Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да стимулираме децата си да общуват повече в реалния живот"

Това каза в интервю за Радио Варна Георги Апостолов, координатор на Националния център за безопасен интернет.

Европарламентът смята да въведе от началото на 2018 година забрана за регистрация на лица под 16-годишна възраст в социалните мрежи, без изричното разрешение на родителите им. Според статистиката, всяко пето дете под 11 години има профил във Facebook, макар че възрастовото ограничение е 13 години. Децата ни винаги са бързали да пораснат, дори и виртуално, само че глобалната мрежа ги излага на риск.



Във Фейсбук много голяма част от децата се правят на по-големи. Това крие ли риск за тях?

Категорично. Ние затова от няколко години разговаряме с Фейсбук, те винаги присъстват на нашите срещи на мрежата. Не трябва да си затваряме очите пред факта, че тяхното фиктивно ограничение на минимална възраст 13 години не действа. Фейсбук стана толкова популярен, че ние във втори клас сме ходили и  се оказва, че 80-90 процента от децата са във Фейсбук, но тъй като за да направят регистрация, те трябва да излъжат за възрастта си, понякога и доста често най-малките го правят даже с помощта на родителите си. Вместо да кажат, че са на 14 -15 години, те избират 20 – 25, което рязко увеличава риска. Все пак Фейсбук въведе едни защити за профилите на тези, които се регистрират с реална възраст под 18 години. Тези профили не могат да бъдат достигнати от автоматичните търсачки в интернет т.е. такава информация не може да излезе никъде другаде. Те имат допълнителна защита, те по принцип са видими само за тези, които са в приятелския кръг или по подразбиране профилите са настроени, когато публикуваш нещо да го виждат само твоите приятели и приятели на твоите приятели, докато на пълнолетните потребители всяка публикация по подразбиране е настроена да се вижда от всички и човек трябва да отиде ръчно да смени. Така че, това крие рискове - първо всички виждат вече и профила му, и данните, които то е въвело и второ започва да общува с хора, които са доста над неговата възраст, и където и темите са други, и интересите, и отношенията между хората са различни, и това може да травмира детето, но и да създаде реален риск.

Един съвет да отправите към родителите, които също като мен разбират, че детето им е в опасност, тъй като е скрило истинските си години. Какво друго трябва да знаем, наблюдавайки живота на децата си в интернет дотолкова, доколкото можем да бъдем свидетели на онова, което те вършат там?

Най-важното нещо е родителят да бъде заедно с детето при първите му стъпки в интернет. Детето да усети, че това е реален свят и че родителят може да му бъде подкрепа и да му окаже помощ при нужда, защото интернет, откакто стана интерактивен,  вече е една реална социална среда и там не толкова техническите средства за защита са важни, колкото социалните умения, умението твоето поведение да не предизвиква рискови ситуации. За това възрастният е най-добрият помощник и съветник, дори и да не разбира нищо от компютри.

Какви сайтове според Вас трябва да избягват?

Трудно е да се забрани на едно дете каквото и да е. Ние не съветваме родителите да действат със забрани. Нашият съвет е – интересувайте се с какво детето се занимава в интернет, какво му е интересно, и то ще ви покаже. Всяко дете и без интернет винаги се опитва да види това, което е забранено. Забраната само подсилва интереса. Не се страхувайте, че детето щом стане на 10 - 11 години само ще потърси порнографски сайтове, не е страшното, че ще ги види, но използвайте случая да поговорите на тема секс, любов, емоции. Даже интернет става помощник на родителя, тъй като подобни теми трудно се започват, а  интернет може да бъде повод. Когато детето види, че е родителят харесва даден сайт и му е интересно, това ще го стимулира по-често да ползва този сайт, да може след това да се похвали, че ето в този сайт аз това направих и това видях. Така че, позитивното отношение е най-важното. Забраните не действат.

Най-добрата превенция, според Вас?

Най-добрата превенция е да учим децата на социални умения. За съжаление, поради това, че откакто се появи интернет,  80% от общуването и социализацията на децата минава през интернет или мобилни технологии, те започват да губят реалните социални умения. Те не разпознават примерно езика на тялото, промяната на изражението на лицето и каква емоция се крие зад него. Тук вече е нужна намесата на родители и учители. Повече трябва да работим с децата в тази посока и да ги стимулираме да общуват в реалния живот повече.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00

Травъл блогърите в България с изложба до Слънчевия часовник

Годишната изложба на Асоциацията на собствениците на туристически онлайн медии в България ще бъде открита днес от 18.30 часа до Слънчевия часовник във Варна. Тя е под надслов "България - магнетична и красива" и представя чрез снимки популярни и не толкова известни кътчета, сред които лазурни езера, драматични планини, дълбоки пещери, уединени..

публикувано на 24.09.24 в 08:15