В Пловдивския природонаучен музей започва изграждането на първия по рода си в България 3D планетариум. Оборудването ще е от най-ново поколение, като с такова разполагат едва 40 планетариума в света. Италианската фирма, спечелила поръчката за иновативното съоръжение, подписа договор с Община Пловдив, а стойността на проекта е 360 хиляди лева, осигурени от общинския бюджет.
Планетариумът ще бъде разположен в една от най-големите зали на Природонаучния музей, като куполът ще се издига на 8 метра. Местата, които се предвижда да са около 50, ще са точно под него. В окръжност около тях ще е подредена експозицията от минерали, която е една от най-богатите в страната.
Директорът на музея Огнян Тодоров разказва за филмите, които ще бъдат представяни:
То се води платнетариум, защото по-голямата част от филмите са свързани с космически обекти, слънчеви системи и т.н., но софтуерът позволява да бъдат прожектирани и филми, които са специално направени за тази система, които да са пример за устройство на клетката, динозаврите как са измрели. И всяка седмица можем да правим презентация с различен филм.
Освен това системата, която се очаква да заработи през януари, позволява снимането на собствени филми, а също и безплатен обмен с други 150 планетариума в Европа.
Цялостното обновяване на Пловдивския природонаучен музей възлиза на 1 милион лева и започна през октомври миналата година.
Следващата година поетапно ще бъдат открити залата за живи пеперуди, палеонтологичната сбирка и терариумът с неотровни видове животни, до които посетителите ще имат достъп.
В началото на ноември ще бъде готов и най-големият у нас аквариум.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..