Това, от което ние се притеснихме, е липсата на дебат и липсата на комуникация между отделните парламентарни групи. Искам да подчертая, че нашата позиция беше форматирана и от обстоятелството, че в момента има висящо производство по образувано конституционно дело, номер 7 от 2015-а година, с искане за задължително тълкуване на Чл.153 и Чл.158, т.3 от Конституцията, относно израза "промени във формата на държавно управление".
Ние дълбоко разчитаме, че Конституционният съд ще се произнесе и ние ще имаме яснота по този въпрос – Чл.153 – дали това е в прероготивите на обикновено Народно събрание, или Чл.158, т.3 – дали това е в прерогативите на Велико Народно събрание. От решението на този въпрос ще зависи нашата позиция, защото искаме юридически да бъдем абсолютно прецизни, заключи той.
Ще използвам да напомня на колегата Никифоров и на всички останали колеги от НС, които са се подписали под този законопроект и са станали съвносители, че е нормално един човек, когато сложи подписа си под един документ, той да държи на ангажимента, който е поел, заяви за "Хоризонт" Петър Славов от Реформаторския блок.
Според него напълно е възможно на 17-и септември, когато се очаква Конституционният съдът да се произнесе, той да отклони като недопустимо това искане за тълкуване на разпоредбите:
Надявам се колегите да не го изтълкуват по някакъв превратен начин и да кажат: не, значи не може да се правят тези промени. Конституционният съд не може да дава предварително становища по текущи законодателни инициативи, т.е. той може да се произнесе едва, когато тези промени бъдат приети и станат действащ закон. Надявам се да няма превратни тълкувания.
Историческият компромис за прокарване на съдебната реформа чрез конституционни промени беше попарен на първото заседание от новия политически сезон на временната комисия за промени в Конституцията. Промените бяха приети от комисията. За тях гласуваха 10 народни представители – от ГЕБР, ДПС, БДЦ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт. Изненадата дойде от АБВ, чиято първоначална подкрепа се оказа символична и без чиито 3 гласа в пленарната зала няма да бъдат събрани необходимите 180, за да бъдат гледани промените по бързата процедура.
Цялото интервю на Валерия Николова с Лъчезар Никифоров и Петър Славов можете да чуете в звуковия файл.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..