Куражът в живота заменя фалшивото удовлетворение от лайковете в мрежата, споделя Светлана Павлова – психолог и психотерапевт, в студиото на Радио Варна. Емилия Николова разговаря с нея за усещането ни за Фейсбук и за маркера за щастие в мрежата.
- Имам наблюдението, че първото, което правим сутрин, след като отворим очи, е да видим профила си във Фейсбук. Вие също имате профил, така ли направихте тази сутрин?
- Не, тази сутрин не направих така и много рядко моите сутрини започват с Фейсбук. Обикновено при мен Фейсбук е последното, което се случва за деня.
- Мнозина обаче правят тъкмо това. С какво толкова ни държат социалните мрежи, г-жо Павлова и има ли изследване за емоционалните ефекти на участието на всички нас в мрежата?
- Фейсбук задоволява две основни човешки потребности – да влизаме в роля, в която харесваме себе си и се чувстваме значими в нея, и да бъдем приемани. Да бъдем харесвани от останалите. Така че от тази гледна точка Фейсбук може да бъде както полезен, така и вреден. Неслучайно в последните години се заговори за зависимост от социални мрежи. Защото Фейсбук не е единствената социална мрежа. Младите хора предпочитат Туитър, Инстаграм. Линкедин е също добра социална мрежа. Тоест не толкова социалната мрежа е проблем, колкото идеята за какво човек влиза в нея.
- Да бъдем харесвани, търсим си сутрешното хапче за щастие. Ще преброим колко са ни лайкнали, колко са ни споделили и така ще тръгнем доволни в новия ден.
- В реалността няма гаранция, че ако сме се облекли с нови дрехи, ако сме си направили прическа, ако сме постигнали нещо в професията, в образованието си, това непременно ще доведе до аплодисменти от другите. По-често очакваме критика, очакваме неприемане и по-страшното - очакваме безразличие. Докато в социалната мрежа това, което споделяме винаги получаваме някакъв положителен отклик, независимо дали зад този отклик стои реално приемане и харесване на реални хора, които наистина ни познават.
- Защо му е нужно на човек да получава виртуално одобрение?
- Ние се страхуваме в реалния свят да се свързваме с другите хора. Нямаме и умения да го правим. Докато Фейсбук създава една относително безопасна среда, в която ние бихме могли да моделираме образа си така, както ни се хареса - да изглеждаме по-умни, по-красиви, по-обичани, по-успели, по-печелещи...
- Да, защото е факт, че положителната страна на живота, това представяме ние в своя профил и това предизвиква у останалите завист. И ефектът се мултиплицира, щом той е така, аз съм ще съм по-така.
- Ако човек е депресивен и тревожен, ако човек не харесва себе си, когато сравнява собствения си реален свят с виртуалния свят на хората, които среща във Фейсбук, той може да стане още по-депресиран и да, той може да има завист, да има тъга, да има чувството, че се е провалил в живота, че не е успял, защото не е бил на Хаваите, не кара тази кола, не е облечен по този начин. Но това може да повлияе само на хора, които в реалния свят не се чувстват добре в кожата си.
Цялото интервю на Емилия Николова с психолога Светлана Павлова чуйте в прикачения файл:
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..
Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..
Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..
2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени - общо 263 бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...
Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..
Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов. Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..
Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..