За пръв път Варна ще се срещне с елитния камерен състав на Оркестъра на Ла Скала - най-титулования италиански оркестър, една от музикалните институции, които задават тона на класическото музициране в Европа и света още от създаването си през 1778 г. „Виртуозите на Миланската Ла Скала“ идват в морската столица по покана на агенция Елит Мюзик, а техният концерт в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център ще бъде кулминационен момент в програмата на Европейския музикален фестивал Варна 2017.
Концертът ще бъде на 30.04.2017, неделя, от 21:00 ч. – необичайно късен час за симфоничен концерт, но меломаните в морския град със сигурност ще оценят жеста на виртуозите да включат в свръхнатоварената си програма Варна, където ще пристигнат в късния следобед.
Оркестърът на Миланската Ла Скала, чийто пълен състав наброява 135 музиканти, е признат за един от най-реномираните световни оркестри, както за оперни продукции, така и за симфоничен репертоар. Фантастичните музиканти от оркестъра представят своя изискан музикален стил от поколение на поколение в най-престижните световни оперни театри като виенската Музикферайн, операта в Рига, Театро Гранде Петручели и много други.
Името на оркестъра на Ла Скала е неизменно свързано с имената на едни от най-великите диригенти на нашето време - Артуро Тосканини, Вилхелм Фуртвенглер, Херберт фон Караян, Карло Мария Джулини, Карлос Клайбер, Клаудио Абадо, Рикардо Мути.
Виртуозите на Миланската Ла Скала са концертмайстори и солисти в оркестъра и обикновено концертират без диригент. Петнайсетте елитни музиканти изнасят над 200 концерта годишно.
Специално за варненската публика Виртуозите ще предложат програма от произведения на емблематични за италианската музикална култура композитори като Росини, Доницети, Паганини, Нино Рота.
Концертът е от фестивалния цикъл „Великите оркестри на Европа“. Европейският музикален фестивал Варна се организира от Фондация ЛИК, Агенция Елит Мюзик и Кантус Фирмус и се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд Култура на Община Варна.
От днес са в продажба билетите за концерта. Цените им са от 40 до 80 лв. Ограничен брой VIP билети са по 100 лв. Те са само за 38 от най-добрите места в залата. Билетите могат да се купят от Билетния център на ФКЦ, както и от сайта на ФКЦ http://fccvarna.bg/събитие/виртуозите-на-миланската-la-scala .
Първите 100 билета ще се продават на промоционални цени с 10 лв. по-ниски от номиналите.
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..