Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Японка, омъжена за българин: Когато живееш в една държава, трябва да научиш езика й

В международния ден на майчиния език Ви срещаме с Каоро Йошимото - японка, родена в Токио, живяла в Америка и женена за българин. От 5 години Каоро живее във Варна. Тя е научила български език, защото смята, че е важно да говориш на езика на държавата в която живееш. Какво мисли за Варна с нея разговаря Олга Добрева:

Коничиуа, здравейте Казвам се Каоро Йошимото

От колко години живееш в България?

Във Варна съм от 5 години.

Харесва ли ти тук?

Да

Защо дойде във Варна?

Във Върна съм, защото намерих един българин, мъжа ми. Той е моряк, запознахме се на кораб и аз работих там... И така реших да дойда тук

Как научи български?

Български учих в университета, ходих на интензивен курс 5 месеца, 5 дни в седмицата.

Защо реши да научиш български?

Когато живееш в една държава, трябва да пробваш да научиш съответния език. Когато ходим някъде в общината или в миграционните служби трябва да говорите разбирате езика. Щом като живея 5 години в България, току що взех разрешение от постоянно пребиваване и вече имам ЕГН.

Щастлива ли си?

Да! По принцип имам същите права като българин, само нямам право да гласувам.

А на това ще останеш още 5 години тук и ще имаш право на гражданство

Да, обаче в Япония не е разрешено да имаш двойно гражданство и аз искам да имам японско.

Коя е първата дума, която научи на български?

О, това е много трудно... аз не помня, мисля че „айде” или „дай” или „добре”... нещо такова.

А коя е най-трудната дума?

Трудната дума... като цяло бълграския език е много труден. Аз съм учила други еизци. Аз знам разбира се японски език, майчиния ми, английски аз съм учила испански в университета. Испанският език беше по-лесен, но българския е много труден, глаголите са много трудни.

Вкъщи на какъв език си говорите?

Обикновено говорим на английски език, понякога и на български.

А ти говориш ли на японски, когато си ядосана?

Не, обаче аз искам и мъжа ми да се запознае малко с японския език. Аз чакам...

Когато решите да имате деца на какъв език смятате да говорите с тях?

Ако живеем тук трябва да знаят български език, международният език е английският и ако има възможност японски, разбира се.

Те ще бъдат полиглоти от малки!?

Да , в Европа всички знаят по няколко езика.

А българите знаят ли езици, какво ти прави впечатление?

Всички знаят английски език, чувам много да говорят на руски и немски език, заради туристите. Има много хора, които знаят френски и испански.

Какво ти харесва в България?

Аз много обичам да обикалям, България , заради природата и културата, много интересно. Аз много обичам плодовете и зеленчуците.

Разбрах, че си сееш?

Да, български и японски зеленчуци. Всяка година ние правим консерви, лютеница, кисело зеле. Много ги обичам.

Обичаш Българската кухня, така ли?

Да. Мечтата на всички японци е да ядат плодовете, които падат от дървото на земята. Хубаво е да се качиш на дървото и да си набереш череши през май месец.

Какво би казала на твоите приятели от Япония и Америка, които не са чували за България, в няколко думи как ще им опишеш Варна?

Варна е много красива, морската столица! И аз искам всички, които могат да я посетят тука, особено през лятото!

Защо през лятото!

Защото е хубаво! Има плаж, има миди, има Черно море...

Цялото интервю можете да учете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на „Международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00