Смятаме, че Дъблинският регламент трябва да бъде променен съобразно новите предизвикателства. Това е така, защото бежанците влизат в ЕС през няколко страни - членки – Италия, Гърция, Малта, България - по чисто географски причини. Тази асиметричност доведе до струпване на големи маси хора в страни с уязвими икономики и липса на традиции в интеграцията. Квотният принцип е по-справедлив, защото взема предвид много фактори, освен чисто географския - БВП, безработица, интеграционен капацитет.
За да работи квотният принцип, всички страни трябва да разпознаят отговорността си, допълни Кунева.
България не бива да се успокоява от това, че като че ли остава по-встрани от основното русло на бежанската река, защото това може да се промени, когато в Европа бъдат затегнати мерките за пресичане на бежанския трафик.
Тобиас Билстрьом, заместник-председател на парламента на Швеция и дългогодишен министър по миграцията и убежището, коментира:
Необходимо е ново европейско лидерско поведение и тези хора да бъдат интегрирани в нашите общества. ЕС трябва да има много по-активна външна политика, за да знаем пътищата, по които се придвижват бежанците, идващи от Северна Африка и Близкия изток.
ЕС трябва да работи в по-тясно сътрудничество с Турция, САЩ , Иран и Саудитска Арабия. Необходима е обща стратегия за справяне с общите предизвикателства, убеден е дипломатът.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..