Ася Енева е млад дизайнер, който търси своето място по широкия свят. Има криле и лети на тях- била е в почти целия свят, но отново се връща в родината. За пътя от дизайнер на кораби до дизайна на авторските черги, за разстоянието от 12-те езика до езика на изкуството. Ася обича изкуството, музиката, спорта. И още много неща. Интервю на Габриела Гаврилова
Какво провокира усмивката на Ася Енева?
Слънцето, хубавите хора, сутрин – изгрева, но и усмивките на другите хора.
Разбрах, че сте пътували по света, но сега отново сте в България.
Така е. Занимавала съм се с дизайн, правила съм различни неща, но това, което сега ме инспирира, са чергите, които тъка, и цветовете, които се създават в тях, идеите, които се пораждат... Това ми дава надежда за бъдещето. Усмивките, които пораждат нови усмивки.
Колко време бяхте в чужбина?
11 години вече съм в България, но преди това 12,13,14...или 20 години съм била по света.
Къде?
По цял свят. Няма конкретна държава, където да съм била много дълго. Била съм навсякъде с изключение на Африка.
България е много хубаво място за живеене, има много идейни хора, но като че ли реализацията за хора с различно мислене е малко по-трудна, но не трябва да се отказваме. Това е нашата родина и би трябвало тук да се реализираме и да правим все по-хубави неща. Това не означава, че и пътищата навън трябва да са затворени. Ако имаме възможност да реализираме това, което искаме да правим, навън, това означава, че и там е нашето място.
Колко езика знае Ася Енева?
Допреди 11 години бяха 12, но сега 3-4. В крайна сметка навсякъде знаят английски език и когато и ти го знаеш, това ти дава възможност да се справиш по цял свят.
Езикът на изкуството дали може да свърши същата работа като английския език?
Той е също интернационален и той е единствения, където комуникацията е без думи, следователно той е най-добрия език.
А каква цена има той?
Аз не смятам, че той има цена, защото изкуството е дух, мисъл, следователно това няма цена. Това е нещо, което човек може да получи както за 1 лев, така и за милиарди левове – безценно е.
Споделихте, че журналистиката в един етап от Вашия живот може би е щяла да има по-сериозна роля в живота. Върху какво искате да работите?
Не върху политика, в никакъв случай. По-скоро може би това, върху което работя в момента – изкуство, дизайн. Бих се срещала с известни хора от различни области, защото те учат на нещо, могат да поведат другите хора и да променят света. Може би това бих правила в журналистиката.
Какво бихте попитали хората около нас?
Какво ги инспирира, какво ги кара да се събуждат или като се събудят – какво ще ги накара да променят хората или себе си.
Отговорът на Ася Енева?
Имайте корени, за да се чувствате стабилни, и ползвайте крилете си, за да откривате новите мечти. Радвайте се на живота.
Цялото интервю с Ася Енева може да чуете тук.Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..