Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикати и финансисти с различни виждания за решаването на проблема с КТБ

Снимка: БГНЕС

Синдикати и финансисти се разминаха във вижданията си за решаването на проблема с Корпоративна търговска банка. От КТ „Подкрепа“ предлагат да се търсят частни инвестиции, докато финансистът Стоян Александров смята, че най-евтино ще е държавата да оздрави банката.

Държавата трябва да се включи в укрепването на КТБ само в краен случай, според президента и вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев и Димитър Манолов.

Тази държава просто вече няма душица да издържа, каза Тренчев.

Първо банката трябва да бъде спасена, това е извън всякакво съмнение, като финансова институция и като бизнес. Второ - това в никакъв случай не  бива да се случва за сметка на публичен ресурс, защото все още е възможно това да стане с други средства, каза Манолов.

Според финансиста и вложител в банката Стоян Александров, който бе и сред учредителите на новосформирания инициативен комитет за защита на финансовата и банковата стабилност в България, най-евтино би било, ако държавата оздрави КТБ:

Да се одържави банката, ако се намери дупка, и в момента, в който се одържави тази банка, тъй като тя ще бъде по същество най-стабилната банка, тогава и ако тази банка държавна има лихвена политика, близка до банките от първа група, много малко би трябвало да са хората, които трябва на всяка цена да си изтеглят парите и да ги прехвърлят в друга банка.

Освен от вложителите в банката, оплаквания днес се чуха и от служителите на КТБ. Те разказаха, че напрежението и натискът в последните месеци са се отразили на здравословното състояние на някои от тях. Работещите в КТБ обаче получават заплатите си, докато кризата с банката започва да се отразява на някои предприятия. От синдиката дадоха пример с "Аркус" - Лясковец, където работещите получават само 60 на сто от парите си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32