Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма невъзможни неща

| обновено на 17.04.17 в 15:51
2
Диана Настева
Снимка: Личен архив

„Колкото по-често се справяме със ситуации извън "зоната ни на комфорт", толкова по-добре за нас и хората около нас.” Това сподели за Радио Варна Диана Настева, ръководител на варненското Сдружение „Няма невъзможни неща”, в което членуват младежи със затруднения. Поводът – пътуване до Финландия, в което освен основната цел – обучение за обмен на младежи, тя се подлага на едно екстремно преживяване, което днес й дава още по-голяма самоувереност във всичко, което прави. Като на шега се включва в едно финландско забавление, в което трябва да се влезе в заледено езеро. Какво се случва после?



-Бяхме в едно село на три часа от Хелзинки, не мога да му кажа името много  е сложно, насред гори, езера  и тук-там селца и много сняг. Всъщност очакванията ми за Финландия бяха твърде различни. Аз очаквах някакъв огромен студ, някакви виелици,  едва ли не -  Северния полюс, но не беше чак толкова студено. В Хелзинки също. Така че, това бе един от резултатите от моето обучение там – да нямам очаквания, когато се срещам с хора, когато извършвам различни дейности или в случая – когато пътувам в чужбина.

Какво интересно Ви се случи по време на този едноседмичен престой във финландското  село?

-Освен хубавото,  обучение две много интересни неща. Например имаше една много голяма постройка в която имаше една обща сауна, в която всички участници си направихме график как да ползваме. След това както сме по бански, излизаме от сауната и отиваме до близкото езеро, което е на 20 метра, и влизаме в ледената вода. Смятах, че ще е много студено, но не е така. Когато човек престои малко в сауната той се сгрява и когато излезеш на снега, ако ходилата ти са обути в чорап най-добре, можеш да вървиш по снега. Аз не влязох до шията в ледената  вода, не защото беше ледена, а защото беше тъмна и черна. Мен  това ме притеснява. Само си намокрих краката и така два-три пъти, не само веднъж. И е много приятно. Просто зарежда по друг начин тялото на човек.

А другото? За още едно казахте, вълнуващо, което няма да забравите през целия си живот?

-Да, да, да...Това беше върха на сладоледа. В това селище, в което се намирахме, бе организирано за местните жители някакви целодневни забавления. Едното беше  влизане в заледеното езеро със специален костюм.

Това, което вие сте правили вече по бански през нощта?

-Да, но това е нещо по-различно и ние се записахме. Облякоха ни в едни специални оранжеви костюми,  обаче с по няколко номера по-големи от нас. Голям смях падна!

В един момент се оказа, че с тези костюми ще ни пускат в езерото, но се чудехме – ще плуваме ли, ще се държим ли за нещо? А то езерото е зеледено от краищата и само в средата голяма част от него не е заледена.

Екшънът започна като казаха „ Иди по-нататък, плувай по-нататък и излез върху твърдия лед”. С набиране излязох на леда и ни казаха да отидем по-настрани. Казват ни го хора от спасителния екип, които ни обясниха с какво сме облечени и как да плуваме вътре.

Интересното беше, че тогава те започнаха да скачат върху леда. Скачаха върху тънката му част. И той се счупи! И ние  потънахме  във водата, което е всъщност страшното преживяване! Неочаквано, изненадващо! А  водата е ледена...Изплувах някак отгоре и започнах да се чудя какво става? И се чудех защо тези хора стоят на една крачка от мен и не ми подават ръка да изляза ?!

Някои излязоха, а други се бориха да излязат върху едни ледени късове до себе си.

Човек в един момент започва да се опитва да се спаси. И всъщност това е цялата идея! Това е била и целта, но ние не я разбрахме в началото и за нас беше изненада. Когато успях с много усилия да се изкача на леда, тогава разбрах защо те не ми помагат -  защото целта е да те научат сам да излезеш.А не просто да те извадят.Т.е. сам да намериш вътрешния си потенциал.

След това ледено преживяване във Финландия вярвате ли повече в себе си?

-Да, разбира се! През последните години се опитвам поне веднъж годишно да се подложа на някакво такова изпитание. Човек трябва да го прави, защото иначе става едно застояване. Човек като се постави извън зоната на комфорт, преодолява вътрешни бариери, намира сили в себе си и повишава  дори собственото си самочувствие. Както и  увереността в себе си!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12