журналисти ръководството на Общинската избирателна комисия. На предишните избори право на глас са имали 184 684 човека. Секционните избирателни комисии са били 282, а в правомощията на кмета е тази година да утвърди тяхната бройка, което ще стане факт в съвсем близко време. Днес новата Общинска избирателна комисия се събра на първото си заседание. Заради избори едновременно за кмет, общински съветницзи и президент, тя е от 25 члена. Председател е Елка Стоянова, зам.-председател е Светла Каменова, която има дълъг опит в работата в Общинска избирателна комисия, а секретар е Михаил Хаджиянев. Първото решение на комисията е да започне да приема документи на кандидатите и партиите в понеделник - 22 август. Книжата ще бъдат приемани до 19.00 часа на 28 август. В останалите дни комисията ще работи до 17.00 часа. Всички решения ще бъдат обявявани на табло пред сградата на общината, а за говорител на комисията е определена Светла Каменова. Предизборната кампания започва на 23 септември. Според Общинската избирателна комисия гласуването със знак "Х" няма да е проблем за жителите на общината, но в правомощията на секционните комисии е да определят дали хиксът не е плюс и дали бюлетината е валидна. Гласува се само със син химикал, а бюлетината е интегрална, каквато се е ползвала и в предишни избори 2 в 1. Новото, което партиите трябва да знаят, през тази година е предвиждането в стаята за гласуване да може да има само по двама застъпници от една партия, въпреки, че законът позволява всеки кандидат да има такива. Допълнително ще се уточняват отличителните им знаци, които този път ще бъдат еднакви за всички, за да не се налага да се проверява всеки сигнал за агитация чрез баджове в изборния ден.
По публикацията работи: Екатерина Капрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна чака финансиране за ремонта на Рибарско пристанище "Варна"

Община Варна подаде вчера проектното предложение „Подобряване инфраструктурата и модернизация на Рибарско пристанище „Варна“, съобщиха от дирекция „Европейски и национални оперативни програми“. Проектното предложение е по отворената процедура чрез подбор на проекти „Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на..

публикувано на 04.03.25 в 15:25

Спасиха бежанци в гумена лодка, тръгнали от Одеса за Варна

Kораб на "Гранична полиция" спаси бежанци в гумена лодка, тръгнали Одеса за Варна. Граничният полицейски кораб "Обзор" участва в операция по спасяване на двама чужденци в бедстваща лодка в Черно море, съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция". Оттам информираха, че случаят е от 2 март. Сигналът за инцидента, на около 13 морски мили източно от..

публикувано на 04.03.25 в 15:11
Снимката е илюстративна

Бойкотът на търговските вериги - всеки четвъртък

Бойкотът на търговските хранителни вериги ще продължи.  Днес организаторите на протеста към чуждите хипермаркети призоваха веригите да се бойкотират всеки четвъртък, докато цените на основните хранителни продукти в България не бъдат изравнени с тези в Австрия и Унгария, където стандартът е по-висок, а цените - по-ниски.  Ако българите в четвъртък не..

публикувано на 04.03.25 в 14:26

Бой и димки в сръбския парламент, протестиращи блокираха сградата

Сръбски опозиционни депутати хвърлиха димни гранати и използваха сълзотворен газ в парламента на страната като демонстрация на опозиция срещу политиките на правителството и в подкрепа за протестиращите студенти. Всичко това беше показано на живо по телевизията РТС 2, съобщава Ройтерс. Демонстрациите на студентите, предизвикани от срутването на покрив..

публикувано на 04.03.25 в 14:05

Опресняват маркировката в обхвата на синята зона

Започна поетапното опресняване на хоризонталната маркировка в обхвата на синята зона, съобщават от ОП „Общински паркинги и синя зона“. Дейностите се извършват в зона Широк Център, подзони 6, 7, 8 и 9, ограничени от съответните улици и булеварди: -Подзона 6 - включва и се ограничава от ул. „Д-р Пискюлиев“, бул. „Владислав Варненчик“ и бул. „Христо..

публикувано на 04.03.25 в 13:47

Обезопасиха с антипаркинг колчета велоалеята пред стадион "Спартак"

Община Варна обезопаси с делинеатори (антипаркинг колчета )велосипедната алея до стадион „Спартак“ по протежението на бул. "Васил Левски", съобщиха от общинския пресцентър. Пътните ограничители са поставени от автобусната спирка пред стадиона до входа на близкия търговски комплекс. Причината е, че велоалеята често се ползва за паркинг на автомобили,..

публикувано на 04.03.25 в 12:16

По ваш сигнал: Улица "Коста Цонев" в Пчелина е непроходима

Непроходима, кална и в лошо състояние е улица "Коста Цонев" в местността Пчелина. С този сигнал към редакцията на Радио Варна се обърна Йордан Дойчев, който живее със семейството си на номер 5. "Жена ми е с количка, всеки път се налага да ѝ помагам, като затворници сме" , посочи Дойчев.  Целият блок е най-засегнат, каза той, и допълни, че той, заедно..

публикувано на 04.03.25 в 10:40