Да бъде направен цялостен анализ на общинския жилищен фонд на община Варна, предлага общинският съветник Григор Григоров. В предложение до кмета на града той посочва, че през изминалата година и половина в постоянната комисия „Социални дейности и жилищна политика”, на която самият той е член, не е минавала нито една преписка от какъвто и да е характер, свързана с общинския жилищен фонд. Такива документи са били гледани само в комисия „Собственост и стопанство”. Това, според Григоров предполага, че на общинския жилищен фонд се гледа като на източник на приходи в бюджета, а не като част от социалната политика на община Варна.
Григоров ще иска и подробна справка за ведомствените жилища и кои хора са настанени в тях. Той внесе предложение до кмета на Варна за промяна на Наредбата за условията и реда за установяване на жилищни нужди на гражданите, настаняване и продажба на общински жилища.Никой не знае, според мене, колко наистина са общинските жилища. И ще ви дам следният пример. На последната сесия на общинския съвет, предложение от кмета за включване в общински жилищен фонд на 8 жилища, и отделно това предложение е съпътствано със предложение за прехвърляне на жилища от фонд във фонд, но изведнъж ето ще зачета – на основание член еди-кой си, „...общински съвет Варна определя предназначението на жилища частна общинска собственост и ги включва във фонд „Ведомствен” както следва...”. Не ги прехвърля от някой фонд, а ги включва!
Т.е. не става ясно тези жилища къде са били до сега.
Къде са били тези жилища? Защо до сега не са били включвани? Кой ги е управлявал? Как ги е управлявал? Кой ги е ползвал? Актовете за общинска собственост на тези жилища, които се предлагат да бъдат включени във фонд "Ведомствен", са от 2004, 2014 и 2016 година.
Това ли Ви провокира да прочетете така подробно Наредбата за общинските жилища и да искате промени по нея?
Не, не ме провокира това. Провокираха ме няколко неща. Първо – забелязах, че през 2016 година фонда намалява драстично. Имам предвид, че е намалял със 109 жилища. Те са закупени от настанени в тях хора и жилищният фонд от приблизително, нали, пак говорим с цифри, които са официални без другите хипотези...
Това са цифри на общинската администрация...
Точно така - от 1448 на 1339, като през този период този фонд не се попълва, той само се намалява. От друга страна – цената, на която се продават в момента жилищата по настоящата наредба, е не по-ниска от данъчната оценка. Цената на жилищата, общинска собственост, които се продават в момента е минимум два пъти по-ниска, от колкото пазарната цена. И не на последно място – управлението. Какво се оказва с управлението – значи имаме трите фонда – „Ведомствен”, „Жилищен за настаняване” и „Резервен”. Единственият фонд, който е увеличил нетния си размер от 46 на 52 жилища, това е фонд „Ведомствен”.
И идва един друг парадокс. От официалната информация предоставена от общината към края на 2016 година, във ведомствено жилище живее само един служител на общината, кметствата, администрацията, каквото си поискате, свързано с община Варна. Само един човек. И той се нарича – заместник-кмета Пейчо Пейчев. В което няма нищо лошо, нали? Не казваме, че човека няма нужда, сигурно има. И идва другият въпрос – останалите 51 жилища кой ги ползва? По какъв начин? Защо?
Ще искате ли справка за това?
Естествено, че ще искам.
Кога?
Ами сега, тази седмица ще поискам и тази справка, ще поискам и някои други справки, които мисля, че ще дадат отговори на някои въпроси.
И не на последно място – това е липсата на контрол относно жилищата за настаняване на граждани, които ще са болшинството. Те са около 1300 на брой.
Това са мотивите. Вие какво предлагате да се промени?
Най-простичко, мисля, че ние трябва да постъпим по следния начин: първо – правим инвентаризация на общинските жилища. Ама не само на тези, които се водят по фондовете, но и на другите, които не ги знаем къде са. Изследваме всяко жилище в какво състояние се намира, каква му е актуалната цена към момента. И взимаме няколко принципни решения. Също така правим и анализ на това какви са актуално нуждаещите се към настоящия момент. Да се актуализира базата данни и да вземем едно принципно решение, което звучи по следния начин: първо – жилищната политика на община Варна, по отношение на жил-фонда, ще бъде да речем - 70 процента от общия обем нуждаещи се. Ако се нуждаят от жилища 1000 човека, община Варна казва – ние можем да задоволяваме нуждите на 70 %, т.е. ние ще поддържаме 700 жилища. През следващата година, ако наблюдаваме тенденция на увеличаване, естествено тая величина трябва да бъде динамична трябва да се увеличава. Това трябва да бъде една ясно регламентирана стратегия отражение на някаква политика в тоя сектор.
Моите предложения, те са ясни и точни – за да спре, грубо казано, източването на този обществен, солидарен фонд да спрем временно продажбите до момента, до който направим анализа и вземе категорично решение и каква ще бъде политиката. Другото, което аз смятам, че е важно – средствата от този фонд до приемане на новата наредба и стратегията за развитие, да отиват в един фонд, който да е за подновяване на жилищния фонд.
Много важно е да се разбере, че това е един социален солидарен фонд, а не приходи за бюджета.
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния избраник от ГЕРБ/СДС вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението и това е тяхно право, но се е получил дефекта- „много шум за..
Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..
Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..