Да бъде направен цялостен анализ на общинския жилищен фонд на община Варна, предлага общинският съветник Григор Григоров. В предложение до кмета на града той посочва, че през изминалата година и половина в постоянната комисия „Социални дейности и жилищна политика”, на която самият той е член, не е минавала нито една преписка от какъвто и да е характер, свързана с общинския жилищен фонд. Такива документи са били гледани само в комисия „Собственост и стопанство”. Това, според Григоров предполага, че на общинския жилищен фонд се гледа като на източник на приходи в бюджета, а не като част от социалната политика на община Варна.
Григоров ще иска и подробна справка за ведомствените жилища и кои хора са настанени в тях. Той внесе предложение до кмета на Варна за промяна на Наредбата за условията и реда за установяване на жилищни нужди на гражданите, настаняване и продажба на общински жилища.Никой не знае, според мене, колко наистина са общинските жилища. И ще ви дам следният пример. На последната сесия на общинския съвет, предложение от кмета за включване в общински жилищен фонд на 8 жилища, и отделно това предложение е съпътствано със предложение за прехвърляне на жилища от фонд във фонд, но изведнъж ето ще зачета – на основание член еди-кой си, „...общински съвет Варна определя предназначението на жилища частна общинска собственост и ги включва във фонд „Ведомствен” както следва...”. Не ги прехвърля от някой фонд, а ги включва!
Т.е. не става ясно тези жилища къде са били до сега.
Къде са били тези жилища? Защо до сега не са били включвани? Кой ги е управлявал? Как ги е управлявал? Кой ги е ползвал? Актовете за общинска собственост на тези жилища, които се предлагат да бъдат включени във фонд "Ведомствен", са от 2004, 2014 и 2016 година.
Това ли Ви провокира да прочетете така подробно Наредбата за общинските жилища и да искате промени по нея?
Не, не ме провокира това. Провокираха ме няколко неща. Първо – забелязах, че през 2016 година фонда намалява драстично. Имам предвид, че е намалял със 109 жилища. Те са закупени от настанени в тях хора и жилищният фонд от приблизително, нали, пак говорим с цифри, които са официални без другите хипотези...
Това са цифри на общинската администрация...
Точно така - от 1448 на 1339, като през този период този фонд не се попълва, той само се намалява. От друга страна – цената, на която се продават в момента жилищата по настоящата наредба, е не по-ниска от данъчната оценка. Цената на жилищата, общинска собственост, които се продават в момента е минимум два пъти по-ниска, от колкото пазарната цена. И не на последно място – управлението. Какво се оказва с управлението – значи имаме трите фонда – „Ведомствен”, „Жилищен за настаняване” и „Резервен”. Единственият фонд, който е увеличил нетния си размер от 46 на 52 жилища, това е фонд „Ведомствен”.
И идва един друг парадокс. От официалната информация предоставена от общината към края на 2016 година, във ведомствено жилище живее само един служител на общината, кметствата, администрацията, каквото си поискате, свързано с община Варна. Само един човек. И той се нарича – заместник-кмета Пейчо Пейчев. В което няма нищо лошо, нали? Не казваме, че човека няма нужда, сигурно има. И идва другият въпрос – останалите 51 жилища кой ги ползва? По какъв начин? Защо?
Ще искате ли справка за това?
Естествено, че ще искам.
Кога?
Ами сега, тази седмица ще поискам и тази справка, ще поискам и някои други справки, които мисля, че ще дадат отговори на някои въпроси.
И не на последно място – това е липсата на контрол относно жилищата за настаняване на граждани, които ще са болшинството. Те са около 1300 на брой.
Това са мотивите. Вие какво предлагате да се промени?
Най-простичко, мисля, че ние трябва да постъпим по следния начин: първо – правим инвентаризация на общинските жилища. Ама не само на тези, които се водят по фондовете, но и на другите, които не ги знаем къде са. Изследваме всяко жилище в какво състояние се намира, каква му е актуалната цена към момента. И взимаме няколко принципни решения. Също така правим и анализ на това какви са актуално нуждаещите се към настоящия момент. Да се актуализира базата данни и да вземем едно принципно решение, което звучи по следния начин: първо – жилищната политика на община Варна, по отношение на жил-фонда, ще бъде да речем - 70 процента от общия обем нуждаещи се. Ако се нуждаят от жилища 1000 човека, община Варна казва – ние можем да задоволяваме нуждите на 70 %, т.е. ние ще поддържаме 700 жилища. През следващата година, ако наблюдаваме тенденция на увеличаване, естествено тая величина трябва да бъде динамична трябва да се увеличава. Това трябва да бъде една ясно регламентирана стратегия отражение на някаква политика в тоя сектор.
Моите предложения, те са ясни и точни – за да спре, грубо казано, източването на този обществен, солидарен фонд да спрем временно продажбите до момента, до който направим анализа и вземе категорично решение и каква ще бъде политиката. Другото, което аз смятам, че е важно – средствата от този фонд до приемане на новата наредба и стратегията за развитие, да отиват в един фонд, който да е за подновяване на жилищния фонд.
Много важно е да се разбере, че това е един социален солидарен фонд, а не приходи за бюджета.
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..