Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска "Марсианска лаборатория" проучва живота на Марс

4
Атанас Симов - бъдещ космически инженер
Снимка: личен архив

Марс е изключително интересна планета, враждебна и привлекателна едновременно. Тя е студена, безжизнена и облъчена от радиация. Ние искаме да променим това, искаме да докажем, че на Марс може да се живее, че Марс е нашето бъдеще, че Марс е нашият втори дом. Ние сме уверени, че с новите технологии, с изследователски методи ние можем да можем да осъществим мечта си – да достигнем Марс и се заселим там. Днес обаче ние се изправяме пред опасностите на планета, с които трябва да се справим. Ние трябва да намерим начини да оцеляваме на това отдалечено от нас място на 78 млн.км. Това е истински вълнуващо приключение! С тези думи започва проектът "Марсианска лаборатория" на учениците от МГ "Д-р Петър Берон" във Варна, Атанас Симов, Михаил Серафимов и Никола Славов. Още за любопитното изследване Ви разказваме с Атанас Симов:

Какво представлява самият проект и какво може да даде на човечеството той?

Главната цел на изследванията е да търсим бактерии във водните запаси и измерването на количеството на метан в атмосферата като сравняваме миналото на Земята и Марс чрез вулканите. На базата на задачите, които те ще трябва да изпълняват, ние разработихме от инженерна гледна точка апаратурата, с която трябва да разполагат. За да отговорим на поставените въпроси за метана и живота на Марс ние планираме да бъда създадена система от три спътника около Марс, които ще бъдат в арео-синхронична орбита.  Сателитите около Марс, ще правят проучвания за времето и състоянието на хората в базата. Поради голямото разстояние между Земята и Марс, на сигналите им отнема около 12 мин. за да пропътуват от едната до другата планета. Ще се наложи да изпратим и два сателита в хелио орбита, които да приемат сигналите и да ги препращат към Земята.

Как би оцелял човек в условията на една такава планета каквато е Марс?

Една от най-големите опасности на Марс са пясъчните бури. Друга опасност, която може да застраши живота на хората в базата е слънчева буря. Човешкият организъм не може да издържи на такива високи нива на радиация без предпазни средства на базата. За да се защитим от това базата трябва да има облицовка от алуминии, олово или титаний. Друг начин е да се използват йонизирани капсули или помещения под земята.

Какво би се случило на Марс ако хората, които се заселят под формата на колонии, правят същите бъркотии както на Земята? Хората са основната причина за глобалното затопляне на нашата планета заради различните дейности, които се извършват. Това как би повлияло на живота на Марс?

Марс е студена планета и ако започнем с действията си да причиняваме глобално затопляне би трябвало да създадем изкуствена атмосфера. Така може след време да се стигне до същия ефект както и на Земята. Бих казал, че ако след време искаме да телеформираме тази планета и да отглеждаме различни растения, трябва да използваме точно такъв метод-затопляне.

Много напред във времето мислите,чак до 2060-2070г. посредством проекта "Космическа лаборатория". Мислиш ли, че един ден това ще се случи на Марс?

Да, дори има краткосрочни планове на Марс да се извърши първата колонизация още през 2030-та година. А до 2060-та година технологиите ще напреднат още повече, така че това със сигурност ще се случи.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:





Атанас Симов и екип изказват благодарност за помощта и подкрепата, които оказаха ръководителят на проекта Силвия Захариева, инж. Костадин Левков, менторът - д-р Веселка Радева, учителят по химия Валери Лилов, съучениците и приятели Георги Войков и Онник Пюзантян.
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30

Blackie Lawless (W.A.S.P.): Интернет обезцени музиката

Интервю с Blackie Lawless (W.A.S.P.) MANOWAR, W.A.S.P. и Alice Cooper са големите хедлайнъри на традиционния вече „Midalidare – Rock In The Wine Valley“. Тази година датите на фестивала са 11 – 13 юли. Мястото – отново малкото средногорско селце Могилово. Във втората вечер (12 юли) Blackie Lawless и W.A.S.P. ще изпълнят целия дебютен..

публикувано на 10.07.25 в 07:32

Емануела Ковач с първа самостоятелна изложба във Варна

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. „Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча..

публикувано на 09.07.25 в 08:35

Кристиян Милатинов: Привлича ме енергията и автентичността на Централна Америка

От нещо ако те е страх, направи го! С това мото Кристиян преодолява много препятствия в своите пътувания и не крие  пристрастията си към Централна Америка. Уникално кафе, специфична храна, разнообразие от подправки - това са част от причините да се потопим в тропическия климат на Гватемала.  Освен физическите предизвикателства Кристиян опитва да..

публикувано на 08.07.25 в 08:20