Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да стимулираме децата си да общуват повече в реалния живот"

Това каза в интервю за Радио Варна Георги Апостолов, координатор на Националния център за безопасен интернет.

Европарламентът смята да въведе от началото на 2018 година забрана за регистрация на лица под 16-годишна възраст в социалните мрежи, без изричното разрешение на родителите им. Според статистиката, всяко пето дете под 11 години има профил във Facebook, макар че възрастовото ограничение е 13 години. Децата ни винаги са бързали да пораснат, дори и виртуално, само че глобалната мрежа ги излага на риск.



Във Фейсбук много голяма част от децата се правят на по-големи. Това крие ли риск за тях?

Категорично. Ние затова от няколко години разговаряме с Фейсбук, те винаги присъстват на нашите срещи на мрежата. Не трябва да си затваряме очите пред факта, че тяхното фиктивно ограничение на минимална възраст 13 години не действа. Фейсбук стана толкова популярен, че ние във втори клас сме ходили и  се оказва, че 80-90 процента от децата са във Фейсбук, но тъй като за да направят регистрация, те трябва да излъжат за възрастта си, понякога и доста често най-малките го правят даже с помощта на родителите си. Вместо да кажат, че са на 14 -15 години, те избират 20 – 25, което рязко увеличава риска. Все пак Фейсбук въведе едни защити за профилите на тези, които се регистрират с реална възраст под 18 години. Тези профили не могат да бъдат достигнати от автоматичните търсачки в интернет т.е. такава информация не може да излезе никъде другаде. Те имат допълнителна защита, те по принцип са видими само за тези, които са в приятелския кръг или по подразбиране профилите са настроени, когато публикуваш нещо да го виждат само твоите приятели и приятели на твоите приятели, докато на пълнолетните потребители всяка публикация по подразбиране е настроена да се вижда от всички и човек трябва да отиде ръчно да смени. Така че, това крие рискове - първо всички виждат вече и профила му, и данните, които то е въвело и второ започва да общува с хора, които са доста над неговата възраст, и където и темите са други, и интересите, и отношенията между хората са различни, и това може да травмира детето, но и да създаде реален риск.

Един съвет да отправите към родителите, които също като мен разбират, че детето им е в опасност, тъй като е скрило истинските си години. Какво друго трябва да знаем, наблюдавайки живота на децата си в интернет дотолкова, доколкото можем да бъдем свидетели на онова, което те вършат там?

Най-важното нещо е родителят да бъде заедно с детето при първите му стъпки в интернет. Детето да усети, че това е реален свят и че родителят може да му бъде подкрепа и да му окаже помощ при нужда, защото интернет, откакто стана интерактивен,  вече е една реална социална среда и там не толкова техническите средства за защита са важни, колкото социалните умения, умението твоето поведение да не предизвиква рискови ситуации. За това възрастният е най-добрият помощник и съветник, дори и да не разбира нищо от компютри.

Какви сайтове според Вас трябва да избягват?

Трудно е да се забрани на едно дете каквото и да е. Ние не съветваме родителите да действат със забрани. Нашият съвет е – интересувайте се с какво детето се занимава в интернет, какво му е интересно, и то ще ви покаже. Всяко дете и без интернет винаги се опитва да види това, което е забранено. Забраната само подсилва интереса. Не се страхувайте, че детето щом стане на 10 - 11 години само ще потърси порнографски сайтове, не е страшното, че ще ги види, но използвайте случая да поговорите на тема секс, любов, емоции. Даже интернет става помощник на родителя, тъй като подобни теми трудно се започват, а  интернет може да бъде повод. Когато детето види, че е родителят харесва даден сайт и му е интересно, това ще го стимулира по-често да ползва този сайт, да може след това да се похвали, че ето в този сайт аз това направих и това видях. Така че, позитивното отношение е най-важното. Забраните не действат.

Най-добрата превенция, според Вас?

Най-добрата превенция е да учим децата на социални умения. За съжаление, поради това, че откакто се появи интернет,  80% от общуването и социализацията на децата минава през интернет или мобилни технологии, те започват да губят реалните социални умения. Те не разпознават примерно езика на тялото, промяната на изражението на лицето и каква емоция се крие зад него. Тук вече е нужна намесата на родители и учители. Повече трябва да работим с децата в тази посока и да ги стимулираме да общуват в реалния живот повече.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00