Земеделските министри от ЕС не постигнаха споразумение по нови законодателни мерки за производството на биологични селскостопански продукти. То следва практики, предназначени да сведат до минимум човешкото въздействие върху околната среда. Мерките включват по-строги правила за контрол, търговския режим, практиките на хуманно отношение към животните и неразрешените вещества.
Не всички правителства обаче са съгласни с текста. България бе сред държавите, изразили резерви към реформата на биоземеделието, стана ясно от изказването на министър Румен Порожанов.
Поддържаме изразяваната до момента позиция за недопускане на неразрешените вещества в биологичните продукти, независимо от причините и нивата на замърсяване. Трудно бихме подкрепили въвеждането на прагове, на лимити на неразрешените вещества. Предлаганите промени в системата на контрол и сертификация са също неприемливи за нас. Според нас, най-важният фактор, който стимулира потреблението и нарастването на производството и дистрибуцията на биохрани е именно доверието на потребителите, каза българският министър.
На днешната среща на министрите в Люксембург бе решено да бъдат организирани нови преговори до края на месеца. Комисарят по земеделието Фил Хоган обеща службите му да съдействат за написването на компромисен вариант на текста.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..